Kabel krosowany i 1Gbit między komputerami


(Marekglapa) #1

Niedługo czeka mnie małe (ok. 600GB) przerzucanie danych między komputerami i dyskami. Jako, że z przepinaniem będzie dużo więcej roboty niż ze zrobieniem kabla, postanowiłem przesłać dane po skrętce. 1Gbit to transfer większy niż między dyskami więc nie warto się bawić w odpinanie HDD. W komputerze 1 mam dwie karty sieciowe 1Gbit do drugiego muszę kupić. Jaką polecacie (raczej tańszą)? Czy w ogóle po kablu krosowanym przejdzie 1Gbit? Jeśli tak to jaki muszę kupić? Starczy kat 5e, czy może inwestować w kat 6? Jeśli to nie jest zwykły kros to jak ułożyć kabelki we wtyczce?

P.S kartę sieciową i tak muszę kupić, więc kasa nie idzie na marne :slight_smile:


(adpawl) #2

cross -> http://www.hardwarebook.info/Ethernet_1 ... _Crossover

cat6

tania sieciówka np.:

http://www.komputronik.pl/Sieci/D_link_ ... ,id,16475/

http://www.komputronik.pl/Sieci/TP_Link ... ,id,36579/

...


(Zulowski) #3

cross_fun.jpg


(Szpadel83) #4

jak wg ciebie dysk sie nie wyrobi to przez skretke nie przyspieszysz tego...

co do dysku to na SATA (domyslam sie, ze 600GB nie masz na dyskach IDE :wink: ) to transfer na poziomie 1.5Gbita/s, dla SATA2 3Gbit/s. jak to SATA to bez zastanowienia przepinalbym dyski - z doswiadczenia wiem, ze na g**** sprzecie gigabit na dluzsza mete chodzi tak, ze lepiej przesiasc sie na 100mb, druga sprawa to w windowsie nigdy nie uzyskasz transferu 1gb - czyli znowu wolniej...


(Marekglapa) #5

Dzięki za odpowiedzi.

Transfer między dyskami to ok. 40MB/s, po kablu 1Gbit teorertycznie +/- 120MB/s. Dlatego taka decyzja a nie inna. Jakbym miał inną budę i zasilacz w komputerze 1 to czemu nie, mogę przepinać:stuck_out_tongue: W tym jest za dużo roboty.