Jakie środowisko graficzne wybrać?

Ale ten artykuł traktuje o instalacji debiana na laptopie a nie o tworzeniu własnej dystrybucji na bazie debiana

=D>

Ten opis jest bardziej jak zainstalować i skonfigurować czystego Debiana netinstall na Laptopach z Kartą Nvidia, i kartami sieciowymi Broadcom (pewnie inne tez).

Może zrobić własny system operacyjny oparty na Linuksie (Linux to nazwa jądra a nie systemu), to że użyje jądra Linux to nie oznacza nowej dystrybucji (patrz Syllable, które niedawno przeszło na jądro Linux), gdyż GNU/Linux to system operacyjny, jeśli nie skorzysta z aplikacji GNU i napisze swoje od postaw wtedy to będzie już nowy system operacyjny a nie dystrybucja, jeśli wykorzysta aplikacje z GNU wtedy to będzie nowe distro.

Co do stworzenia własnego systemu GNU/Linux polecam http://www.linuxfromscratch.org/

Pozdrawiam!

Aha. W kategorii “Teoria Linuxowa” nie sprawdzam się najlepiej :frowning:

A mimo to chcesz stworzyć własną dystrybucję. Porwałaś się z motyką na słońce moim zdaniem, ale spokojnie ten zapał ci przejdzie. sam jak zaczynałem z linuksem chciałem świat zmieniać :wink:

Plichu , napisałam tylko, że w teorii…

trzeba mieć bardzo dużą wiedzę jak się chce stworzyć swoją dystrybucje

Ka$$ żal mi cię. Bez żadnej wiedzy chcesz zrobić własny OS, nawet na podstawie istniejącego kernela… No comment…

A może z Xfce jest to ciekawe i stosunkowo lekkie środowisko przypominające gnome. Możesz dodać jeszcze dla mniej wymagających fluxboxa.

Poza tym Ty bazujesz na jądrze systemu gnu/linux a to znaczy że nie tworzysz nowego systemu operacyjnego. Jądro właśnie odpowiada między innymi za obsługę sprzętu, ty tworzysz jedynie dystrybucje co myślę że nie ma sensu, jest tego od groma. Ale jest Debian i chwała mu za to… :smiley:

Ktoś tam pisał o DirectX, chodzi chyba Tobie o to że w Wine można dograć niektóre bibioteki dll z Łindołsa. Poza tym cedega rox.

Tak, jeżeli chcesz zrobić dystrybucję z ładnym pulpitem to KDE4-minimal, ale jeżeli ma chodzić szybciutko, łatwo i na każdym sprzęcie to też polecam XFCE

Tylko, że jądro to nie system operacyjny, poczytaj na temat definicji systemu operacyjnego. Sam napisałeś, że bazuje na jądrze GNU/Linux, tylko pamiętaj GNU to system operacyjny, który ma własne (nieskończone i niedopracowane) jądro o nazwie Hurd a Linux to jądro systemu (Linux to nazwa jądra a nie systemu operacyjnego, Linux jako nazwy systemu używa się w skrócie po prostu), z którego korzysta między innymi GNU ale jak pisałem wyżej również Syllable przeszło na Linux.

Czytałaś dokumentację LFS?? Może na sam początek nie twórz od razu nowego systemu czy nowej dystrybucji, bo to na pewno trochę potrwało, za to możesz zmodyfikować jedną z istniejących, dostosowując ją do własnych potrzeb, np. Ubuntu przy pomocy UCK. Inne dystrubucje też można modyfikować na pewno, w końcu kod źródłowy i licencja daję każdemu tą swobodę do wglądu i nieograniczonej modyfikacji, jeśli dodatkowo znasz się na programowaniu, może zamiast rzucać się od razu na głęboko wodę i tworzyć kolejną dystrybucję, która niewiele się różni od już istniejących, wspomóż jakiś projekt.

Pozdrawiam!

No dobrze kernel to tylko część systemu ale najważniejsza.

Tylko nie rozumiem skoro tworzysz dla siebie distro to po co pytasz o propozycje środowiska graficznego. To jest kwestia gustu i sprzętu.