Jakiś rusek po raz drugi włamał się na instagram

Cześć. To problem mojej siostry właściwie, ale ona nie jest mega obeznana w temacie komputerów, więc ja musze jej pomóc.

Za pierwszym razem sytuacja wyglądała tak, że nagle dostała maila, że jej email do konta na instagramie został zmieniony na costamcostam@costam.ru i konto zniknęło.

Poleciało skanowanie bitderefnerem, adwcleanerem, zmiana haseł na mocniejsze wszędzie etc, plus założyła nowe konto na instagramie.

Minęło jakoś 2 tyg, wchodzi na to nowe konto, a tam na profilowym zdjęcie jakiegoś właśnie ruska/turka z drinkiem.

Doradziłem jej format all, ale ma rzeczy do pracy, których skasować nie może.

Co radzicie oprócz tego i standardowo skanowania i zmiany haseł wszędzie?

Pozdrawiam

Włącz dwuskładnikowe logowanie. I powiedz siostrze, żeby nie używała wszędzie tego samego hasła.

1 polubienie

Przeskanować tym:

Usunąć wszystkie dane w przeglądarkach (oprócz haseł).

Jeśli Instagram na to pozwala, to włączyć logowanie dwuetapowe!

Jeśli siostra ma Instagrama na telefonie, to najlepiej niech go (telefon) sformatuje albo przynajmniej usunie Instagrama, bo to również stamtąd mógł być przeprowadzony atak.

Na pewno ktoś jeszcze poprosi Cię tutaj o logi z komputera siostry.

Zastanawiam się właśnie, którędy on się wbija. Czy formatować cały komp, bo gdzieś się zagnieździł, czy jednak jakieś rzeczy mogą zostać?

Ciężko pewnie stwierdzić, nie?

O dwuetapowym logowaniu mówiłem jej już za pierwszym razem, widać jak posłuchała :slight_smile:

Przygotuj dla specjalistów raport FRST wg poniższych zasad…

Logi umieść na pastebin.com

Mała aktualizacja. Po wejściu na instagram z kompa, wyskoczyło jej kontuuj jako: jej imie i nazwisko, po czym kliknęła to i ją…zalogowało. Zmieniła maila spowrotem na swoje, hasło oczywiście też i włączyła two factor. Pozostała kwestia zabezpieczenia kompa/telefonu i wszlekich konta.

Raport i logi wyśle, jak u niej będę, koło 17

Znam osobę, która podobnie jak Twoja siostra straciła dostęp do Instagrama. Wystarczy zmiana hasła na naprawdę silnie i weryfikacja dwuetapowa na mailu i koncie Instagrama. Oczywiście skan antywirusowy jest tu zalecany. Niech sprawdzi także aplikacje, np. like for like.

1 polubienie

Cześć, to z kompa:

https://pastebin.com/2dqcTwmU
https://pastebin.com/ZZX3GF55

anyone? :slight_smile: