Jakie timingi i napiecie na DDR?

(Azazel33) #1

Cześć mam 4x 256 Kingmax Hardcore DDR-500, i chyba te pamieci sa nie dowoltowane, taka jest moja diagnoza i zgadzaja sie tez objawy, czyli : robie cos na kompie a tu wszystko staje w miejscu, komputer nie odpowiada ale widać wszystko na monitorze (czasami arty wywali wiec też grafika podejrzana i to mocno), orthosa przechodzi bez problemów jak i memtesta po 12 godzinach 0 błedów, a odpale 3dmarka to stanie prawie natychmiast, czasami uda sie mu przejść

79592809.jpg

(adam749) #2

Wklej napięcia i temperaturki z programu Everest Ultimate.

(Azazel33) #3

W biosie mam ustawione 2.6V, ustawilem na 2.65 ale cpu-z dalej pokazuje ze jest 2.5V, bios w defaulcie ma ustawione 2.6V ale ja bardziej obstawiam grafike, bym mial juz dawno zrobione i pewne na 100% ale wszystcy dupe wypinaja ze sie boja, niechce im sie itp itd.

63881590.jpg

(adam749) #4

Jak pisze 2.5V to jest coś około tego, czyli jest ok.

O ile się nie mylę to Aux to może być grafika, a ta tempka jest ok.

Dla pewności dotknij grafikę palcem i zobacz czy mocno parzy.

Spróbuj odinstalować sterowniki od GPU w dodaj/usuń programy, potem przeczyść dysk i rejestr programem Ccleaner i na końcu zainstaluj najnowsze sterowniki ze strony producenta karty.

Wklej loga z Hijacka i Combofix, bo może siedzi jakiś syf w systemie.

(Azazel33) #5

no goraca jest, a pamieci na grafice to jak by mialy zaraz wyparować... :\

-- Dodane 29.05.2009 (Pt) 20:49 --

aha, zapomnialem ze komp wywala bluescreeny na ntslkpa.exe czy jakos tak (moge wyslac minidumpa do zdebugowania)

-- Dodane 29.05.2009 (Pt) 20:51 --

format nic nie pomaga, nawet ubuntu sie zwiesza przy odpalaniu.

(FXJ) #6

Zacznijmy od tego czy to wina systemu operacyjnego czy sprzętu może. Pobaw się kilkanaście godzin na Ubuntu (nawet botowalnym) przy okazji sprawdź pamięci memtest+ i się dowiemy.

(adam749) #7

Jak jest taż tak gorący to nie dobrze. Wyjmij ją i przeczyść całą kartę łącznie z chłodzeniem i nałóż nową pastę termoprzewodzącą: viewtopic.php?f=7&t=72248

(Azazel33) #8

nalozylem nowa paste Zalman STG-1 czy jakoś tak, radiator był czysty i byla pasta termoprzewodzaca na rdzeniu karty.

(adam749) #9

Być to zawsze musi, ale chodzi o wymianę, bo może się już wygotowała.

Zrób wg instrukcji, którą wyżej podałem.

(Azazel33) #10

(adam749) #11

Mysłałem że to kiedyś robiłeś, bo tak szybko napisałeś tego posta, a dla zwykłych ludzi to trochę roboty jest.

I co dalej parzy?

(Azazel33) #12

Ta, ale i tak wiesza sie w grach... : \ dzis mialem taka zwieche jak gadalem na Teamspeak ze komp sie zawiesil a pozniej było slychac w glosnikach mikrofon z opoznieniem 5 sekund, czyli powiedzialem cos a po 5 sekundach w glosnikach to polecialo, albo jakis metaliczny dzwiek leci w glosnikach jak sie zawiesi.

-- Dodane 30.05.2009 (So) 14:44 --

Ta, ale i tak wiesza sie w grach... : \ dzis mialem taka zwieche jak gadalem na Teamspeak ze komp sie zawiesil a pozniej było slychac w glosnikach mikrofon z opoznieniem 5 sekund, czyli powiedzialem cos a po 5 sekundach w glosnikach to polecialo, albo jakis metaliczny dzwiek leci w glosnikach jak sie zawiesi.

-- Dodane 30.05.2009 (So) 14:44 --

-- Dodane 30.05.2009 (So) 14:46 --

nie, zrobilem to w ciagu 10 minut, poprostu wprawa :wink:

(Dziekan Tek) #13

A Ciebie @adam749 mózg nie parzy...? :x

@nargoriel - moja diagnoza --> płyta nie wyrabia przy 4 kościach. Sam tak miałem na starych DDR-ach (3200). Wyciągnij dwie kości (zostaw dwie w dualu) i potestuj (np. w Evereście). Obstawiam, że nie uświadczysz już problemów! :lol:

A co do gorących (jakichkolwiek) elementów w komputerze...

Moja rada:

1) odwiedzić skup metali kolorowych ,,i nie tylko" w poszukiwaniu wentylatora, tudzież zaje**ć... yyyy... znaczy - pożyczyć od kolegi, który nie potrzebuje już wentylatora w komputerze, bo ma, np. chłodzenie wodne... :stuck_out_tongue:

2) kupić pistolet na gorący klej, np. Topex lub ekwiwalent (byle tanio) - nie ukrywam, że posiadam lepszy - taki za 60zł ; D

3) przykleić wentylator w miejscu, gdzie temperatura powoduje ,,parzenie" (pozdrowienia dla @adam749), najlepiej kleić do elektrolitów lub ewentualnie do elementów mechanicznych - unikać zalewania komponentów SMD i dodać rezystor o wartości w okolicach 51Ohm (zakładając średni, statystyczny wentylator wyciągnięty ze starego zasilacza...) - przy takiej wartości będzie ,,niesłyszalny" - najlepiej dobrać go doświadczalnie, o ile posiada się miernik i zasilacz o regulowanym napięciu - mierzymy napięcie przy jakim wentylator jest na granicy ,,huczenia" (tu już nie wiem kogo pozdrowić... : D

następnie obliczamy rezystor ze wzoru: R = (12V - obliczone_napięcie) / prąd_płynący_przy_obliczonym_napięciu; oczywiście zmontowany zestaw (wentylator + rezystor) podłączyć należy do napięcia 12V (stąd 12V we wzorze), trzeba też pamiętać, że rezystor musi być o trochę większej mocy, niż standardowe 0,125W (najlepiej 1W... wzwyż). Trzeba również pamiętać o zaizolowaniu miejsca połączenia wentylator-rezystor -> polecam koszulki termokurczliwe.

4) postępując wg punktu 3. można nawalić nawet kilka wentylatorów w PC-cie i ich praktycznie nie słyszeć - u mnie jest 5 - zapraszam do odsłuchu na żywo... :slight_smile: