Karta graficzna a monitor?

(Varmack) #1

Witam

Od 10 lat pracuję na 15" okrągłym jak piłka monitorze crt ;p W ten weekend planuję zakupić jakiś 19" monitor panoramiczny lcd.

Czy moja zintegrowana karta graf na płycie SIS poradzi sobie z wyświetleniem obrazu w znacznie wyższej rozdzielczości?

Na tym monitorze maxymalna rozdzielczość to 1024x768. Nie wiem czy jest to max tego monitora czy max tej karty. Monitor to Samsung Sync Master 550s. Pamietam że kiedyś gdy miałem jeszcze karte i810 (też zintegrowana) to mogłem wyświetlić nawet 1600x1200.

Zainstalowałem sterowniki z strony samsunga i dalej max to 1024x768. Dlatego obawiam się że to wina karty i kupno 19" mija się z celem gdy mam na nim pracować w rozdzielczości 1024x768...

Tak więc czy karta ma tak duże znaczenie tutaj?

(michel666pl) #2

Z tego co wiem to znaczenie ma monitor. Z wyjątkiem bardzo archaicznych kart. Gdzieś mi się obiło o uszy że wystarczy 8MB VRAM na karcie żeby obsłużyć jakąś tam wysoką rozdzielczość. Dokładnie nie powiem ile i o jaką rozdzielczość chodziło. Ja się z monitora 15" z 1024x768 przesiadłem na 22" 1680x1050 na tej samej karcie graficznej i nie jest ok, tylko wymaga przyzwyczajenia :wink: Z początku mnie szyja bolała od rozglądania się po monitorze :smiley: Dla pewności możesz poczekać aż ktoś potwierdzi.

(Ruben86) #3

@Brando2 podaj dokładny model płyty głównej

(Varmack) #4

ECS 671T-M

Nie chcę zakładać nowego tematu więc będę kontynuować tutaj.

A więc... monitor który nabyłem to Acer X193HQ. Jest super... tylko że ta karta nie może wyświetlić żadnej panoramicznej rodzielczości ;]

Beznadziejnie pracuje się w 1024x768 na rozciągniętym pulpicie. Ale... Udało mi się w OSD monitora zmienić proporcję ekranu, mam niepanoramiczny, normalny, kwadratowy i dwa czarne paski po bokach :slight_smile:

A teraz ciekawostka:

Na sterownikach dołączonych do płyty głównej (te same co najnowsze dostępne na stronie) mogę wyświetlić obraz w 2 rozdzielczosciach: 800x600 i 1024x 768. Jeśli je odinstaluję i karta zainstaluje sterowniki windowsowe... mam paletę rodzielczości od 800x600 do 1600x1200 ;o xD Niestety bez rozdzielczości panoramicznych :slight_smile:

Przejdzmy do meritum:

Jaką kupić kartę? Najlepiej w okolicach 100 zł. Na allegro w tych cenach widzę na przykład radeony 1650, 2400, 3450 i GFy nawet 8500 ;]

Na którą się zdecydować? Zależy mi na jak najlepszym stosunku ceny do jakości. Nie jestem graczem, komputera używam głównie do pracy i internetu. Mam procka Core duo 1.8, 1 GB ramu i zasilacz noname 300W.

Podstawa to uzyskanie panoramicznej rozdzielczosci :PP 1366x768 :slight_smile:

Co polecacie?

PS: PCI-E ;]

(michel666pl) #5

Możesz podać system operacyjny? Może pomoże wgranie sterowników do monitora ze strony Acera.

(Varmack) #6

Xp pro sp3

Na stronie nie ma sterowników, jest tylko manual, quick start itp. To samo co na płycie dołączonej do monitora.

Proszę o poradę związaną z wtborem karty :slight_smile:

(michel666pl) #7

A te sterowniki?

http://global-download.acer.com/GDFiles ... SC=EMEA_20

(Varmack) #8

To sterowniki do visty i 7...

-- Dodane 13.02.2010 (So) 15:37 --

Doradzcie coś w sprawie karty. Czy radeon sapphire x1650pro 256mb ddr3 jest dobrym wyborem? Czy w cenie około 100zł powinienem wybrać coś lepszego?