Jedna sieć ze zmiennym i stały IP

Witam serdecznie.

Posiadam sieć według ustawień jak na rysunku:

http://www.normbud.pl/images/wifi_forum1.jpg

Wewnątrz sieci LAN mam komputery podpiete po stałych adresach IP. Jednak chciałem dodać możliwość połaczenia z interentem dla klientów.

Wbrew pozorom prosty temat jednak nie mogłem znaleść rozwiazania bazującego na dwóch ruterach - byłem nawet na końcu interentu :smiley:

Aktualnie mam ustawienia zrobione jak na rysunku. Do testu łączę się telefonem. Jednak nie ma dostepu do neta (wymusza ustawienia DNS) Chciałbym tego uniknac by klineci mogli z automatu się podłączyć.

Próbowałęm w drugim ruterze ustawić inny LAN 192.168.2.x dawało to tylko to że nie widziałem go bezpośrednio z pierwszej sieci (musiałem się podpiąć bezpośrednio).

Jednak w obu przypadkach by połączyć się z internetem muszeę ustawić kartę sieciową na stałe IP i wpisywać bramke, maske itp

Jak można tego uniknąć?

 

Nadmienię że nie mogę pierwszego rutera ustawić na zmienne IP bo krzaczy mi się sieć i nie ma dostępu do serwerów i drukarek.

171

180

Próbowałeś na sztywno ustawić na 2 routerze bramę? czyli ip pierwszego?

na drugim ruterze mam ustawienia:

Drugi router raczej nie zgodzi się mieć tę samą adresację na dwóch interfejsach (chyba że działa w trybie bridge?). Popraw adresację i dodaj na pierwszym routerze trasę statyczną do sieci za drugim routerem.

Niestety w routerze Comtrend od orange jest blokowany i nie ma możliwości zmiany Routingu. Co prawda piszą na forum Orange że trzeba sie zalogowac jako “root” ale jesli nie znajde hasła standardowego to musze się prosić u usługodawcy by mi to łaskawie udostępnił. Mam stałe IP i podobno przez to Orange blokuje zdalnie router.

Tak właściwie, aby uzyskać dostęp do panelu routera, nie musisz logować się na 192.168.2.1, lecz na adres, który ma na WAN. W tym przypadku prawdopodobnie musisz zezwolić na zdalne łączenie się na port WAN. Większość routerów to blokuje i trzeba to samemu włączyć. Szukaj remote management w panelu routera (może być też ukryte jako podopcja lub w ustawieniach firewalla).