Jeden serwer DHCP i dwa zakresy

Witam,

 

mamy jeden serwer DHCP oraz istniejący na nim pewien zakres o masce 255.255.225.128 który nie oferuje zbyt dużo wolnych adresów więc…

Tworzymy nowy zakres z maską 255.255.240.0.

 

Co należy uczynić aby klienci po wyczerpaniu miejsc w pierwszym zakresie dostawali adresy z drugiego ale nie tracili dostępu do urządzeń które ustawione są statycznie w pierwszym?

 

Nie wystarczy utworzenie nowego zakresu, jego aktywacja, oraz ustawienie opcji routera, dns.

 

O czym zapomniałem?

 

 

Można też spróbować deaktywować stary scope, aktywować nowy - wtedy kliencie DHCP powinni otrzymać nowy adres z nowego scop’a ale też nie utracą kontaktu z urządzeniami ze stałym adresem deakywowanego zakresu.

To nie działa tak, jak tego oczekujesz. Serwer DHCP przydziela adres z tego zakresu, w którym znajduje się interfejs sieciowy, poza tym hosty miałyby niewłaściwy adres bramy. Jeśli masz tylko jeden interfejs, to zwiększ po prostu zakres adresów, po co tak kombinować? Jeśli zaś chcesz tworzyć wiele podsieci, no to potrzebny Ci jest router.

Na zwiększenie zakresu adresów nie pozwala mi CIDR.

Czy można uruchomić dwa interfejsy dla jednego serwera DHCP. Router mam, ale znajduje się w pierwszym zakresie sieciowym…

Jeśli masz router to powinien wystarczyć jeden interfejs w serwerze, powinno dać się przypisać adresację do tego samego interfejsu, w routerze musisz włączyć przekazywanie zapytań na adres rozgloszeniowy (dhcp relay, w routerach Cisco nazywa się to ip helper).

Napisz na czym oparty jest serwer dhcp i co to za router.

zakres dhcp nie jest zalezny od podsieci w ktorej znajduje sie interfejs sieciowy.

Nikt tego nie pisał. Jednak host otrzyma adres z podsieci, z której przyszło zapytanie, tzn. jeśli host wysłał zapytanie i przyszło na interfejs w sieci 192.168.0.0/24, to nie dostanie adresu 192.168.1.0/24 (może, ale będzie złej podsieci).

Właściwie, po rozeznaniu się w temacie to większość switchy z L3, FW umożliwa przekazywanie.

Przy okazji utworzyłem failover cluster dla FW i wykorzystałem go jako relay agent, dopóki wszystkie urzadzenia nie zmigrują do nowej sieci.