Jasne refleksy na monitorze

(fiku$) #1

Podłączyłem laptopa za pomocą kabla VGA pod zewnętrzny monitor i zauważyłem, że pojawiają się refleksy poziome(coś podobnego się dzieje jak na starych monitorach crt 15 tych wypukłych, dobrze to zjawisko idzie zobaczyć na wejściu do sali informatycznej wyposażonej w komputery crt i nagrywaniu obrazu kamerą wtedy ładnie widać ten efekt - tylko kto teraz ma crt) przenikające od dołu do góry ekranu. W dzień ciężko je zobaczyć, lecz w nocy trochę je widać z bliska i trochę koli to w oczy:]

Sądzę, że tak się dzieje przez transmisję obrazu przez kabel VGA. A Wy jak sądzicie?

Do monitora miałem dołączone kable: VGA i DVI. Używam VGA, gdyż w laptopie nie mam wyjścia DVI. W monitorze zewnętrznym mam wyjście DVI-D(24+1), natomiast w laptopie oprócz wyjścia D-sub mam jeszcze HDMI.

Czy podłączając się cyfrowo uzyskam lepsza jakość obrazu na zewnętrznym monitorze?

Ponoć są przejściówki z DVI na HDMI i kable DVI na HDMI. Jeżeli byłaby znaczna poprawa jakości obrazu to jakie rozwiązanie wybrać? Końcówkę DVI-D na HDMI czy kabel DVI-D na HDMI?

Czy kabel DVI przesyła również dźwięk jak HDMI? Pytam dlatego, że do monitora mogę podłączyć głośniki i nie za bardzo wiem jak przesyłany będzie dźwięk.

Rozdzielczość optymalna monitora zewnętrznego - 1680 X 1050 przy 60 Hz

Karta graficzna - GeForce 8400M GS

PS. W instrukcji obsługi monitora pisze: "Dla uzyskania lepszej wydajności zaleca się, aby monitor podłączyć białym kablem DVI". Wszystko jasne byłoby z tym kablem jakby zamiast wydajności pisało jakości obrazu.

(Hitm3n) #2

Jakość przy DVI również jest lepsza :wink: na Twoim miejscu nie zastanawiałbym się i zmieniłbym ten kabel. Alledrogo ma w swojej ofercie sporo takich kabli. Przy czym:

DVI-D - przesyła tylko dane cyfrowe; niektóre karty graficzne posiadają możliwość przesyłania dźwięku poprzez złącze DVI. Należy jednak zauważyć, że nie jest to zgodne ze standardem DVI - w sposób niestandardowy wykorzystywane są jedynie niektóre piny, co pozwala na zastosowanie niestandardowej przejściówki DVI->HDMI (source: Wikipedia)

Więc to już zależy od karty graficznej i tu zdać się należy na jej specyfikację, jednak ani na stronie nvidii, ani na notebookcheck.com nie widzę informacji, czy ta technologia jest wspierana, czy też nie, może ktoś będzie miał z tym jakieś doświadczenia.

(M Grodi90) #3

Mam też podobny efekt tylko monitor z wejściem VGA podłączam do DVI w karcie graficznej (tu mówię o kompie stacjonarnym). Z tego co czytałem na forach to uroki VGA i musiałbym zmienić monitor albo się przyzwyczaić :slight_smile: Raz widziałem podobny efekt przy podłączeniu monitor- rzutnik przez VGA (na zupełnie innym komputerze). VGA to sygnał analogowy i naturalnie, że jest gorszy i bardziej podatny na zakłócenia od cyfrowego DVI.

Jednak w moim laptopie przy podłączeniu monitora przez VGA nie widziałem takich rzeczy.

Tak.

NIe. Tylko obraz.

(Wioskowy Głupek) #4

Zmień częstotliwość odświeżania ekranu na wyższą. Na pewno wtedy będzie lepiej.

Prawym klawiszem myszy kliknij na pulpicie, następnie "właściwości", zakładka "ustawienia", potem "zaawansowane", zakładka "monitor" i na środku masz "częstotliwość odświeżania ekranu". Wybierz maksymalną jaką masz dostępną.

(fiku$) #5

Dziękuje za szybkie odpowiedzi. Zatem, które rozwiązanie wybrać? Kabel HDMI na DVI czy końcówkę DVI na HDMI + kabel HDMI, czy przejściówkę HDMI na DVI + kabel DVI, który posiadam?

Stosując którekolwiek wyżej wymienione rozwiązanie stosować się ceną wyższą produktu czy w technologi cyfrowej nie ma to znaczenia, gdyż transmisja jest "zero-jedynkowa" i albo obraz jest albo go nie ma?

Wioskowy Głupek kombinowałem tak. Problem polega na tym, że przy 1680x1050 mam odświeżanie 59Hz jak ustawiam 60 i akceptuje to po ponownym sprawdzeniu mam częstotliwość 59 Hz.

Specyfikacja rozdzielczości

image_id: 5594

(Hitm3n) #6

Zwykły kabel HDMI - DVI wystarczy, nie ma sensu kombinować z przelotkami, na nic się zda taka przelotka.