Karta graficzna do 800 zł [potrzebna pomoc specjalisty ;)]

Witajcie.

Jest to pewnego rodzaju ‘‘podsumowanie’’ tego co sam wyszperałem i poobliczałem.

Od wakacji próbuję kupić kartę graficzną do kompa, ale z marnym skutkiem. Ostatnio jednak sprawa ruszyła i jeśli mi dziś pomożecie to jutro już ją zamówię ( 8) ).

Więc. Mam chrapkę na Radeona od GIGABYTEa HD6870 wersja OC. W pewien sposób zostałem też nakreślony przez użytkowników tego forum.

Mam obecnie takiego kompa :

Intel Core 2 Duo 1.8 E6320

2 GB RAM

Płyta główna GA-945PL-S3

GIGABYTE NVIDIA GeForce 7600 GT

(zasilacz wymieniam, a pozostałem rzeczy chyba nie są potrzebne).

Internauci pisali mi, że przy moim procesorze wymiana karty pomoże, ale nie będzie to zadowalający widok po podłączeniu w grach. Pisali, że procesor będzie kartę po prostu spowalniał.

Pytałem się ostatnio sprzedawcy w sklepie o to samo i powiedział mi, że owszem będzie spadek ale nie tak drastyczny jak mnie straszyli tu na forum i będzie mógł normalnie grać w porządne graficznie gierki bez obawy, że procesor nie nadąży.

Sam Radeon kosztuje 750 zł i jest to najtańsza oferta w mieście, gdzie mieszkam czyli w Legnicy.

Proponowano mi jeszcze GTX560Ti, ale nie jestem co do niego jakoś przekonany.

Może proponujecie jeszcze coś innego ?

A w kwestii zasilacza to mam zamiar zakupić Aerocool E700. Najtańszy i najmocniejszy (~260 zł), a firma doczytałem nie najgorsza.

Procesor to tragedia, nie wiem kto Ci wcisnął kit o tym że będzie mały spadek wydajności… Nie dość ze stary, to jeszcze 2 rdzenie i 1,8 GHz. Do tego procka to od 800 zł odejmij zero (tak serio to jakieś 400 zł max, i tak karta będzie ograniczona…) Musiałbyś wymienić płytę (na taką z socketem 1155) i procka (minimum i3 2100) Potem możesz myśleć o karcie.

Wybór dobry, możesz wziąć też Geforca 560.

Moim zdaniem pakowanie tak wyśmienitej karty jak ten radeon do tego mija się z celem , wiadomo że procesor bedzie ograniczać karte i to w znaczym stopniu . Sprzedawca jak to zwykle bywa wcisnoł Ci kit by sprzedać o 1 karte więcej :slight_smile: . Mój kolega ma tez core 2 duo i kupił dość dobrą karte z palita ale nie znam tytułu numerycznego na pewno gorszą od wyżej wymienionej i nawet GTA4 nie pujdzie mu na full , a mowa o nowszych i bardziej wymagających grach typu bf3 ! I do tego 2 gb ram to też ciut za mało :stuck_out_tongue:

dla twojego sprzetu to geforce 9600 gt to max bo i nawet ta karte bedzie procek ograniczal

Nie będzie spowalniał karty, tylko będzie zmniejszał framerate w grach, oprócz obrazu generowanego przez gpu, wiele obliczeń jak np. fizyka jest często liczona na cpu. Co zmniejsza wydajność jeżeli masz słaby procesor.

Kupno ma sens tylko jeżeli masz zamiar w przyszłości choćby i za np. pół roku wymieniać cpu. W niektórych grach po prostu 4 rdzenie są wręcz wymagane do płynnego działania.

Jeżeli nie zamierzasz wymieniać cpu, to wybierz jakąś tańszą kartę jak np. hd4850, 9800gt, 9600gt itd

A czy wystarczył by w przyszłości Core Quad ?

Wystarczyłby, co do ograniczenia przez procesor, to jest to samo co byś miał np pentium 3 1GHz 1GB ramu i włożył radeona hd 4650 na agp, ta karta by się tam nudziła. Możesz spróbować trochę podkręcić procesor, to nie będzie aż takiej tragedii.

Do tej płyty nie wsadzisz core 2 quad , podejrzewam że nie da rady podkręcić nawet obecnego procesora .

Wymiana płyty ,procesora i pamięci - niestety ( w przypadku zakupu hd 6870 )

skoro kupujesz kartę od wakacji do poczekaj do następnych wakacji, co ci zależy jak tak długo czekałeś ? :smiley:

do tego czasu wyjdą następne fajne,superkarty które możesz kupić a te gry które są dziś nowe będą stare i nie będzie wartało w nie grać :x

ja proponuje poczekać

Niestety, przy twoim sprzęcie jest to mocno nieopłacalne. Skoro masz 800zł, może najpierw wymienisz platformę na coś złożonego na i3-2100+H61+4GB RAM (jeżeli lubisz AMD to 960T+AsRock 970 Ex3 + 4GB RAM) a dopiero potem grafika. Z tym, że Intela nie podkręcisz (dopiero i5-2500K+ AsRock P67 PRO3 B3)

Powaliłeś mnie tym stwierdzeniem… Ale faktycznie np. w baldurs gate 2 nie warto grać, bo trzeba sporo czasu na to poświęcić :stuck_out_tongue:

Gta 4 wyszło w 2008 roku jednak wtedy nie miałem odpowiedniego sprzętu żeby je odpalić, zagrałem dopiero 3 lata po premierze, stara gra, ale fajna, liczy się grywalność a nie nowość, bo nowość może być skopana.

Dokładnie ja dalej gram w GTA4 bo to epicka produkcja . A tam poważnie to też bym 1 wymienił mobo +CPU + ram .

coż sadaj72/bambustysiac…każdy swoje wady ma…jeden lubi stare gry inny nie lubi :smiley:

jeden lubi nowe pomysły inny znów odkurza starocie i kwiczy z radości

jeden gra dla grywalności, bo mu inne słabo “grywają”, natomiast inny dla dobrej zabawy…

są też znowu tacy którzy odgrzewają stare kotlety i twierdzą ,że smaczne i nie warto jeść świeżych bo stare też dobre :smiley:

a dziewczę kwili :smiley:

w końcu “Fiat126p” też swoich fanów ma nie?

i co to znaczy “epicka produkcja”?

Dodane 01.02.2012 (Śr) 1:09

natomiast w sprawie procesora e6320…

ludzie polecieli na księżyc ( i wrócili z powrotem, co nie jest ,że tak powiem bez znaczenia) do obliczeń z tą wyprawą związanych używając mózgu i maszym liczących (tak byśmy dzisiaj powiedzieli) przy których procesor Pentium 133Mhz posiadał potwornie zwielokrotnione możliwości obliczeniowe i był istnym demonem.

proporcja wydajnościowa była większa niż obecnie można powiedzieć o proporcji pomiedzy Pentium i Core2Duo E6320.

tak więc nie jest to wcale za słaby procesor do zaproponowanej przez Ciebie karty…

największym problemem niektórych użytkowników komputerów jest właśnie używanie mózgu przy proponowanym innym doborze części i uleganie reklamom :smiley: :smiley: :smiley:

Twoja wypowiedz raczej nic nie wniosła do tematu , uwazasz ze jest sens kupowac karte za 800 zł jezeli sie nie wykorzysta w pełni jej mozliwosci a wydajność bedzie na poziomie karty średniego szczebla za 300-400 zł ?

Moim zdaniem strata kasy , chyba ze w najblizszym czasie planowana jest wymiana innych podzespołów :slight_smile:

Witam,

Mam właściwie takie samo pytanie jak autor tematu(ten sam budzet), natomiast mój sprzęt to:

C2Quad Q6600 2,4GHz

Intel Frostburg DG33FB

8GB RAM DDR2 667

Z góry dzięki za pomoc

EDIT:

Dodam, że zastanawiam się nad MSI GTX560 Ti 1GB GDDR5 TWINFROZR II

mosterdzieju bambustysiac mniemam,że masz jakieś dowody potwierdzające Twoje wywody,że procek c2d e6320 spowalnia radeona 6870?

czy tylko powtarzasz obiegowe opinie, których się nasłuchałeś i naczytałeś i bezkrytycznie uznałeś za prawdziwe?

zwracam uwagę,że do płynnej animacji w grach komputerowych, podobnie przy odtwarzaniu filmów wystarcza 25 fps/s…a za całkowicie zadawalające 30 fps/s…gry internetowe to inna historia

3dm06 dla tego przykładu mosterdzieju bambustysiac jest ustawiony domyślnie właśnie na 30fps/s…pewnie twórcy tego programu uznali,że to wystarcza…ale jak czytam to Ty nie jesteś z tego zadowolony,więc jakoś napisz do nich może co? na pewno zrobią jakiś benchmark pod Twoje ukochane starocie, tak dla dajmy na to Twojej satysfakcji,dla jaj albo krotochwili…

i jeszcze jedno w sprawie twz.testów procesora

w konfiguracjach z różnymi procesorami radeon 6970 w tym samym teście da różne wyniki…to oczywiste

ale jeżeli w konfiguracji z c2d e6320 da powiedzmy, dla przykładu w teście procesora 2500pkt a w teście z q9400 da 4000 pkt to czy to znaczy,że ta różnica 1500pkt. jest tak kolosalna,że następuje tak znaczny spadek wydajności na lini cpu/gpu,że jest on widoczny i jak ma być widoczny? chyba tylko w takich testach

nawet procesory serii “i” to tylko druga generacja procesorów c2d…więc ile mają być “wydajniejsze”? 1 000 000%?

i nie odpowiedziałeś mi co to jest ta “epicka produkcja”? :frowning:

Jak się zatrzymało edukacje na poziomie 3-4 klasy podstawówki to się nie wie co to jest “epicka”… To znaczy że jest wspaniała, najlepsza (ew. jedna z najlepszych), jedyna w swoim rodzaju itd.

Zapraszam do lektury:

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=10510

Nie skomentuję tego… bo w 30fps chodzi tiberian wars i wiem jak to wygląda.

Procesor nie spowolni karty! jeżeli karta dostanie dane do przetworzenia którymi będzie się zajmował tylko i wyłącznie gpu to jej wydajność będzie taka jak deklaruje producent… ale w grach liczy się też cpu, na cpu zwykle liczona jest fizyka, kolizje, być może streaming modeli i tekstur itd. Jasne że e6320 poradzi sobie sprawnie z wieloma grami, ale np. z gta4 czy assassins creed 2 już nie będzie tak dobrze.

Dlatego zakup takiej karty nie koniecznie ma sens, bo co z tego że karta bardzo dobra, jak cpu nie nadąża z doczytywaniem modeli czy liczeniem fizyki?