Jednostki miar

Witam, mam problem z jednostkami miar. kB/s kiB/s kbit/s. Wiem, że litery duże i małe też mają znaczenie. Może ktoś mi to z deczka wytłumaczyć ??

Jednostki miar he he.

Małe b oznacza bity, a duże B bajty.

8 b = 1 B

8 Kb = 1 KB

8 Mb = 1 MB

448 Kb = 56 KB

itd.

czyli b (bit) = kbit / kib ??

Mając łącze 1Mbit (jak podaje Netia) jak to przeliczyć.

Mógłbyś podać jakiś mały kalkulatorek do przeliczania samodzielnie.

Podziel na 8.

1Mbit = 125kB

8Mbit = 1MB

czyli:

1024kbit lub 1024kib lub 1024kb (zapis) = 125kB

k, m, g - czy to obojętnie czy z dużej czy z małej zapytajnik.png

k, m, g, obojętnie, choć przyjmuje się, że z dużej.

Tyle że 1 Megabit to 128 kilobajtów, a nie 125 (;

K pisze się zarówno z dużej jak i z małej. Z fizycznego punktu widzenia poprawniej jest z małej, ale zasady fizyki i układ SI raczej nie mają tu zastosowania, bo i tak 1 kilobajt to 1024 bajty, a nie 1000.

Natomiast nie można napisać mB, bo to by znaczyło milibajt, czyli 1/1000 bajta. Choć znowu w informatyce i tak nie robi to większej różnicy, bo nie da się w komputerze zapisać milibajtowych danych (bit, czyli 1/8 bajta to najmniejsza wartość jaką da się zapisać np. na dysku komputera).

Wymyślono jeszcze poprawniejszy zapis: KiB, MiB, GiB, co miało znaczyć “kibibajt” itd. właśnie ze względu na to 1024 zamiast 1000, ale tego się nie stosuje.

kbps to nic innego jak kb/s (ang. kilobit per second - kilobit na sekundę).

I jeszcze praktyczna uwaga - producenci dysków przy podawaniu pojemności stosują skalę 1 KB = 1000 B, dlatego w rzeczywistości dyski mają trochę mniejszą pojemność, niż podaje producent.

Bajt (B) to 8 bitów (b). Za pomocą jednego bajta można zapisać 1 znak, ponieważ poszczególne znaki (nie tylko te widoczne gołym okiem jak np. “5” albo “a”, ale też takie jak np. powrót karetki, nie wiem co to znaczy i co ma wspólnego z pogotowiem ratunkowym, ale taki znak jest) mają numery od 1 do 255 w tzw. tablicy ASCII, co odpowiada wartościom od 1 do 11111111 (czyli właśnie 1 bajta) w systemie dwójkowym, w którym liczy komputer.