Jakie partycje...?

Witam!

Mam pytanko do forumowiczów…

Jestem w posiadaniu dysku: Samsung SpinPoint 1213n 120GB…

Tyle że chyba źle zarządziłęm partycjami - przy jego pierwszym foramtowaniu…

… a mianowicie:

  • na system: 10GB;

  • na programy: 10GB [tak na zapas];

  • dla ojca - na jego własny śmietnik 5GB;

  • dla siebie na swoje własne śmieci ~86GB.

I teraz pytanie: czy taka konfiguracja dysku może spowolnić jego pracę?

nie powinno to się odbić na szybkości pracy systemu tylko daj jedną oddzielną partycje na plik stronicowania(systemową będziesz mógł rzadziej defragmentować) ale nadmiar partycji może chyba zaszkodzić proponuję scalić

+

No niby tak - ma niezwalniać… ale na największej partycji [~86GB] ma tylko 14GB wolnego miejsca :expressionless:

A pozatym czuję że system zwalnia - a nie jestem maniakiem masowej instalacji nowych programików…

Sprawa dalej jest dla mnie niejasna…

Kiedy ostatnio robiłeś defragmentację :?: pamiętaj iż dysk działa cały czas podczas używania programów więc pliki są cały czas w ruchu, nawet jak nie instalujesz nowych programów (chyba że się mylę :smiley: )

to iż raczej system na dużych partycjach zwalnia na dużych (więcej musi przeszukać)

eee raz na miesiąc defragmentowanej na zapchanej po brzegi 64GB partycji nie odczuwam zwolnienia więc DEFRAGMENTUJ partycje albo zrób nieco inny przydział skoro nie jesteś maniakiem masowej instalacji to po co ci

to dla mnie nie jasność a skoro aż tyle to przebierz to co potrzebne i wywal to czego nie używasz(ostatnio zwolniłem w ten sposób 3 GB bo brakowało na filmy :smiley: )

Trochę się mylisz, bo pliki nie są w ruchu…

Jeżeli usuwasz nmiejsze pliki - to zostaje po nich puste miejsce [teoretycznie] i w to miejsce są kopiowane inne pliki… jeżeli są mniejsze to nie wypełniają cąłkowicie przestrzeni - ale jeżeli są większe, to zapisuje się w nich tylko część pliku… natomiast druga część [lub kolejna] jest w innym miejscu…

Defragmentacja ma na celu połączenie tego pliku - aby jego odczyt był szybszy - czyli żeby nie był podzielony na n-tą ilość części ale był zapisany jako “całość”…

[chyba że się mylę]

Defragmentację robię co pewien okres; mniej-więcej 2 tygodnie…

Sądze że dużych efektów nie przynosi zwłaszcza kiedy nie wykonuję częstych operacji na plikach…

pliki są w ruchu gdy są używane(np. save’y od gier bo je aktualizujesz itd i się zapisują) reszta działa na podobnej zasadzie co mówisz

to po cholere ci taki dysk ?? weź podziel na mniejsze partycje albo poprostu dysk ma powolny odczyt weź aida32 ma disk benchmark i sprawdź jaką masz szybkość odczytu dostęp do danych i odczyt z bufora

O to mi chodziło + mp3 i takie tam mniejsze - właśnie na tych najbardziej się dysk gubi…

po formacie będzie lepiej :PP a tak na serio to może spróbuj programem Odkurzacz mi pomógł wywalił pliki, które zajmowały miejsce a system lepiej działał. Może to też troche wina RAM’u ?

http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=59&id=1188 <-- link do programu Odkurzacz wypróbuj

To nie jest wina ramu, bo niedawno zainstalowałem sobie RapidMem - i trochę lepiej działa… ramu mam mało… ale spowolnienie kompa kóre następuje stopniowo - to przeciez nie jest jego wina…