Jakie proporcje monitora ? Jaki monitor?

Cóż już od dłuższego czasu zastanawiam się jaki monitor kupić. NIe chodzi tutaj o rozmiar ale proporcje. 4:3 czy 16:9. Pracuje na CRT 17". Dobrze mi się z niego korzysta. Jednak chciał bym coś większego. 19 "? Teraz pytanie tylko Kwadrat czy panorama ? Bo jeśli to pierwsze to 19 starczy. Jeśli to drugie to już chyba muszę wybrać coś większego. Do czego używam kompa ? Głównie przeglądam internet, oglądam anime, czasem jakiś film. Gram w gry troszkę. Coś w stylu : CS, PES 2008. CO do filmów to gównie przeglądam je na kinie domowym więc tym się nie kieruje. Nadal nie mogę wybrać. Może coś doradzicie. Moje główne obawy to to, że gry będą mi się rozciągać i przez to będzie nie proporcjonalny obraz. Głównie interesuje mnie chyba marka LG z 19 calowych. Znalazłem taki model: L1972H-PF. JEst jednak go strasznie mało w sklepach internetowych i sam nie wiem dlaczego. Ale jeśli miał bym wybrać to chyba ten. Ale prosiłbym o rady które proporcje są lepsze. Może też ktoś ma jakiś model i jest z niego zadowolony to będę wdzięczny jeśli by go polecił. NA monitor tak do 800 zł będę wstanie przeznaczyć. Jeśli karta graficzna ma tu znaczenie to posiadam GeForce 7600 GT 256 mb

Gry nie będą się rozciągać - wystarczy wybrać panoramiczną rozdzielczość, lub pozostawić czarne paski po lewej i prawej stronie (ustawia się to w sterownikach karty), o to się nie martw.

Jeżeli 19" to tylko 4:3 jeżeli powyżej to panorama. 19 jest za mała na panoramę :slight_smile:

W jaki niby sposób? mam 17’’ i nie widzę, żeby były za małe. Większość ludzi ma w tej chwili 15’’ panoramiczne (laptopy) i też są OK. Możesz mi powiedzieć, skąd masz takie “informacje”?

bzdury do kwadratu

Jeżeli masz 800pln na monitor to polecami ten model: http://www.agito.pl/monitory-lcd/lg-23- … 44075.html

Hmm dzieki za pomoc. Choć każdy tak poleca tutaj panoramę. W sklepach też głównie panoramy. To znaczy, że co kwadratowe odchodzą w odstawkę ? A jeszcze jedno. Jeśli mam jakieś anime w 4:3 to jak to będzie sie wyświetlać na panoramie ? XD I czy opłaca się kupować 4:3 ?

Czitos ,

Dwa argumenty przemawiające na korzyść “panoramy” :

  1. większa powierzchnia robocza w stosunku do ekranu o proporcjach 4:3 lub 5:4

(np. dwa okna dokumentu w Wordzie),

  1. większość filmów (nie wiem jak z grami) jest już w 16:9,

Proponuję zakup monitora z przedziału 20-24 cale.

Zwróć uwagę na rozdzielczość natywną monitora i tu subtelna uwaga :

można kupić monitor o rozdzielczości 1600x900 (16:9), 1920x1080 (16:9)

a także 1680x1050 (16:10), 1920x1200 (16:10).

Pamiętaj jednak, że przy filmach lub grach w formacie 16:9 oglądanych

na ekranie 16:10 u dołu i u góry ekranu będą czarne pasy (przy zachowaniu

proporcji materiału źródłowego).

Ma to jednak swoją zaletę np. przy oglądaniu filmów z napisami.

Są one wtedy na czarnym pasku u dołu ekranu.

Jeszcze jedno. Zwróć uwagę na rodzaj wejścia monitora.

Zalecam kupno monitora z wejściem cyfrowym (DVI, HDMI) a nie analogowym (D-Sub).

Oczywiście przy odpowiedniej karcie graficznej (czyli też z wyjściem cyfrowym).

Ps. Zobacz. Mój monitor zawieszony jest na ścianie. (GALERIA z podpisu)

jeżeli obraz w panoramie będzie wyglądał nie naturalnie,

to w Menu monitora LG, łatwo możesz przełączyć na 4:3,

wtedy będziesz miał pionowe paski po bokach…

w tej chwili filmy, gry są robione w 16:9, kupowanie 4:3

raczej już nie ma sensu, niektóre monitory mają funkcję

PIVOT, czyli obracasz monitor o 90stopni, i w ten sposób

wygodnie przeglądasz dokumenty lub strony internetowe…

Hmm skoro można na panoramie oglądać 4:3 to możliwe , że ją wezme. http://www.agito.pl/monitory-lcd/lg-23- … 44075.html A ogolnie parametry tego jako można ocenić, bo powiem, że za bardzo się nie znam. I Czy do 800 zł z LG mozna coś lepszego znaleśc ?

wątpie, to jest ich najnowszy wyrób…

http://www.ceneo.pl/2349183

Czyli ten monitor jest jednym z lepszych ? Mogę go śmiało zamawiać ?

to jest full hd, nie wiem co mogło by być lepsze i w czym, w tej klasie cenowej…

ja podaje ci propozycje jednego z najlepszych moim zdaniem monitorów,

i to czy kupić ten czy inny, powinieneś podjąć sam bo to twoje pieniądze…