Jakie timingi i napiecie na DDR?

Cześć mam 4x 256 Kingmax Hardcore DDR-500, i chyba te pamieci sa nie dowoltowane, taka jest moja diagnoza i zgadzaja sie tez objawy, czyli : robie cos na kompie a tu wszystko staje w miejscu, komputer nie odpowiada ale widać wszystko na monitorze (czasami arty wywali wiec też grafika podejrzana i to mocno), orthosa przechodzi bez problemów jak i memtesta po 12 godzinach 0 błedów, a odpale 3dmarka to stanie prawie natychmiast, czasami uda sie mu przejść

79592809.jpg

Wklej napięcia i temperaturki z programu Everest Ultimate.

W biosie mam ustawione 2.6V, ustawilem na 2.65 ale cpu-z dalej pokazuje ze jest 2.5V, bios w defaulcie ma ustawione 2.6V ale ja bardziej obstawiam grafike, bym mial juz dawno zrobione i pewne na 100% ale wszystcy dupe wypinaja ze sie boja, niechce im sie itp itd.

63881590.jpg

Jak pisze 2.5V to jest coś około tego, czyli jest ok.

O ile się nie mylę to Aux to może być grafika, a ta tempka jest ok.

Dla pewności dotknij grafikę palcem i zobacz czy mocno parzy.

Spróbuj odinstalować sterowniki od GPU w dodaj/usuń programy, potem przeczyść dysk i rejestr programem Ccleaner i na końcu zainstaluj najnowsze sterowniki ze strony producenta karty.

Wklej loga z Hijacka i Combofix, bo może siedzi jakiś syf w systemie.

no goraca jest, a pamieci na grafice to jak by mialy zaraz wyparować… :\

Dodane 29.05.2009 (Pt) 20:49

aha, zapomnialem ze komp wywala bluescreeny na ntslkpa.exe czy jakos tak (moge wyslac minidumpa do zdebugowania)

Dodane 29.05.2009 (Pt) 20:51

format nic nie pomaga, nawet ubuntu sie zwiesza przy odpalaniu.

Zacznijmy od tego czy to wina systemu operacyjnego czy sprzętu może. Pobaw się kilkanaście godzin na Ubuntu (nawet botowalnym) przy okazji sprawdź pamięci memtest+ i się dowiemy.

Jak jest taż tak gorący to nie dobrze. Wyjmij ją i przeczyść całą kartę łącznie z chłodzeniem i nałóż nową pastę termoprzewodzącą: viewtopic.php?f=7&t=72248

nalozylem nowa paste Zalman STG-1 czy jakoś tak, radiator był czysty i byla pasta termoprzewodzaca na rdzeniu karty.

Być to zawsze musi, ale chodzi o wymianę, bo może się już wygotowała.

Zrób wg instrukcji, którą wyżej podałem.

Mysłałem że to kiedyś robiłeś, bo tak szybko napisałeś tego posta, a dla zwykłych ludzi to trochę roboty jest.

I co dalej parzy?

Ta, ale i tak wiesza sie w grach… : \ dzis mialem taka zwieche jak gadalem na Teamspeak ze komp sie zawiesil a pozniej było slychac w glosnikach mikrofon z opoznieniem 5 sekund, czyli powiedzialem cos a po 5 sekundach w glosnikach to polecialo, albo jakis metaliczny dzwiek leci w glosnikach jak sie zawiesi.

Dodane 30.05.2009 (So) 14:44

Ta, ale i tak wiesza sie w grach… : \ dzis mialem taka zwieche jak gadalem na Teamspeak ze komp sie zawiesil a pozniej było slychac w glosnikach mikrofon z opoznieniem 5 sekund, czyli powiedzialem cos a po 5 sekundach w glosnikach to polecialo, albo jakis metaliczny dzwiek leci w glosnikach jak sie zawiesi.

Dodane 30.05.2009 (So) 14:44

Ta, ale i tak wiesza sie w grach… : \ dzis mialem taka zwieche jak gadalem na Teamspeak ze komp sie zawiesil a pozniej było slychac w glosnikach mikrofon z opoznieniem 5 sekund, czyli powiedzialem cos a po 5 sekundach w glosnikach to polecialo, albo jakis metaliczny dzwiek leci w glosnikach jak sie zawiesi.

Dodane 30.05.2009 (So) 14:46

nie, zrobilem to w ciagu 10 minut, poprostu wprawa :wink:

A Ciebie @adam749 mózg nie parzy…? :x

@nargoriel - moja diagnoza --> płyta nie wyrabia przy 4 kościach. Sam tak miałem na starych DDR-ach (3200). Wyciągnij dwie kości (zostaw dwie w dualu) i potestuj (np. w Evereście). Obstawiam, że nie uświadczysz już problemów! :lol:

A co do gorących (jakichkolwiek) elementów w komputerze…

Moja rada:

  1. odwiedzić skup metali kolorowych ,i nie tylko" w poszukiwaniu wentylatora, tudzież zaje**ć… yyyy… znaczy - pożyczyć od kolegi, który nie potrzebuje już wentylatora w komputerze, bo ma, np. chłodzenie wodne… :stuck_out_tongue:

  2. kupić pistolet na gorący klej, np. Topex lub ekwiwalent (byle tanio) - nie ukrywam, że posiadam lepszy - taki za 60zł ; D

  3. przykleić wentylator w miejscu, gdzie temperatura powoduje ,parzenie" (pozdrowienia dla @adam749), najlepiej kleić do elektrolitów lub ewentualnie do elementów mechanicznych - unikać zalewania komponentów SMD i dodać rezystor o wartości w okolicach 51Ohm (zakładając średni, statystyczny wentylator wyciągnięty ze starego zasilacza…) - przy takiej wartości będzie ,niesłyszalny" - najlepiej dobrać go doświadczalnie, o ile posiada się miernik i zasilacz o regulowanym napięciu - mierzymy napięcie przy jakim wentylator jest na granicy ,huczenia" (tu już nie wiem kogo pozdrowić… : D

następnie obliczamy rezystor ze wzoru: R = (12V - obliczone_napięcie) / prąd_płynący_przy_obliczonym_napięciu; oczywiście zmontowany zestaw (wentylator + rezystor) podłączyć należy do napięcia 12V (stąd 12V we wzorze), trzeba też pamiętać, że rezystor musi być o trochę większej mocy, niż standardowe 0,125W (najlepiej 1W… wzwyż). Trzeba również pamiętać o zaizolowaniu miejsca połączenia wentylator-rezystor -> polecam koszulki termokurczliwe.

  1. postępując wg punktu 3. można nawalić nawet kilka wentylatorów w PC-cie i ich praktycznie nie słyszeć - u mnie jest 5 - zapraszam do odsłuchu na żywo… :slight_smile: