Karta dzwiękowa Acer 5310 - 301G08

Witam

Mam taki problem, miałam oprogramowanie ubuntu po czym przeinstalowałam na xp (wersja 2002) no i wszystko było by ok gdyby nie karta dźwiękowa której nie odczytuje… Sterowniki są ze strony acera ale nic nie dają. W panelu sterowania / dźwięki i urządzenia audio jest napisane brak urządzeń audio, w zakładce sprzęt pierwsze jej DVD. Już nic nie rozumiem proszę o pomoc.

A Twój XP posiada jakiś Service Pack?

Tak, service pack 3

Judyta. ,

:arrow: A sterowniki do chipset’u płyty głównej zainstalowane??

:arrow: Czy w menadżerze urządzeń widać jakieś niezidentyfikowane urządzenie - zaznaczone żółtym pytajnikiem??

Pozdrawiam

Dimatheus

Tak stery pozytywnie zainstalowane.

Urządzenie z żółtym wykrzyknikiem:

  • inne urządzenia / PCI Device

  • karty graficzne / Mobile Intel® 945 Express Chipset Family

Może mam złe stery to podajcie mi jakie… Te co mam są ze strony acer.

Judyta. ,

Jedna podstawowa kwestia - czy ten Acer’ek jest z serii Aspire czy TravelMate - bo i w jednej i drugiej linii jest taki model.

To właśnie prawdopodobnie jest karta dźwiękowa, ale jeszcze niezidentyfikowana. Powiedz mi, jakie urządzenia widoczne są w menadżerze urządzeń w gałęzi “Kontrolery dźwięku, wideo i gier”.

Skoro masz zainstalowany SP3 to poprawka UAA HD Audio (KB888111) powinna być w systemie. Sprawdź czy oby na pewno: Panel sterowania->Dodaj/usuń programy. Zaznaczasz pokaż aktualizacje i sprawdzasz, czy masz taką: "High Definition Audio Driver Package - KB888111.

Jaki sterownik instalowałaś do karty graficznej??

Dimatheus

  • Aspire

  • kontrolery dźwięku, wideo i gier / kodery-dekodery audio

kodery-dekodery wideo

starsze sterowniki audio

starsze urządzenia przechwytywania wideo

urządzenia sterujące mediami

  • Nie mam takiej aktualizacji

  • Sterownik do karty graficznej: Realtek Higt Definition Audio Driver

Judyta. ,

Acer Aspire - tego właśnie się obawiałem, bo niestety do tego laptopa nie ma sterowników pod XP… :frowning: Swego czasu na serwerach europejskich FTP Acera można było pobrać sterowniki pod XP, które nie miały podpisu WHQL, ale teraz niestety foldery te są wyczyszczone. ;( Swoją drogą zastanawiam się więc, skąd wzięłaś sterowniki do urządzeń pod XP. Miałaś płytkę czy wytrwale szperałaś w necie?

Co do poprawki to domyślam się, że nie jest widoczna, gdyż w sumie powinna być zainstalowana razem z SP3 i mam cichą nadzieję, że tak właśnie jest… Spróbujmy z innymi sterownikami. Trochę pogrzebałem i na stronce amerykańskiej Acera znalazłem sterowniki do Twojego lapa dla systemu Xp. Bezpośrednio do działu ze sterownikami wejdziesz TUTAJ. Poniżej podaję linki do sterowników do:

Zintegrowanej Grafiki,

Zintegrowanej Karty Dźwiękowej,

Sterowniki Do Chipsetu Płyty Głównej.

Mam nadzieję, że będą działały :wink: Jeśli nie, będziemy instalować poprawkę… :slight_smile:

Dimatheus

PS. Tak na dobrą sprawę to sterowniki do Acer’ków działających na systemie XP można znaleźć także na stronie dla regionu Azja i Pacyfik. Region latynoamerykański odsyła do strony amerykańskiej, zaś strona afrykańska i regionu bliskiego wschodu odsyła do strony europejskiej - jedynej, która przy modelach zaprojektowanych do Visty nie dostarcza sterowników do XP. Stron chińskiej i tajwańskiej nie sprawdzałem - z wiadomych powodów… :stuck_out_tongue:

No niestety, te stery też mu się nie podobają.

Jak znalazłam sterowniki w necie w sumie to do wszystkiego jakiś odpowiednik był lecz została karta dźwiękowa. Teraz instaluje te sterowniki poniżej. - Chipset już instalowałam i powiedział ze jest ok.

Myślisz że wgranie jeszcze raz service paka 3 coś da?

Ps. Czy z Vistą bez aktualizacji da się żyć?

Da się ale aktualizacje poprawiają błędy i działanie systemu.A czemu nie chcesz aktualizować systemu?

Wiesz,

Ogólnie powinno to wyglądać tak, że instalujesz sterowniki do chipsetu, restartujesz kompa i później instalujesz sterowniki od dźwiękówki lub grafiki. Po instalacji jednego z nich znów restart i instalujesz ostatni…

Czy to niestety było po wgraniu sterowników do chipsetu i restarcie? Jaki komunikat otrzymujesz w czasie instalacji?

Raczej nie wgrasz jeszcze raz tego samego - system będzie się buntował… :stuck_out_tongue:

Tego pytania może nie będę komentował… :slight_smile:

Ostatnie okno chipsetu - instalacja zakończona pomyślnie.

Po resecie nic, bez zmian. Tamte sterowniki też złe. A to troche dziwne bo na xp professional i SP2 działał bez zarzutów. (no może było kilka wirusów, dlatego zmieniłam oprogramowanie).

Nie do końca rozumiem… Piszesz, że chipset zainstalowany pomyślnie… No to teraz czas na sterowniki do dźwiękówki…

:arrow: Instalujesz i co się dzieje dalej??

:arrow: Jaki błąd wyskakuje??

:arrow: I co z kartą graficzną - czy po instalacji sterowników w menadżerze urządzeń nadal ma pytajnik??

Dimatheus

no to jak zrestartowałam włączyłam instalatora dźwiękówki wszystko ok kazał zresetować i dalej nic jakbym tego nie instalowała. A w menadżerze dalej są wykrzykniki. A w grafice pisze ze wystąpił błąd - sterowniki uszkodzone.

Judyta. ,

Niestety powoli zaczyna brakować mi pomysłów, co zrobić z tymi sterownikami… A próbowałaś może z poziomu menadżera urządzeń zaktualizować sterowniki pozwalając Windows’owi wybrać sterownik. Niekiedy tak jest z kartami sieciowymi, że mimo instalacji ich nie widać i konieczne jest manualne wskazanie sterownika. Nie mam pojęcia, dlaczego czasem tak jest… :expressionless:

Co przez to rozumiesz. Wcześniej miałaś zainstalowanego na laptopie XP z SP2?? I wtedy wszystko działało?? Jeśli tak, to może spróbować odinstalować SP3, jeśli nie jest zintegrowany z płytką instalacyjną tylko wgrany poprzez osobny plik - wtedy wszystko powinno działać. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, to pomocna może być ta strona Microsoft

Pozdrawiam

Dimatheus

Oczywiście że tak też próbowałam, niestety ja też już nie mam do niego siły…

Właśnie myślałam o formacie na starszą wersję na której działał ale nie jestem pewna czy mi na to pozwoli. No mam jeszcze jedną cichutką nadzieję, spróbuje wziąć w poniedziałek płytę od kolegi który ma też aspire tylko inna wersje i wgrać jego stery. Kompy w środku dużo się nie różnią…

Judyta. ,

Co masz na myśli pisząc, że nie jesteś pewna “czy mi na to pozwoli…”. A jak było z tym Service Pack’iem 3 - jest zintegrowany z płytką, czy został doinstalowany po instalacji Windowsa?? Jeśli jest doinstalowany to po prostu go odinstaluj - będzie zdecydowanie mniej roboty, szybciej i bezpieczniej… :stuck_out_tongue: O tym jak to zrobić, podałem w poprzednim linku. :slight_smile:

Powodzenia

Dimatheus

jeszcze jedno pytanie jeśli w panelu sterowania pod zakładka system jest wpisany service pack 3, a nie ma go w aktualizacjach znaczy ze jest zintegrowana z płyta?

Judyta. ,

Jeśli we Właściwościach systemu, zakładce ogóle i w grupie system masz wpis “Dodatek Service Pack 3”, ale w aplecie Dodaj/Usuń programy - z zaznaczonym polem “Pokaż aktualizacje” - nie widać informacji o SP3, to wszystko wskazuje niestety na fakt, że SP3 jest zintegrowany z płytką instalacyjną i niestety nie uda odinstalować się tego SP… :frowning:

Pozdrawiam

Dimatheus