Karta dzwiękowa Acer 5310 - 301G08


(Judyta.) #1

Witam

Mam taki problem, miałam oprogramowanie ubuntu po czym przeinstalowałam na xp (wersja 2002) no i wszystko było by ok gdyby nie karta dźwiękowa której nie odczytuje.. Sterowniki są ze strony acera ale nic nie dają. W panelu sterowania / dźwięki i urządzenia audio jest napisane brak urządzeń audio, w zakładce sprzęt pierwsze jej DVD. Już nic nie rozumiem proszę o pomoc.


(hevet) #2

A Twój XP posiada jakiś Service Pack?


(Judyta.) #3

Tak, service pack 3


(Dimatheus) #4

Judyta. ,

:arrow: A sterowniki do chipset'u płyty głównej zainstalowane??

:arrow: Czy w menadżerze urządzeń widać jakieś niezidentyfikowane urządzenie - zaznaczone żółtym pytajnikiem??

Pozdrawiam

Dimatheus


(Judyta.) #5

Tak stery pozytywnie zainstalowane.

Urządzenie z żółtym wykrzyknikiem:

  • inne urządzenia / PCI Device

  • karty graficzne / Mobile Intel® 945 Express Chipset Family

Może mam złe stery to podajcie mi jakie.. Te co mam są ze strony acer.


(Dimatheus) #6

Judyta. ,

Jedna podstawowa kwestia - czy ten Acer'ek jest z serii Aspire czy TravelMate - bo i w jednej i drugiej linii jest taki model.

To właśnie prawdopodobnie jest karta dźwiękowa, ale jeszcze niezidentyfikowana. Powiedz mi, jakie urządzenia widoczne są w menadżerze urządzeń w gałęzi "Kontrolery dźwięku, wideo i gier".

Skoro masz zainstalowany SP3 to poprawka UAA HD Audio (KB888111) powinna być w systemie. Sprawdź czy oby na pewno: Panel sterowania->Dodaj/usuń programy. Zaznaczasz pokaż aktualizacje i sprawdzasz, czy masz taką: "High Definition Audio Driver Package - KB888111.

Jaki sterownik instalowałaś do karty graficznej??

Dimatheus


(Judyta.) #7
  • Aspire

  • kontrolery dźwięku, wideo i gier / kodery-dekodery audio

kodery-dekodery wideo

starsze sterowniki audio

starsze urządzenia przechwytywania wideo

urządzenia sterujące mediami

  • Nie mam takiej aktualizacji

  • Sterownik do karty graficznej: Realtek Higt Definition Audio Driver


(Dimatheus) #8

Judyta. ,

Acer Aspire - tego właśnie się obawiałem, bo niestety do tego laptopa nie ma sterowników pod XP... :frowning: Swego czasu na serwerach europejskich FTP Acera można było pobrać sterowniki pod XP, które nie miały podpisu WHQL, ale teraz niestety foldery te są wyczyszczone. ;( Swoją drogą zastanawiam się więc, skąd wzięłaś sterowniki do urządzeń pod XP. Miałaś płytkę czy wytrwale szperałaś w necie?

Co do poprawki to domyślam się, że nie jest widoczna, gdyż w sumie powinna być zainstalowana razem z SP3 i mam cichą nadzieję, że tak właśnie jest... Spróbujmy z innymi sterownikami. Trochę pogrzebałem i na stronce amerykańskiej Acera znalazłem sterowniki do Twojego lapa dla systemu Xp. Bezpośrednio do działu ze sterownikami wejdziesz TUTAJ. Poniżej podaję linki do sterowników do:

Zintegrowanej Grafiki,

Zintegrowanej Karty Dźwiękowej,

Sterowniki Do Chipsetu Płyty Głównej.

Mam nadzieję, że będą działały :wink: Jeśli nie, będziemy instalować poprawkę... :slight_smile:

Dimatheus

PS. Tak na dobrą sprawę to sterowniki do Acer'ków działających na systemie XP można znaleźć także na stronie dla regionu Azja i Pacyfik. Region latynoamerykański odsyła do strony amerykańskiej, zaś strona afrykańska i regionu bliskiego wschodu odsyła do strony europejskiej - jedynej, która przy modelach zaprojektowanych do Visty nie dostarcza sterowników do XP. Stron chińskiej i tajwańskiej nie sprawdzałem - z wiadomych powodów... :stuck_out_tongue:


(Judyta.) #9

No niestety, te stery też mu się nie podobają.

Jak znalazłam sterowniki w necie w sumie to do wszystkiego jakiś odpowiednik był lecz została karta dźwiękowa. Teraz instaluje te sterowniki poniżej. - Chipset już instalowałam i powiedział ze jest ok.

Myślisz że wgranie jeszcze raz service paka 3 coś da?

Ps. Czy z Vistą bez aktualizacji da się żyć?


(hevet) #10

Da się ale aktualizacje poprawiają błędy i działanie systemu.A czemu nie chcesz aktualizować systemu?


(Dimatheus) #11

Wiesz,

Ogólnie powinno to wyglądać tak, że instalujesz sterowniki do chipsetu, restartujesz kompa i później instalujesz sterowniki od dźwiękówki lub grafiki. Po instalacji jednego z nich znów restart i instalujesz ostatni...

Czy to niestety było po wgraniu sterowników do chipsetu i restarcie? Jaki komunikat otrzymujesz w czasie instalacji?

Raczej nie wgrasz jeszcze raz tego samego - system będzie się buntował... :stuck_out_tongue:

Tego pytania może nie będę komentował... :slight_smile:


(Judyta.) #12

Ostatnie okno chipsetu - instalacja zakończona pomyślnie.


(Judyta.) #13

Po resecie nic, bez zmian. Tamte sterowniki też złe. A to troche dziwne bo na xp professional i SP2 działał bez zarzutów. (no może było kilka wirusów, dlatego zmieniłam oprogramowanie).


(Dimatheus) #14

Nie do końca rozumiem... Piszesz, że chipset zainstalowany pomyślnie... No to teraz czas na sterowniki do dźwiękówki...

:arrow: Instalujesz i co się dzieje dalej??

:arrow: Jaki błąd wyskakuje??

:arrow: I co z kartą graficzną - czy po instalacji sterowników w menadżerze urządzeń nadal ma pytajnik??

Dimatheus


(Judyta.) #15

no to jak zrestartowałam włączyłam instalatora dźwiękówki wszystko ok kazał zresetować i dalej nic jakbym tego nie instalowała. A w menadżerze dalej są wykrzykniki. A w grafice pisze ze wystąpił błąd - sterowniki uszkodzone.


(Dimatheus) #16

Judyta. ,

Niestety powoli zaczyna brakować mi pomysłów, co zrobić z tymi sterownikami... A próbowałaś może z poziomu menadżera urządzeń zaktualizować sterowniki pozwalając Windows'owi wybrać sterownik. Niekiedy tak jest z kartami sieciowymi, że mimo instalacji ich nie widać i konieczne jest manualne wskazanie sterownika. Nie mam pojęcia, dlaczego czasem tak jest... :expressionless:

Co przez to rozumiesz. Wcześniej miałaś zainstalowanego na laptopie XP z SP2?? I wtedy wszystko działało?? Jeśli tak, to może spróbować odinstalować SP3, jeśli nie jest zintegrowany z płytką instalacyjną tylko wgrany poprzez osobny plik - wtedy wszystko powinno działać. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, to pomocna może być ta strona Microsoft

Pozdrawiam

Dimatheus


(Judyta.) #17

Oczywiście że tak też próbowałam, niestety ja też już nie mam do niego siły...

Właśnie myślałam o formacie na starszą wersję na której działał ale nie jestem pewna czy mi na to pozwoli. No mam jeszcze jedną cichutką nadzieję, spróbuje wziąć w poniedziałek płytę od kolegi który ma też aspire tylko inna wersje i wgrać jego stery. Kompy w środku dużo się nie różnią..


(Dimatheus) #18

Judyta. ,

Co masz na myśli pisząc, że nie jesteś pewna "czy mi na to pozwoli...". A jak było z tym Service Pack'iem 3 - jest zintegrowany z płytką, czy został doinstalowany po instalacji Windowsa?? Jeśli jest doinstalowany to po prostu go odinstaluj - będzie zdecydowanie mniej roboty, szybciej i bezpieczniej... :stuck_out_tongue: O tym jak to zrobić, podałem w poprzednim linku. :slight_smile:

Powodzenia

Dimatheus


(Judyta.) #19

jeszcze jedno pytanie jeśli w panelu sterowania pod zakładka system jest wpisany service pack 3, a nie ma go w aktualizacjach znaczy ze jest zintegrowana z płyta?


(Dimatheus) #20

Judyta. ,

Jeśli we Właściwościach systemu, zakładce ogóle i w grupie system masz wpis "Dodatek Service Pack 3", ale w aplecie Dodaj/Usuń programy - z zaznaczonym polem "Pokaż aktualizacje" - nie widać informacji o SP3, to wszystko wskazuje niestety na fakt, że SP3 jest zintegrowany z płytką instalacyjną i niestety nie uda odinstalować się tego SP... :frowning:

Pozdrawiam

Dimatheus