Jakie partycje odczytuje Linux?

Tak jak w temacie. Chodzi mi o to, ze mam winXP i chcialem zainstalowac jeszcze linuxa na innym dysku. Niewiem tylko czy bedzie on odczytywal partycje NTFS XPka, a mam tam mp3 i filmy wiec dla mnie wazne:) A moze trzeba zrobic konwersje na FAT32 i bedzie OK?? A moze jakas odmiana linuxowa?? Sory ze zadaje takie glupie pytania ale nie orientuje sie zabardzo;)

Nie wiem czy wszystkie, ale na pewno większość Linuxów partycje NTFS jedynie potrafi odcztać (read), ale nie można na nich wprowadzać żadnych zmian.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … highlight=

Linux obsługuje zarówno NTFS jak i FAT32 :wink:

Dzięki za odpowiedź i za linki;) W takim razie zrobie partycje na fat32 i nie bede mial zadnych problemów ze zmianami na tych partycjach w mandrivie…

PS Szkoda ze Linux potrafi tylko odczytywac NTFSa, bez jego modyfikacji…

Potrafi także zapisywać. Trzeba tylko przekompilować jądro, ale zapis na NTFS jest jeszcze w fazie experimentall i mogą być problemy. Można też użyć osobnego programu - Captive. Wady - też nie zawsze pracuje tak jakbyśmy chcieli.

Wole zeby chociaz w Linuxie wszystko dzialalo tak jak nalezy…:slight_smile: Wole zrobic na fat32. Przynajmniej bede pewny ze nie strace danych… A na partycje z Linuxem jaki typ polecacie?? Linuxowy czy tez moze byc fat32??

Chyba to oczywiste…

To tak, jakbyś zapytał: “A jakie programy polecacie na linuksa? Linuksowe czy mogą być z windowsa?” :stuck_out_tongue: