Jakie są możliwości przesyłania plików w LANie?

Jestem żółtodziobem w sieciach i proszę o wyrozumiałość :slight_smile:

Powiedzmy mam kilka komputerów w sieci lokalnej i jestem adminem.

Jaka jest możliwość przesyłania plików pomiędzy tymi komputerami w sieci? Rozumiem, że mailem można przesłać, ale pewno są inne sposoby.

pomóc pomocą ale zero informacji

jakie na tych komputerach masz systemy ?

OSy to Ubuntu, a na jednym windows 8

router livebox - neostrada

Możesz użyć trybu Unity w Operze,albo na obu komputerach zestawić połączenie,dzisiaj praktycznie każdy komputer ma kartę sieciową.

Można na jednym postawić serwer FTP a na drugim klienta FTP,Nawet Skype ma możliwość wysyłania plików przez sieć

możesz zainstalować na ubuntu serwer FTP i przykładowo przez program fileziilla przesyłać pliki lub zainstalować sambe umożliwia ona udostepnianie katalogów zarówno w systemach linuks jak i windows

Opcje, które umożliwiają wymianę danych przez sieć w sposób taki, jakby to były pliki lokalne:

  1. Mapowanie dysków sieciowych w Windows, działające z Sambą pod Linuxem.

  2. NFS - działa głównie na Linuxie ale pod Windows też się da to uruchomić.

  3. WebDAV działa na każdym z tych systemów, dość kłopotliwy, odradzam.

Inne opcje, to jak wspominali powyżej, to wymiana plików poprzez ftp, lub inne tego typu usługi. Znalazłoby się pewnie z kilkadziesiąt możliwości. Osobiście polecam opcję z punktu 1.

a jakie powyższe rozwiązania ma to zalety w porównaniu do np. przesyłania w mailem? bezpieczeństwo/?

Co masz na myśli “bezpieczeństwo”? W obu przypadkach pliki są w sieci lokalnej.

Każde rozwiązanie ma jakieś wady i zalety, róznice polegają na tym, że każde rozwiązanie zostało stworzone w innym celu, bo wyobrażasz sobie pobierać, np. obraz ISO z serwera przez e-mail? Dostęp byłby ograniczony, poza tym działa to też na innej zasadzie.