Jedne laptop się wyłącza, oba laptopy usuwają myszkę

(Patryk Bigos102) #1

Witam! Jestem w posiadaniu dwóch laptopów - jednego marki HP a drugiego marki DELL. Posiadam z nimi pewne problemy, które teraz opiszę i poproszę o pomoc w ich rozwiązaniu.

1. Pierwszym problemem jest problem z laptopem HP HDX X18-1380EZ. Otóż laptop bardzo często się po prostu wyłącza (tj. tak jakby natychmiastowo sprzętowo było odcinane zasilanie - wszystko nagle gaśnie prócz kontrolki, że jest podłączone zasilanie zewnętrzne). Dzieje się tak na podłączonym zasilaniu zewnętrznym oraz w pełni naładowanej baterii. Natomiast kiedy pewnego razu laptop działał na samej baterii, to kiedy jej stan naładowania wskazywał około 30%, laptop w podobny sposób się wyłączył(oczywiście już bez tamtej kontrolki) w czasie praktycznej bezczynności(był włączony spauzowany film), a kiedy jeszcze na samej baterii próbowałem go włączyć, wyłączył się podczas ładowania systemu, po podłączeniu zewnętrznego zasilania włączył się i pracował normalnie(praktycznie nie używam laptopa na samej baterii - czy może polecacie sprawdzić, czy taki incydent nastąpi na baterii znowu?). Wyłączanie się na zewnętrznym zasilaniu dzieje się najczęściej podczas grania w gry, a w szczególności wtedy, kiedy gra coś zapisuje bądź wczytuje. Laptop wyłącza się niezależnie od temperatury czy długości pracy. Czasami potrafi zaraz po uruchomieniu i załadowaniu gry się wyłączyć, a czasami pogram 2 godziny i dopiero wtedy najdzie go ochota na wyłączenie się. Zdarzają się też dni, podczas których laptop potrafi grzecznie pracować i w ogóle się nie wyłączyć, czy to podczas wysokiej czy niskiej temperatury. Ponadto zauważyłem:

-Zwiększenie obciążenia laptopa poprzez ustawienie wyższych ustawień w grach(nawet takie, które wciąż dają 60+fps w grze) zwiększa prawdopodobieństwo jego wyłączenia się.

-Podczas owego wyłączania się, laptop (nie wiem czemu) uszkadza ostatnio zapisywane pliki (m. in. save'y do gier) mimo iż od pomyślnego zapisania stanu gry do wyłączenia się laptopa potrafi minąć około 5-7 sekund.

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Czy da się to jakoś sprawdzić, a co najważniejsze naprawić, nie ingerując we wnętrze laptopa, oraz nie wysyłając go do serwisu naprawczego? Macie jakieś porady/sugestie?

1. Drugi problem jest mniej uciążliwy, jednakże dość dziwny, mianowicie: Posiadając dwa laptopy (wymienionego powyżej oraz Dell Inspiron 17r SE N7720) posiadam też dwie myszki bezprzewodowe bluetooth: Microsoft Bluetooth Notebook Mouse 5000 v1.0 oraz Manhattan MLBX Wireless Laser Mobile Mini Mouse 177078. Problem jest taki, iż niezależnie od kombinacji tych urządzeń, laptop nagle zrywa połączenie z myszą i usuwa ją z lokalizacji "Urządzenia i drukarki". Z początku działa się tak z myszą Microsoft'u oraz laptopem HP, dlatego też zakupiłem mysz Manhattan'u, jednakże problem wciąż występował. Po długim czasie kupiłem nowego DELL'a i miałem nadzieję pozbyć się problemu myśląc, że to urządzenie bluetooth w HP'ku jest wadliwe, lecz jakież było moje zdziwienie, kiedy na DELL'u działo się identycznie(laptopy mają różne urządzenia bluetooth). Na pierwszym laptopie próbowałem na różnych sterownikach do bluetooth(nawet bez), lecz za każdym razem efekt był taki sam, na drugim laptopie na najnowszym sterowniku dzieje się tak samo. Częstotliwość rozłączeń myszy jest zróżnicowana, jednakże występuje co najmniej dwa razy w tygodniu, a dodatkowo tylko podczas korzystania z niej (tj. kiedy jest w ruchu, nigdy nie została rozłączona czy usunięta będąc nieaktywną, czy wyłączoną). Dodam, iż kiedy wziąłem laptopa HP i myszkę Microsoftu na 2 tygodnie do innej miejscowości, ta nie została ani razu rozłączona. Czy wam tez ten problem wydaje się co najmniej dziwny? Czego to może być przyczyna, i co można z tym zrobić?

Info dla tych, którzy stwierdzili, iż TL;DR :smiley: :

-Laptop HP wyłącza się przy obciążeniu, niezależnie od temperatury(problem 1.).

-Laptop HP oraz DELL rozłącza, oraz usuwa z "Urządzenia i drukarki" myszy Microsoft oraz Manhattan(problem 2.).

Wybaczcie, iż wyszło tyle tekstu ale po prostu chciałem szczegółowo i dostatecznie opisać problemy, z którymi się borykam. Mam nadzieję, iż udało mi się to zrobić i liczę na waszą mądrość oraz, że postaracie się mi w jakikolwiek sposób pomóc czy wskazać/podpowiedzieć czynności, które mogą naprawić problem. Z góry dziękuję za wszelką pomoc :).

Pozdrawiam - Bigos102.

(JNJN) #2

Tylko serwis, to jedna z tych upierdliwych usterek. Zimny lut na płycie, może jakiś kondensator elektrolityczny lub awaria układu zasilania lub płyty.

(Patryk Bigos102) #3

No szkoda, ale czy opłaca się go oddawać do serwisu? Laptop nie jest już na gwarancji.

(JNJN) #4

Serwis musi Ci zrobić wycenę naprawy, myślę, że do 300 zł warto dać.

Jak by była wymiana chipa grafiki tu już trzeba by się było głęboko zastanowić, bo to powyżej 400 zł.

(Patryk Bigos102) #5

A czy za samą diagnostykę, serwis nic nie bierze(za samą diagnostykę stacjonarnego zazwyczaj biorą 20zł)? Przed chwilą zrobiłem ten test na baterii, i identycznie - przy około 20-25% baterii laptop bez żadnego ostrzeżenia się wyłącza i muszę podłączyć zasilanie zewnętrzne, żeby nie wyłączał się przy ładowaniu systemu.

(JNJN) #6

Zapytaj, pewnie coś biorą.