Jakie wydajne, bardzo ciche i tanie wentylatory na przod i


(Sonic4000) #1

Jakie polecilibyście dobre, bardzo wydajne a przy tym najcichsze jak się tylko da (wiadomo na cuda nie liczę, ale żeby miało wydajność siły 3000 PRM rozłożoną na 2 wentyle - więcej "o co chodzi" w dalszej części postu) w konfiguracji:

Przód: 120mm x1 (mogę jeszcze wrzucić 80 mm x 2 na przód ale myślę, że 1x 120mm będzie lepszym rozwiązaniem)

Tył: 80 mm x 2

Teraz o co chodzi, potrzebuje jakiś wentylator do przodku obudowy http://www.asus.com/Chassis/TA89/#specifications (Asus Chassis Vento A6 TA-89) jako nawiewowy - aktualnie nie mam żadnego, musi być cichy aby mikrofon pojemnościowy do nagrywania/streamowania go nie łapał.

A z tyłu mam 2 sloty na wentyle jak widać, oba po 80mm, jeden z tą obudowa przyszedł, jego max moc to coś koło 3200~3600 RPM ale Aida podaje ze kręci się z prędkością 2872 RPM niestety, to już jest słyszalne (słychać szumienie) i mój mikrofon pojemnościowy to łapie podczas streamowania, podczas nagrywania mogę usunąć to szumienie, ale podczas streamowania już nie. Chce go wymienić na coś cichszego, ale jak wiemy cichsze = mniej obrotów = mniejsza wydajność. Dlatego chce wrzucić tam 2x80mm zamiast jednego, ale takich, które wyrabiały by wydajnościowo minimum jak jeden ten, który mam aktualnie pracuje a przy tym były ciche.

Pomożecie? Polecicie coś?


(Grabkamy) #2

120 mm poleciłbym te:

http://www.morele.net/be-quiet-shadow-wings-sw1-120mm-pwm-bqt-t12025-mr-pwm-bl026-424187/

http://www.morele.net/be-quiet-silentwings-pure-120mm-18-5-dba-bl043-322735/

80 mm poleciłbym te:

http://www.morele.net/enermax-uccl8-420067/

http://www.morele.net/be-quiet-shadow-wings-sw1-80mm-mid-speed-bqt-t8025-mr-2-bl051-424191/

Prędkość obrotową wiatraków w obudowie można zmieniać programem Speed Fan

(oczywiście tak żeby w środku było chłodno, a zarazem żeby wiatraczki nie musiały chodzić na maks możliwości)

Ps. miałem już kiedyś Be-Quiet-y i były ciche.


(Sonic4000) #3

Dziękuje za polecenia a co do speed fan’a to niestety nie wchodzi to w grę, Nie mogę mieć odpalonego jeszcze jednego programu który będzie chodził w tle zjadał ram i cpu, mój komp już jest wystarczająco obciążony, szczególnie podczas streamowania :confused:

Te wentylatorki 80mm jak one wydajnościowo wyrabiają w porównaniu z tym jednym moim wydmuchowym 80mm z tyłu obudowy? Musiałbym mieć 2 aby była taka sama/lepsza wydajność wydmuchu czy wystarczyłby na razie jeden?

btw. Jaką prędkość maksymalna wiatraczki powinny mieć i jaki poziom hałasu w dB aby były ciche a przy tym wydajne jak tylko, możliwie się da?

Mam na stanie 1 fizyczny regulator obrotów wiatraczka btw. ale tylko 1.


(Ja$) #4

…a może któryś z tych:

http://www.enermax.pl/products/fans/tbsilence-pwm/

np. UCTB12P (PWM):

http://proline.pl/?p=EMX+UCTB12P+120MM

lub ten UCTB12A (manual) z ręcznym i bezstopniowym ustawieniem prędkości za pomocą przełącznika obrotowego.

http://proline.pl/?p=EMX+UCTB12A+120MM

ps. ciche, wydajne i cyt. “Łatwe czyszczenie z kurzu poprzez wyjmowanie rotora”


(Sonic4000) #5

Maybe, to was pytam o wentyl :stuck_out_tongue:

A co do zdejmowanego łożyska fajny bajer ^^ ale jak coś to normalny wentylator też potrafię rozebrać na części 1, wyczyścić, naoliwić i poskładać z powrotem ^^ (a przynajmniej te z którymi miałem styczność się dało)

Btw. ponawiam pytanie ^^

Jaką prędkość maksymalna wiatraczki powinny mieć i jaki poziom hałasu w dB aby były ciche a przy tym wydajne jak tylko, możliwie się da?

Mam na stanie 1 fizyczny regulator obrotów wiatraczka btw. ale tylko 1.

oraz

Te wentylatorki 80mm jak one wydajnościowo wyrabiają w porównaniu z tym jednym moim wydmuchowym 80mm z tyłu obudowy? Musiałbym mieć 2 aby była taka sama/lepsza wydajność wydmuchu czy wystarczyłby na razie jeden?


(Ja$) #6

Przepraszam edytowałem poprzedniego posta w trakcie jak Ty wyemitowałeś swojego. Zerknij tam podałem a właściwie uzupełniłem informacje dotyczące drugiego wentylatorka. Kolego hałas na poziomie 8-18 dB to żaden hałas, ale oczywiście to jest odczucie subiektywne i zależy od człowieka np. od jego słuchu i wrażliwości na hałas. W Twoim przypadku jeden wentylator podłączyłbym pod regulator obrotów, który posiadasz a w drugim obroty ustawił ręcznie - tylny wyciągający na 1200 a przedni tłoczący na 1000 obr/min, stosując się do zasady, że stosunek powierza wyciąganego do tłoczącego powinien być zawsze większy, gdyż zapobiega to tworzeniu się zjawiska termoobiegu.

btw. przy takim samym przepływie powietrza (wydajności) obroty większego wentylatora będą mniejsze niż obroty mniejszego wentylatora w związku z tym hałas generowany przez ten wentylator będzie mniejszy.


(Sonic4000) #7