Jakie Xubuntu? wersja i róznice | Edit

(Filek 007) #1

Witam!

Aktualnie mam zainstalowanego Ubuntu 7.04 i ściągam już najnowszą bete 7.10. W internecie zobaczyłem Debiana i jakoś zaczął mnie kusić. Tylko jest masa wersji pod różne architektury([alpha] [amd64] [arm] [hppa] [i386] [ia64] [mips] [mipsel] [powerpc] [sparc] [s390] [source] [multi-arch]) i nie wiem którą wybrać. Jest też wersja na DVD i czym ona się różni od wersji na CD?

Na debianie chciałbym zainstalowac Compiz Fusion, miec dostęp do internetu, czasamy zagralbym sobie w jakąs gierkę na linuxa (AA lub ET) + CS przez Wine

Mój procek: Intel Celeron D 2.80Ghz,

Ram: 512MB DDR (2x256),

Grafika: Radeon 9550 128mb/128bit,

Dysk: SATA 80 Gb w tym około 7gb na linuxa (mogę zwiększyc) + 256 MB SWAPu,

Karta sieci bezprzewodowej (wi-fi),

Witam doszedłem do wniosku ze Debian nie. Weznę sie za jakieś Xubuntu

Jeśli chcesz pomóc czytaj ostatnie posty

(Ikov1) #2

Architektura do Intela to będzie najpewniej i386. A jeśli pytasz którą dystrybucję, to stabilną - czyli Etch'a. Jeśli jednak masz już trochę obeznania się z linuksem, a pewnie masz skoro używasz Ubuntu, możesz spróbować z dystrybucją testową/niestabilną (Lenny/Sid).

Wersja DVD po prostu zawiera więcej dodatków - ja mam szybkie łącze, więc ściągam netinstalkę (ok 150 MB) a w trakcie instalacji system ściąga z repozytoriów tylko to, co potrzebne. Oczywiście instalacja jest wtedy dłuższa, więc jeśli masz wolne łącze, ściągnij obraz płyty CD, a aktualne pakiety dociągnij z repozytoriów debian.org.

Compiz lub Beryl - powinny zadziałać na radku 9550, ale stuprocentowej pewności nie mam - musisz sam spróbować.

(Kaka') #3

Proszę zmienić tytuł tematu na konkretny, inaczej temat powędruje do kosza.

A co do Debiana, to zobacz:

:arrow: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=532

:arrow: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=819

(Filek 007) #4

Zainstalować umiem bo tak samo instalowałem Ubuntu Studio więc nie bedzie problemu :smiley:

Teraz pozostaje mi tylko dylemat: Gnome vs. Xfce.

Bardzo zależy mi na szybkiej pracy i stabilności + ładne efekty w berylu/compizie. KDE nie przypadł mi do gustu. Xfce jest chyba szybsze od Gnome a Gnome lepiej idzie upiekaszac (przynajmniej mi się tak wydaje), a może jakieś inne środowisko graficzne, takie, takie hmmm... inne? Takie które będzie lekkie, będzie posiadało wiele funkcji. Gdzieś mi się o uszy obiło, że twórcy FireFox'a zrobili gdzie wygląd się ustawia w CSS tylko nie pamiętam nazwy

P.S

Wiem na pewno, że pobiorę wersję Lenny, ale jakie środowisko..?

(matiit) #5

ale to jest na razie alpha i nie da się używac :slight_smile:

wg mnie wybierz xfce... naprawde fajne środowisko... potrafi wyglądać bardzo ładnie i schludnie przy czym jest b.szybkie

(Filek 007) #6

ok. Na razie ściągnę wypróbuje i potem się wypowiem :smiley: chyba że macie jeszcze podpowiedzi co do wersji dla mnie :]

(Kynski) #7

Więc tak...

XFCe jest bardzo stabilnym oraz szybkim środowiskiem... Jego możliwości dostosowywania są równie bogate jak Gnome..., a wyglądem wcale od "Wielkiej Łapy" nie odstępuję... Polecam XFCe, ale ostateczny wybór należy do Ciebie.

(Filek 007) #8

no raczej zostanę przy XFCE tylko.jutro wam powiem czy jest ok bo nie miałem przedtem internetu więc pobiorę przez noc

P.S ładny avatar s zrobiłem. taki prosty a taki piękny

(invader92) #9

ja pobrałem debiana testing (gnome) i dopiero się za niego zabiorę, zastanawialem się nad KDe gdyż jest szybsze od gnoma, ale może się wam wydawać głupie - nie chcę aby linux przypominał mi windowsa. A Gnome jest naprawdę spoko

(Filek 007) #10

Właśnie wypalam płytkę :slight_smile:

edit//

płytka wypalona > restart

Już zainstalowany i trochę się zawiodłem. Mało opcji konfiguracyjnych systemu. Nawet nie znalazłem opcji żeby skonfigurować moją kartę wi-fi do internetu. Menu z prawego klika, trochę dziwne.

Zmieniam nazwę tematu. Chyba zostane przy Ubuntu i teraz znowu mam dylemat:

Xubuntu 7.04 czy najnowsza beta Xubuntu 7.10 Tribe 5

Złączono Posta : 29.08.2007 (Sro) 11:42

Xubuntu 7.04 gdzieś mam na płytce a najnowsza beta Xubuntu 7.10 Tribe 5 się ściąga

Złączono Posta : 29.08.2007 (Sro) 12:20

Właśnie z Xubuntu :smiley: chyba przy nim zostanę :smiley:

(Methylz) #11

Zostań przy stabilnej wersji, z testową jest jeszcze dużo problemów - radzę poczekać do października.

Pozdrawiam.

(Filek 007) #12

Raczej tak zrobię. Właśnie ściągam aktualizacje :slight_smile: Xubuntu 7.04 już kiedyś instalowałem ino nie wykrywało mojej karty wi-fi ale potem zmieniłem providera internetu wraz z karta wi-fi którą Xubuntu bezproblemowo wykrywa :smiley: