Karta dźwiękowa do nagrywania video tutoriali

Hej,

Jestem autorem video kursów, sypnęła mi się ostatnio karta dźwiękowa.

Potrzebuję karty dźwiękowej z ciepłym brzmieniem podczas nagrywania.

Posiadam mikrofon pojemnościowy oraz wzmacniacz, który ma korektor sopranów i basu. Sprzęt został skonstruowany przez kuzyna.

Poszukuję karty dźwiękowej / interfejsu służącego głównie do nagrywania dźwięku tylko z mikrofonu. Odsłuch praktycznie nie ma specjalnego znaczenia.

Większość recenzji i opinii kładzie nacisk na odsłuch, więc pomimo paru godzin poszukiwań nie mogę znaleźć czegoś sensownego.

Nagrywam z pomocą kodeków PCM 44,1kHZ 16 bitów Mono 86kbp/s, a następnie konwertuję video do odpowiednich kodeków w formacie .mp4 z 128kbp/s

Zastanawiam się nad:

Audiotrak Maya U5

lub

Audiotrak PRODIGY CUBE

lub

M-Audio Delta Audiophile 2496

ta pierwsza ma wejście liniowe, ta druga nie.

Możecie coś mi zasugerować? Chodzi mi głównie oto, aby dźwięk był ciepły. Mniej więcej jak tu:

http://videokurs.pl/test/nowymikrofon-1 … -szumy.mp4

Chcę ominąć sterowniki creative’a, które sprawiają wiele kłopotów na moim win 7 64 bit.

Co do ceny nie chciałbym przekraczać 500 zł. Poza tym nie ma to sensu, gdyż pewnie mikrofon jak i moje ustawienia w nagrywaniu nie pozwolą wyciągnąć niczego lepszego z droższych kart?

Pozdrawiam :slight_smile:

Jak dokładnie wygląda sposób podłączenia wzmacniacza i mikrofonu do komputera? Mikrofon ma zasilanie phantom a potem od wzmacniacza linią do karty dźwiękowej?

Mikrofon oraz wzmacniacz są urządzeniami niezależnymi.

W takim razie możesz podać dokładnie co to są za urządzenia? Firma/model.

Urządzenia zostały zrobione przez mojego kuzyna przerobił mikrofon dynamiczny na pojemnościowy, a wzmacniacz z korektorem sobie złożył. Jakość, którą pokazałem na nagraniu była z creative xtreme gamera. Mogę o coś się jego zapytać co pozwoliłoby określić jakoś mikrofonu? Z tego co się orientuje jakość tego mikrofonu przekracza większość za 300 zł+

Info od kuzyna

“karta dźwiękowa z dobrym przetwornikiem, z wejściem liniowym i małymi szumami własnymi wzmacniaczy operacyjnych, jest przystosowany do wejścia liniowego”

Nie wiem jak ten przerobiony mikrofon brzmi więc trudno powiedzieć czy efekt o jaki Ci chodzi będzie możliwy do zrealizowania. Nie do końca zależy to od posiadanej karty dźwiękowej ale w głównej mierze, od jakości sygnału wejściowego i barwy jaką nadaje Twojemu głosowi mikrofon pojemnościowy reszta to kosmetyka. Efekt radiowego głosu możesz uzyskać w postprodukcji już po zakończeniu nagrania pod warunkiem, że próbka będzie przyzwoita. Czysta i o odpowiedniej dynamice.

Gdybyś dysponował prawdziwym mikrofonem można by pomyśleć o jakimś zewnętrznym interfejsie (istnieją też tańsze, nieco uboższe wersje tego urządzenia). Wtedy wszystko mogło by się odbywać w czasie rzeczywistym.

Rozumiem. Dziękuje Ci za poświęcony czas.

Ten interfejs to pewnie niezłe cacko, ale domyślam się, że nie jest proste w obsłudze dla laika w tym temacie, a niestety takim laikiem jestem.

Wnioskuję po tym co powiedziałeś, że najważniejsze by karta nie miała szumów więc powinna mieć dobre wejście liniowe. W takim razie chyba najlepszym wyborem będzie M-Audio Delta Audiophile 2496, które podobno produkowane jest już od ponad 10 lat i jej podzespoły są porządnej jakości, więc mam nadzieję, że nie będzie ucinało żadnych tonów.

Pozdrawiam

To urządzenie podałem jako przykład, są też mniej skomplikowane urządzenia tego typu i jeszcze mniejsze, gdzie jest tylko jedna linia, zapewniam że są to proste w obsłudze urządzenia. Skierowane do amatorów zewnętrzne karty dźwiękowe z przeznaczeniem do nagrywania. Chodziło mi o to, że całość operacji związanej z przetwarzaniem dźwięku można “wypchnąć” poza komputer. Można w ten sposób uniknąć wszelkich problemów ze sterownikami i innych niedogodności, szumu, zakłóceń oraz uniezależnić się od platformy. Całe nagrywanie i przetwarzanie dźwięku odbywa się w tej skrzynce, do komputera trafia już gotowy materiał, który wedle uznania można poddać dalszej obróbce. Wszystkie efekty, symulatory wzmacniaczy, kompresor itp dostępne są w zestawie. Gotowa ścieżka przesyłana jest przez kabel USB czyli w ogóle bez udziału karty dźwiękowej wbudowanej do komputera. Całe sterowanie odbywa się z PC. Oczywiście jest to jedna z opcji i się przy tym nie upieram ale obawiam się, że efekt, który chcesz osiągnąć będzie nie do zdobycia drogą, którą obrałeś i w konsekwencji wydasz na to więcej czasu i środków. Byłby to najlepszy wybór gdybyś posiadał już mikrofon z zasilaniem phantom, tej informacji zabrakło w pierwszym poście, choć pośrednia sugestia (wzmacniacz+mikrofon) wskazywała na to, że posiadasz już taki mikrofon.

Druga opcja to według mnie zakup mikrofonu pojemnościowego USB. Tu warto się przyjrzeć temu czego używają ludzie nagrywając różne filmiki, jest tego na prawdę sporo, i cena często nie przekracza 350zł więc mniej niż zdecydowałeś się wydać. Bardzo dobry sprzęt można kupić w Polsce za około 500 - 800zł. MXL, AKG, Behringer, Audio-Technica, to są firmy na które warto zwrócić uwagę. Tego typu sprzęt jest najczęściej wykorzystywany przez amatorów.

Behringer C-1U USB - http://www.djshop.pl/k7,mikrofony/i4636 … u-usb.html

Yeti -

i zagraniczna cena - [http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/ ... ockergnome](http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/B002VA464S/lockergnome)

Jest to opcja najwłaściwsza dla kogoś kto chce nagrywać tylko głos.

Polecam obejrzeć sobie jakieś porównania, na YT są tego tony.

Trzecia opcja to tak jak piszesz zakup karty do tego co już masz i tutaj właściwie niewiele można pomóc, Twój kuzyn już poinformował Cię, że w zasadzie jakąkolwiek kartę kupisz to będzie dobrze ponieważ to co już masz zapewne generuje spory szum i zniekształcenia. Kierował bym się tu zasadą najtańsza/o przyzwoitych możliwościach ponieważ i tak prędzej czy później staniesz przed przymusem wyboru porządnego mikrofonu i kasa Ci się przyda, jako, że jest to najważniejszy punkt całego zestawu do nagrywania i nie da się tego przeskoczyć w żaden sposób ani nadrobić kartą czy programowo.

Kwestia Ciepłego głosu:

Gdybyś wybrał urządzenie typu Tone-Port-UX1/UX2 miał byś to niejako prosto z pudełka, kwestia wyboru dwóch lub trzech wbudowanych efektów. Jeśli zaś będziesz to robił w formie postprodukcji warto się zaopatrzyć na początek w program Audacity jako, że jest on darmowy i tam zgłębić tajniki kompresora - http://www.studiomastering.net/mastering05.html + do poczytania http://www.studiomastering.net/mastering03.html Można też się wesprzeć wtyczkami VST typu http://www.pspaudioware.com/plugins/dyn … gewarmer2/ i/lub Steinberg Magneto dostępną być może w czeluściach internetu, które starają się naśladować pewne analogowe urządzenia stosowane do tego celu.

Staram się wskazać drogę i kierunki poszukiwania ponieważ zagadnienia, które poruszyłeś są zbyt obszerne żeby zamknąć je w jednym krótkim poście.

Pozdrawiam

Bardzo Ci dziękuje za poświęcony czas i wyczerpujący post.

Nie wiem jednak czy przesłuchałeś efekt z tego mikrofonu co złożył kuzyn. Podaję link:

http://videokurs.pl/test/nowymikrofon-1 … -szumy.mp4

mikrofon był podpięty pod wejście mikrofonowe xifi xtreme gamera, ponieważ liniowe nie działało. Wydaje mi się, że mikrofon zdecydowanie brzmi na tyle dobrze jak mikrofony, które podałeś w linkach?

Dzięki za podanie programów i ciekawych linków na pewno przyda się taka wiedza.

Pozdrawiam!

Nie napisałeś, że to link Twojej próbki :slight_smile: Pomyślałem, że jest to efekt jaki chcesz osiągnąć, a nie to co już posiadasz. Mikrofon brzmi dobrze ale żeby coś więcej powiedzieć wypadało by podać próbkę MP3 lub wav nieodszumioną pozbawioną obróbki. Na pewno jeśli podłączysz swój zestaw do takiej karty jak M-Audio Delta Audiophile to będzie jeszcze lepiej.

M-Audio Delta Audiophile 2496 jest dobrą kartą ale ma dwa mankamenty, jest stereo czyli odpadają wszystkie inne zastosowania typowo domowe, któe wymagają wiekszej ilości kanałów np oglądanie filmów z zestawem surround, gry itp. lecz tego zapewne jesteś świadomy, no i brak choćby zwykłego wejścia na mikrofon pojemnościowy. Zawsze będziesz zmuszony używać zewnętrznego wzmacniacza wraz z tą kartą. Czyli do obecnego Twojego rozwiązania pasuje jak ulał. Co do tych urządzeń zewnętrznych Audiotrak to moim zdaniem wypadało by, żeby taki interfejs posiadał chociaż jedno gniazdo na mikrofon z zasilaniem phantom jak Ci się kiedyś odwidzi i zechcesz użyć innego mikrofonu miałbyś wtedy większe pole manewru.

Rzeczywiście nie napisałem :oops: teraz jak to czytam ponownie to rzeczywiście można było mnie inaczej zrozumieć. Przepraszam za zamieszanie.

Niestety nie dam rady podesłać próbki bo teraz brzmi tak: http://videokurs.pl/test/malyglupiboost.mp4 co jest nie do zaakceptowania jeśli porówna się do tego co było. Karta creative odmówiła mi posłuszeństwa, robiłem dużo reinstalek bawiłem się godzinami, ale wystarczy już tego :wink: Dzięki za poświęcony czas i cenne informacje, pozdrawiam :slight_smile: