Jolicloud jakie jest hasło root? Wyłączenie karty dźwiękowej

Witam dziś zainstalowałem sobie na laptopie linuxa Jolicloud powiem tylko ze pierwszy raz bawię się linuxem i nie wiem jak ściąga się na niego programy i jakie jest hasło root bo chce zmienić ustawienia sieci na stale ip przypisać no i oczywiście problem z dźwiękiem mam 2 karty zintegrowana i Creative i nie wiem jak ustawić by zintegrowana była off a Creative on chce go zainstalować na asus eee top 1602 gdyż xp nie wyrabia tam

Z tego co się orientuję to ta dystrybucja bazuje na Ubuntu ale system powinien mieć jakieś własne centrum oprogramowanie, jeśli nie i jest tam dostęp do terminala to programy instalujesz przy pomocy polecenia:

sudo apt-get install nazwa_programu

Co do hasła roota to w Ubuntu jest ono domyślnie wyłączone i korzysta się w tym wypadku z sudo a hasło jest takie samo jakie dla zwykłego użytkownika, czyli takie samie na jakim logujesz się do systemu.

Co do kart dźwiękowych to pokaż wynik polecenia lsmod | grep ^snd i odpowiedni moduł doda się do czarnej listy albo go wyłączy po prostu.

Pozdrawiam!

Eeeeeeeeee jak już mówiłem jestem początkujący nigdy nie miałem do czynienia z linuxem i nie wiem jak to wszystko mam zrobić

hasło rota nie jest takie samo jak użytkownika wpisywałem i nic

Przy instalacji nie trzeba było podać?

przy instalacji mam wpisać nazwę PC nick i hasło i to hasło jest tylko użytkownika na root nie działa

O ile mi się dobrze zdaje to Ubuntu ustawia “randomowe” hasło dla roota. Uprawnienia administratora uzyskujesz (tymczasowo bo i dłużej nie potrzeba) poprzez sudo i hasło użytkownika

Nie korzystałem ostatnio z Jolicloud ale może ma aplikację jak synaptic albo ubuntowe centrum oprogramowania, nie wiem szczerze.

@roobal

Nie strasz ludzi konsolą :stuck_out_tongue:

Droga koleżanko, jeśli nie ma ani synaptica and tego centrum oprogramowania to zainstaluj sobie synaptic otwierając konsolę (gnome-terminal jeśli dobrze mi się wydaje) i wpisując

sudo apt-get install synaptic

A następnie podając swoje hasło użyszkodnika :wink:

Po tym będziesz miała program do przeszukiwania repozytoriów w poszukiwania interesujących Cię programów.

ale nadal nie wiem jakie jest hasło roota :slight_smile: od zawsze siedziałem na okienku do celów testowych mam zainstalowanego linuxa który trafi na asusa ale koszmar jest z konfiguracja szacunek dla tych co się na tym znają:P

ps. nie jestem kobietą :stuck_out_tongue:

Hasło powinno być takie samo jak dla zwykłego użytkownika. Spróbuj wszelkie polecenia wykonać przy pomocy sudo a najlepiej jakby udało Ci się uruchomić terminal i wpisać tam kilka poleceń i podać ich wyniki tutaj na forum to się lepiej zorientujemy w sytuacji, bo np. ja nigdy nie korzystałem z tego wynalazku jakim jest Joli coś tam… Jak możesz to pokaż wyniki poleceń:

cat /etc/sudoers

cat /etc/group

finger

whoami

Wszystkie po kolei.

Nie no, hipokryzja do potęgi entej :evil: Poza tym gdzie jak kogoś czymś straszę?

Piłeś coś dzisiaj? Ja widzę wyraźnie, że:

=D> :smiley:

Pozdrawiam!

No to też piszę że hasło roota jest “randomowe” tzn. niby wylosowane i nie jest po prostu nikomu znane :slight_smile:

Możesz je zmienić ale nie ma potrzeby jeśli masz sudo

Jeśli dobrze pamiętam to nie da się zmienić hasła roota za pomocą sudo więc co musisz zrobić to wpisać w konsoli:

sudo su

A następnie

gpasswd root

(i wpisać potrzebne hasło ale powtarzam że nia ma takiej potrzeby chyba że będzie wielu użytkowników na komputerze to wtedy możnaby pokombinować)

Co do karty to nie mam pojęcia, jednym rozwiązaniem byłoby wyłączenie zintegrowanej karty w BIOSie chyba że nie chcesz wyłączać to chyba trzeba “zblacklistować” moduł jądra do tej karty ale w tej kwestii niech się już jakiś “ubuntowiec” wypowie bo bliżej Jolicloud do ubuntu niż fedory :slight_smile:

Przy pomocy sudo też można:

sudo passwd root

i ustawiasz hasło dla roota.

Pozdrawiam!

http://www.wklejto.pl/72502 o coś takiego chodzi :slight_smile: ten linux jest fajny ale mam problemy z nim windows może i bardziej popularny ni podatny na wirusy ale jednak prosty :slight_smile:

(aktualnie pisze z tego linuxa szkoda ze mozilla po angielsku

Tak, jesteś w grupie adm, więc masz uprawnienia do korzystania z sudo, więc hasło na które się logujesz do systemu musi działać albo to całe joli coś tam jest pokaszanione.

Co do Mozilli to musisz doinstalować spolszczenie ale jak się uporasz najpierw z tym hasłem roota to powiemy dalej co i jak. Lepiej moim zdaniem zainstalować coś co jest już sprawdzone, czyli Ubuntu Netbook Remix a nie jakieś ruskie wynalazki :slight_smile:

Pozdrawiam!

PS. @Bender Czasami tak bywa :slight_smile:

udało się zmienić hasło root troszkę się namęczyłem i wątpię bym te komendę zapamiętał:P

ten wynalazek to http://www.frazpc.pl/artykuly/263961,AS … ednym.html

nadal nie wiem co z dźwiękiem zrobić

niby zmienione ale nadal nie działa ;/

Jak już zmieniłeś hasło to Ci tamte polecenia do niczego więcej potrzebne nie będą. Co do Mozilli to zapewne chodzi o Firefoksa? Jeśli tak to doinstaluj spolszczenie:

sudo apt-get install language-gnome-pack-pl

To powinno spolszczyć zarówno cały system jak i Firefoksa.

Pozdrawiam!

Prosty bo jesteś przyzwyczajony do Windowsa. Aktualnie widzisz problem tam gdzie go nie ma (hasło roota). Co do karty to chyba trzeba to “zablokować” w /etc/modprobe.d/ ?

Roobal co o tym myślisz? Albo po prostu zmienić kolejność (index=0, index=1) w której by były używane, w takim przypadku jak padnie pierwsza to druga zadziała :slight_smile:

Tzn. przyznam że np. wyłączenie kart dźwiękowej byłoby prostsze w Windowsie (Device Manager i disable) ale reszta nie jest wcale trudniejsza, tym bardziej że często jak masz jakiekolwiek pliki konfiguracyjne to masz wytłumaczenie do czego służy jaka opcja itp. a korzystając np. z rejestru nie masz takich “instrukcji”.

Ja pisałem wcześniej, że można albo moduł dodać do czarnej listy albo go wyłączyć tylko potrzebny wynik lsmod.

Pozdrawiam!

sudo passwd root ta komenda działa zmieniła hasło root

Tylko ciągle nie wiem po co Ci hasło root? Broń boże nie loguj się jako root [-X

Ze standardowymi ustawieniam wszystko możesz osiągnąć a hasło roota jest “generowane losowo” podczas instalacji w Ubuntu.

wynik ismod jak to zrobić musicie pisać jak do dziecka :stuck_out_tongue: gdyż jestem świeżo narodzony w linuxie :slight_smile:

rot zmieniony polski język do Firefox niby zainstalowany ale tak naprawdę nie nie ma poprawy pisowni a pisze w ciemnościach no i sprawa dźwięku

hasło potrzebne bo na sztywno chce ip do karty przypisać

W takim razie teraz pokaż wynik polecenia lsmod | grep ^snd. Co do pisowni w pandzie małej to kliknij na polu edycji (tam gdzie wpisujesz tekst) prawym przyciskiem myszy i spod podmenu języki wybierz polski.

Pozdrawiam!