Jeskola Buzz - jak stworzyć dobry utwór?


(Webcm) #1

Zaczynam zabawę z programem Jeskola Buzz. Twórcy odzyskali kod źródłowy i wznowili jego rozwój po 8 latach.

1. Której maszyny użyć?

Buzz jest programem modularnym. Za wytwarzanie dźwięków odpowiadają maszyny. Ich nazwy rzadko mówią o przeznaczeniu, barwie i instrumentach. Jedna maszyna może wydawać odgłosy syntezatora, gitary, palców i co łaska - to zależy od inwencja autorów i ustawień - zazwyczaj predefiniowanych. :slight_smile: Możliwości konfiguracyjne są ogromne.

Tylko której maszyny użyć? Zamierzam przepisać kolędę. Interesują mnie:

* organy z uroczystymi brzmieniami

* gitary - różnych rodzajów

* gong lub instrument podkreślający pierwszy takt we fragmencie

* inne instrumenty klawiszowe lub smyczkowe

2. Legato

Jak uzyskać efekt legato? Przepisałem część nut kolędy do edytora wzorca maszyny Geonik's PrimiFun - tak jak w przewodniku. Bez ustawiania parametrów rezultat przypomina grę na cymbałkach. Jak połączyć dźwięki, czyli uzyskać efekt LEGATO?

3. BPM i TPB

Iloczyn BPM i TPB określa ilość jednostkowych nut (uderzeń) na minutę (jeśli użyłem złych słów, poprawcie). Jaka jest różnica i zależność między tymi wielkościami? Jakie jest ich zastosowanie w praktyce?

4. Efekty i inne cuda

Do czego właściwie służą efekty i inne cuda, które są dostępne w menu "New"? Jak wpływają na generatory dźwięku?

5. Trudności

Jakie trudności mogę napotkać podczas pracy z programem Buzz? Używam najnowszej wersji beta.

Chętnie napisałbym do autorów sugestie zmian, aby wprowadzili program w epokę roku 2009, bo obecnie jest zbyt duży bałagan - toporny instalator, a właściwie kilka instalatorów (każdy dodatek ma swój osobny), nakładek (overloader), pokazywanie niedostępnych maszyn, brak sensownej kategoryzacji maszyn usprawniających pracę... Mam nadzieję, że to się zmieni, bo Buzz ma ogromne możliwości. :slight_smile:


(Blotny) #2

Ferrari , musisz sam popróbować, co Twojemu uchu pasuje. Bo uniwersalnych przepisów nie ma, gdyby tak było to nie istniałoby piractwo muzyczne (każdy sam byłby sobie tworzył).


(lazikar) #3

Oty Kosz


#4

Nieznam tego programu ale jeśli chodzi o tworzenie muzyki poleciłbym Ci Fruity Loops Studio. Ściągnij sobie demo, w którym jest pianino z różnymi predefiniowanymi dźwiękami organy, gitary, są gongi, i są różne instrumenty smyczkowe. Jak się w sumie poczuje jak się tworzy na Fl Studio to można bardzo fajne kawałki stworzyć. Jest masa efektów, masa wtyczek no po prostu ogrom.

Jeśli zdecydowałbyś się ściągnąć, to zawsze służę pomocą.