Jkie wybrać chłodzenie?

Jkie wybrać chłodzenie??? Wodne czy zwyczajne (wentylatoramie)???

Wodne wydajniejsze, ale droższe :stuck_out_tongue:

ja jestem zdecydowanie za “tradycyjnym” chłodzeniem !

wodne to tylko jeśli extremnalnie wykręcasz proca :stuck_out_tongue:


często ludzie mają argument że chłodzenie wodne jest cichsze niż “tradycyjne” co jest bzdurą ! gdyż większość zestawów WC i tak chłodnice ma chłodzoną wentylatorem … ;]

do tego dobre chłodzenie witraczkiem jest bardzo wydajne i ciche i zdecydowanie tańsze i bezpieczniejsze dla komputera .


zaraz ktoś mi powie że można wyposażyć chłodzenie wodne w pasywna chłodniczkę … jasne ale …

wydajność wtedy spada

co z tego że chłodzenie np na procku będzie niesłyszalne jak i tak powinien być wiatrak w budzie i w zasilaczu jest …

oczywiście zaraz ktoś wyskoczy to można kupić pasywny zasilacz … i wtedy niemamy wentyli … ;]

jasne ale wtedy to już MUSI być w budzie minimum jeden wiatrak by był przewiew bo ciepło wydziela nie tylko proc grafa zasilacz czy “czipset”

ale też dyski i pozostałe układy wydzielają nieco ciepła podczas pracy więc gdyby niebyło żadnego wentyla komputerek by długo niepociągnoł ;]

a pozatym koszt takie bezgłośnego PC byłby zdecydowanie za duży … wystarczy że sam pasywny zasilacz to kwota ok 1000 zł do tego jeszcze chłodzenie wodne … ;]

a dodam jeszcze kolejną wade WC …

estetyka i praktyczność …

jeśli chcemy posiadać całkowicie pasywne chłodzenie wodne to niestety chłodnica musi być poza kompem … co jest niepraktyczne chodźby i przez przewody doprowadzajace / odprowadzające wode oraz niepraktyczne np gdy będziemy chcieli przestawić pieca i zajmuje sporo miejsca ;]

rozwiązaniem tego może być chłodzenie wodne zintegrowane z obudową ale znaczny wydatek …

maciek.czarny proszę poprawić wiadomość na czytelną, usunąć bełkot.

zwyczajne(radiator + wentylator + porządna pasta termo przewodząca )

maciek.czarny proszę poprawić temat, używając opcji Zmień przy pierwszej wiadomości