Jakie są systemy podobne do Windowsa?

Witam. Jakie są systemy podobne do Windowsa? Który jest najlepszy? Który najbardziej odwzorowuje Windowsa?

Dzięki za odpowiedź

Poza ReactOS to jeszcze płatny Linspire lub darmowy Freespire.

Pozdrawiam!

To bardziej do “Na luzie” pasuje. Przenoszę.

A co do pytania, to pod jakim względem podobne? Chodzi Ci o architekturę systemu, wygląd? Czy jeszcze o coś innego?

Chodzi mi o to żebym mógł uruchamiać gry i programy napisane pod Windowsa, wygląd też może być, szczególnie o to pierwsze.

Do gier to sobie lepiej zostaw Windowsa albo próbuj uruchamiać przy pomocy Wine, PlayOnLinux, Cedega (płatny), ewentualnie szukaj natywnych instalatorów :slight_smile:

Pozdrawiam!

Mi chodziło o dystrybucję podobną do Windowsa.

To raczej tylko Windows. Ewentualnie cokolwiek, na co jest Wine, ale to by była bardziej proteza niż realne rozwiązanie.

Słyszałem też o Linux XP. Czy jest on darmowy? Czy jest podobny do Windowsa?

Czy darmowy to nie wiem, ale bankowo nie zapewni Ci 100% kompatybilności. Jak chcesz grać, to zostań przy Windowsie (albo trzymaj go do gier, a do innych rzeczy używaj innego systemu).

Na Linuksa oczywiście istnieją gry ale jest ich mniej, niż na Windowsa no i najnowsze tytuły raczej nie będą działały na Wine. Jeśli lubisz grać w najnowsze gry, to albo komputer z Windowsem, albo konsola do gier, a jeśli lubisz tylko czasami pograć w gry, to każda dystrybucja będzie do tego dobra albo, jak pisałem, sprawdź czy gra nie została przeportowana na Linuksa.

Pozdrawiam!

Gram najczęściej w następujące gry: Jade Empire, Millenium Racer, Sąsiedzi z Piekła Rodem 1, 2 i 3, Virtua Tennis 3, SuperTuxKart 0.7, SuperTux 0.3.3, Mini Golf Miniverse, World Of Goo, Unreal Tournament 1999, 2004

Czy są wersje na Linuksa na te gry?

SuperTuxKart i SuperTux jak najbardziej. World of Goo też. UT wiem, że jest, ale nie wiem jak z dostępnością wersji linuksowej (sam bym był zainteresowany taką). Wiem za to, ze działa pod Wine. O reszcie nic nie wiem, ale poszukaj na http://appdb.winehq.org

World of Goo jest dostępny również na Linuksa, choć spotkałem się z opinią, że WoG lepiej kupić w wersji dla systemu Windows i uruchomić na Wine, wówczas grę można uruchomić i pod Windowsem, i pod Linuksem, a wersję linuksową pod Windowsem raczej trudniej będzie uruchomić, może przy pomocy Cygwina by dało radę ale też nie ma 100% pewności czy się uda :slight_smile:

Pozdrawiam!

A co do dystrybucji - Linux to Linux, pod względem działania każdy będzie podobny - np. struktura partycji widziana jest zupełnie inaczej, natywnie nie uruchomisz też aplikacji spod Windows (wykorzystuje się do tego zwykle program zwany Wine). Dystrybucje typu LinuxXP mają jedynie tak przystosowane środowisko graficzne, aby imitowało Windows - ale jak dla mnie, to nie ma to sensu, bo jeśli chodzi o obsługę środowiska graficznego, to najpopularniejsze środowiska linuksowe obsługuje się praktycznie tak samo, jak Windows.