Jakie oprogramowanie do wirtualizacji?


(Dp) #1

Mam mały komputer ktory pracuje w roli serwera (mały w sensie wydajnościowym :wink:) pod kontrola windows serwer 2003. Potrzebuje również serwera linuksowego, a ciagłe restarty serwera aby zmienic system to nie to - nie da sie tego zrobic zdalnie.

Wpadlem na pomysł aby serwer linuksowy zwirtualizować na windowsie (na odwrot nie mogę). Mógłbym dzięki temu stworzyć kilka wirtualnych maszyn, każda do innego zadania. Problemem jest niezbyt szybki komputer (jednordzeniowy athlon le-1620, 3GB ram), co gorsza, zainstalowana jest równiez baza danych oracle (enterprise) ktora i tak silnie obciąza system (około 50% zajętego ramu po uruchomieniu wszystkich usług oracle, więcej gdy coś robie).

Potrzebuje: serwera linuksowego (z: apache+php+mysql), a najlepiej 2 (projekty php: 2 niezalezne srodowiska z roznymi konfiguracjami), stanowiska z windowsem xp (xp mniej zasobożerny od 7) do projektów C# i ASP.NET.

Ten xp to chciałbym oddzielnie z tego powodu ze visual studio 2010 ultimate tez troche zasobow konsumuje (sql server itp, itd), a nie jest potrzebne caly czas.

Pytanie: Czy jest jakies specjalizowane, serwerowe oprogramowanie do wirtualizacji (jak juz "pro", to "pro" - nauka przez zabawe, i'm lovin' it) które zapewni w miarę mały narzut obciązenia pamięci i procesora i ciekawe opcje konfiguracyjne, czy najlepszym rozwiązaniem będzie poprostu virtualbox?