Jakie zrobić partycje dla 2 x 300gb

jakie zrobić partycje na dyskach? mam particion magic, ale nie wiem ile i jakie partycje będbą opcjonalne aby komputer dobrze chodził?

czekam na wasze porady.

Do tworzenia partycji polecam Gparted - > http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Program,Windows,13209.html

Dla systemu zostaw zależnie od samego systemu operacyjnego od 5 gb do 30 gb.

Zależy to jeszcze czy razem z systemem będziesz trzymał tam aplikacje - bo poza aplikacjami nie polecam instalowanie czegokolwiek innego poza softem/programami razem z systemem.

A co do reszty to tylko Twój wybór. Jak sobie podzielisz to Twoja wola.

Apropo wielkości partycji ;]

Ja np dla win xp mam 30gb i reszta to druga partycja. Dla visty natomiast zrobiłbym raczej ze 40gb choć 30 też powinno wystarczyć ;]

Ja mam dysk 320GB który podzielony jest tak: c - 20GB - win Xp ze sterownikami i instalkami, d - 20GB - tu będzie pewnie linux :wink: , f- 200GB - muzyka, zdjęcia, video, G - 60GB - jeszcze nie wiem co będzie :slight_smile:

Co do samego dzielenia dysku - dlaczego nie chcesz użyć easeusa którego masz zainstalowanego? - moim zdaniem jest łatwiejszy w obsłudze :wink:

a czy źle bedzie jak bedę miał tylko jedna partycję 300gb i wszytko na niej?

co do programu to jest mi obojetne w jakim to zrobię, obecnie posiadam particion magic i gparted od 2 sekund

Dodane 28.10.2009 (Śr) 15:37

czy nie bedzie mi takie rozwiązanie /xp+filmy+muzyka+zdjecia/ spowalniać komputera?

Bardzo źle [-X ponieważ jak (odpukać) siądzie ci system, to tracisz praktycznie wszystkie dane - dlatego lepiej wydzielić część dysku na system w razie “w” - zresztą jest to powszechnie praktykowane. Jeżeli nie chcesz długo się męczyć to podziel jedną partycje na c - 20-30GB system a resztę pozostaw.

Bedzie tak: C-30GB system, d - 270GB, e - 300GB

  1. Oddziel sobie jedną partycję na system.

PS: Jaki masz system operacyjny?

  1. Ilość partycji zależy od upodobań i możesz stworzyć sobie ich tyle ile chcesz. Nie spowolni to komputera jeśli będziesz je raz na jakiś czas defragmentował.

  2. Nie rób nigdy tylko jednej partycji, bo jak już blackcross powiedział możesz stracić sporo danych w razie uszkodzenia systemu.