Kalibracja nowego monitora lcd

Kilka dni temu przesiadłem się pierwszy raz z monitora crt na panel lcd (Samsung 923nw). Pierwsze co mnie uderzyło to jasność, znacznie większa niż w crt. Zmieniałem jasność i gammę ale poza przyciemnieniem straciły swoją jakość kolory. Zmieniłem też kontrast, ale kolory wyglądają trochę mniej naturalnie.

I teraz pytanie. Czy lcd są po prostu jaśniejsze od crt, czy można to skalibrować. I czy w ogóle możliwe to jest poprzez jakiś program (np. instalując sterowniki pakiet sterów nvidii do grafy jest obcja kalibracji obrazu- automatycznie, warto to zastosować, czy może zainstalować stery z cd?).

I drugie pytanie. Powodem zmiany na lcdka jest zgon mojego crt LG 17’’, gdzie winda się normalnie włączał ale nie było obrazu(na pewno nie jest to wina grafiki). Istnieje możliwość sprawdzenie tego monitora bez wychodzenia z domu (podpięcie drugiego kabla od zasilania?).

Lcd są przede wszystkim zdrowsze dla oczu a co do zakupu-źle wybrałeś-dobry lcd przy przyciemnianiu nie traci za dużo z jakoci kolorów a samsung szczególnie w wersji 92x jest kiepskim wyborem.dodatkowo ma d-sub a nie obsługuje dvi stąd też gorsza jakość kolorów i ostrości w porównaniu do złącza dvi.Radzę kupić co innego a ten badziew oddać

http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-204-2.php

Wybór musiałem podjąć szybko, a że nie miałem monitora nie mogłem poradzić się na forum, również miałem ograniczony budżet.