Kable od zasilacza

czy kable od zasilacza te ktore podlancza sie do cd-romu dysku itd trzeba podlaczyc w jakiejs kolejnusci tzn czy poszczegolne kable maja swoje stale miejsce czy mozna podlaczc dowolnie?

Można dowolnie. Wszystkie są identyczne.

pytam bo szukam przyczyny zamieszania na moimn kompie

otoz zaden z napedow ani dysk nie sa master ,w biosie pokazuje mi jakby wogole ich nie było,stalo sie tak po tym jak sprawdzałem stary naped dyskietek ale musiałem tez wypiac tasmy z plyty.Gdy wpiołem wszystko na swoje miejsce to stacja dydkietek chodziła bez przerwy(chyba kaput)

gdy wypjiołem ten napęd i włączylem kompa to on prosi o wskazanie

bootowalnego napedu :o

Jeszcze cos dzienego nie moge go zrestartować :shock:

co robić???

A zworki masz dobrze ustawione :?:

nic przy zworkach nie robiłe (nawet nie wiem gdzie są)

W tym środkowym “gnieździe”, można zauważyć zworki.

dysk_zworki.jpg

nie tu nic nie robiłem, ale zauwarzyłem dwa odłączone kabelki,i top chyba powoduje brak restarta tylko który gdzie ?

Jakie kabelki ??

jak one wyglądają i gdzie są ulokowane?

Co do restarta, to czym objawia się niemożność restartu ?? Jakiś komunikat ??

nie ma komunikatu poprostu jak klikne guzik to nic sie nie dzieje

a kabelki wychodza z przedniej obudowy tu gdzie sa gguziki,ale nie jestem pewien czy sa one akórat od restart bo jest tu straszna plątanina a boje sie ze znowu jakis wyskoczy

Jak masz możliwość to daj zdjęcie tej sytuacji będzie łatwiej pomóc

Tutaj zamieść…

Jak nie wiesz jak to dajesz przeglądaj a potem host it i dajesz nam 2 linka z tych, które tam będą…

Wszystko rób na wyłączonym kompie - myśle że płyty nie załatwiłeś.

Sprawdź jak wsadziłeś czy dobrze wtyczki taśm sygnałowych do gniazd płyty IDE.

Taśma dysku do I gniazda IDE - zobacz opis gniazd na płycie.

Reset to dwa kabelki( z reguły niebieski z innym) - opis powinien być na wtyczce i na płycie - z reguły to opis na wtyczce i płycie RS - nie ma znaczenia jak wsadzisz,biegunowość nieważna.

Jak wszystko sprawdzisz i dobrze i dalej nic - wyjmij baterie z płyty na 30 minut,włóż i ustaw bios.

a czy płyte mogłem załatwic wsadzajac odwtotnie te dwa kable ktore ida od zasilacza bo płyty?

a jak bym załatwił to chybna bios by sie nie pokazał -tak mysle czy dobrze?

W ten sposób na pewno nie mogłeś zepsuć płyty głównej, ani zasilacza.

wogóle nie wykrywa mi dysku twardeg cd-romu tez,jak startuje bios jest tak

Detecting HDD primary master…[pressf4 to skip] jak nie wcisne to jest napisane none dalej

Detecting HDD primary slev …[pressf4 to skip] jak nie wcisne to jest napisane none dalej

secondary master…[pressf4 to skip] jak nie wcisne to jest napisane none i slev to samo,jade dalej wciskam f1 a tam komunikat

DISK BOOT FAILURE INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER

sprawdzałem w biosie jaką pokaże mi pojemnosc dysku pokazuje wszycho 0,wypiołem dysk i wpiołem drugi -to samo

co robic ico oznaczją te komunikaty?

Wypnij wogóle taśme od stacji dyskietek z płyty.

Zresetowałeś bios baterią.

Wszystko sprawdziłeś.

Zobacz czy bios nie ma opcji autodetekcji dysku to użyj tego i zobacz.

dobra wypiołem tasme, wyciągnołem baterie-30 min poczekam

a co do funkcji autodetekcji to mój bios to Award Modular v4.51PG version 6.13J900, gdzie jej szukac?

i czy po zresetowaniu biosu cos bedzie trzeba zrobić?

Biosy starsze miały w menu opcje autodetekcji HDD - może też nie być.

Ustawisz date i godzine,zobacz ustawienia procka i urządzeń,zapisz bios Save na Yes i start.

ok wszystko jest git

tylko teraz mam inny problem nie ma tu ps2 (na płycie gł) wiec do czego podłączyć mysz, win na poczatku pokazuje ze nie wykryto myszy i ze mam ja podłączyć,ale do czego com1,com2?

acha bios pokazuje jeszcze takie info

CMOS checksum error

Defaults loaded

CMOS battery failed

co to znaczy?

Jak płyta nie ma PS2 - mysz podpinasz do COM1.

Coś z baterią, zmierz ją ma mieć powyżej 3V lub nowa.

Jak dalej to samo.

Zrób reset biosu na default(Defaults loaded) ,ale z poziomu biosu,ustaw w biosie co trzeba i zapisz,restart i start.

wpiołem tak jak piszesz ale jej nie wykrywa