Karta graficzna do 800 zł [potrzebna pomoc specjalisty ;)]

(Krzysztof Pieczkiewicz) #1

Witajcie.

Jest to pewnego rodzaju ''podsumowanie'' tego co sam wyszperałem i poobliczałem.

Od wakacji próbuję kupić kartę graficzną do kompa, ale z marnym skutkiem. Ostatnio jednak sprawa ruszyła i jeśli mi dziś pomożecie to jutro już ją zamówię ( 8) ).

Więc. Mam chrapkę na Radeona od GIGABYTEa HD6870 wersja OC. W pewien sposób zostałem też nakreślony przez użytkowników tego forum.

Mam obecnie takiego kompa :

Intel Core 2 Duo 1.8 E6320

2 GB RAM

Płyta główna GA-945PL-S3

GIGABYTE NVIDIA GeForce 7600 GT

(zasilacz wymieniam, a pozostałem rzeczy chyba nie są potrzebne).

Internauci pisali mi, że przy moim procesorze wymiana karty pomoże, ale nie będzie to zadowalający widok po podłączeniu w grach. Pisali, że procesor będzie kartę po prostu spowalniał.

Pytałem się ostatnio sprzedawcy w sklepie o to samo i powiedział mi, że owszem będzie spadek ale nie tak drastyczny jak mnie straszyli tu na forum i będzie mógł normalnie grać w porządne graficznie gierki bez obawy, że procesor nie nadąży.

Sam Radeon kosztuje 750 zł i jest to najtańsza oferta w mieście, gdzie mieszkam czyli w Legnicy.

Proponowano mi jeszcze GTX560Ti, ale nie jestem co do niego jakoś przekonany.

Może proponujecie jeszcze coś innego ?

A w kwestii zasilacza to mam zamiar zakupić Aerocool E700. Najtańszy i najmocniejszy (~260 zł), a firma doczytałem nie najgorsza.

(Starlet333) #2

Procesor to tragedia, nie wiem kto Ci wcisnął kit o tym że będzie mały spadek wydajności... Nie dość ze stary, to jeszcze 2 rdzenie i 1,8 GHz. Do tego procka to od 800 zł odejmij zero (tak serio to jakieś 400 zł max, i tak karta będzie ograniczona...) Musiałbyś wymienić płytę (na taką z socketem 1155) i procka (minimum i3 2100) Potem możesz myśleć o karcie.

Wybór dobry, możesz wziąć też Geforca 560.

(Psembol) #3

Moim zdaniem pakowanie tak wyśmienitej karty jak ten radeon do tego mija się z celem , wiadomo że procesor bedzie ograniczać karte i to w znaczym stopniu . Sprzedawca jak to zwykle bywa wcisnoł Ci kit by sprzedać o 1 karte więcej :slight_smile: . Mój kolega ma tez core 2 duo i kupił dość dobrą karte z palita ale nie znam tytułu numerycznego na pewno gorszą od wyżej wymienionej i nawet GTA4 nie pujdzie mu na full , a mowa o nowszych i bardziej wymagających grach typu bf3 ! I do tego 2 gb ram to też ciut za mało :stuck_out_tongue:

(Rradek22) #4

dla twojego sprzetu to geforce 9600 gt to max bo i nawet ta karte bedzie procek ograniczal

(sadaj72) #5

Nie będzie spowalniał karty, tylko będzie zmniejszał framerate w grach, oprócz obrazu generowanego przez gpu, wiele obliczeń jak np. fizyka jest często liczona na cpu. Co zmniejsza wydajność jeżeli masz słaby procesor.

Kupno ma sens tylko jeżeli masz zamiar w przyszłości choćby i za np. pół roku wymieniać cpu. W niektórych grach po prostu 4 rdzenie są wręcz wymagane do płynnego działania.

Jeżeli nie zamierzasz wymieniać cpu, to wybierz jakąś tańszą kartę jak np. hd4850, 9800gt, 9600gt itd

(Krzysztof Pieczkiewicz) #6

A czy wystarczył by w przyszłości Core Quad ?

(igrek) #7

Wystarczyłby, co do ograniczenia przez procesor, to jest to samo co byś miał np pentium 3 1GHz 1GB ramu i włożył radeona hd 4650 na agp, ta karta by się tam nudziła. Możesz spróbować trochę podkręcić procesor, to nie będzie aż takiej tragedii.

(Konradpastuszka) #8

Do tej płyty nie wsadzisz core 2 quad , podejrzewam że nie da rady podkręcić nawet obecnego procesora .

Wymiana płyty ,procesora i pamięci - niestety ( w przypadku zakupu hd 6870 )

(Kplodygowice1) #9

skoro kupujesz kartę od wakacji do poczekaj do następnych wakacji, co ci zależy jak tak długo czekałeś ? :smiley:

do tego czasu wyjdą następne fajne,superkarty które możesz kupić a te gry które są dziś nowe będą stare i nie będzie wartało w nie grać :x

ja proponuje poczekać

(sla17) #10

Niestety, przy twoim sprzęcie jest to mocno nieopłacalne. Skoro masz 800zł, może najpierw wymienisz platformę na coś złożonego na i3-2100+H61+4GB RAM (jeżeli lubisz AMD to 960T+AsRock 970 Ex3 + 4GB RAM) a dopiero potem grafika. Z tym, że Intela nie podkręcisz (dopiero i5-2500K+ AsRock P67 PRO3 B3)

(sadaj72) #11

Powaliłeś mnie tym stwierdzeniem... Ale faktycznie np. w baldurs gate 2 nie warto grać, bo trzeba sporo czasu na to poświęcić :stuck_out_tongue:

(igrek) #12

Gta 4 wyszło w 2008 roku jednak wtedy nie miałem odpowiedniego sprzętu żeby je odpalić, zagrałem dopiero 3 lata po premierze, stara gra, ale fajna, liczy się grywalność a nie nowość, bo nowość może być skopana.

(Psembol) #13

Dokładnie ja dalej gram w GTA4 bo to epicka produkcja . A tam poważnie to też bym 1 wymienił mobo +CPU + ram .

(Kplodygowice1) #14

coż sadaj72/bambustysiac..każdy swoje wady ma...jeden lubi stare gry inny nie lubi :smiley:

jeden lubi nowe pomysły inny znów odkurza starocie i kwiczy z radości

jeden gra dla grywalności, bo mu inne słabo "grywają", natomiast inny dla dobrej zabawy....

są też znowu tacy którzy odgrzewają stare kotlety i twierdzą ,że smaczne i nie warto jeść świeżych bo stare też dobre :smiley:

a dziewczę kwili :smiley:

w końcu "Fiat126p" też swoich fanów ma nie?

i co to znaczy "epicka produkcja"?

-- Dodane 01.02.2012 (Śr) 1:09 --

natomiast w sprawie procesora e6320...

ludzie polecieli na księżyc ( i wrócili z powrotem, co nie jest ,że tak powiem bez znaczenia) do obliczeń z tą wyprawą związanych używając mózgu i maszym liczących (tak byśmy dzisiaj powiedzieli) przy których procesor Pentium 133Mhz posiadał potwornie zwielokrotnione możliwości obliczeniowe i był istnym demonem.

proporcja wydajnościowa była większa niż obecnie można powiedzieć o proporcji pomiedzy Pentium i Core2Duo E6320.

tak więc nie jest to wcale za słaby procesor do zaproponowanej przez Ciebie karty...

największym problemem niektórych użytkowników komputerów jest właśnie używanie mózgu przy proponowanym innym doborze części i uleganie reklamom :smiley: :smiley: :smiley:

(Psembol) #15

Twoja wypowiedz raczej nic nie wniosła do tematu , uwazasz ze jest sens kupowac karte za 800 zł jezeli sie nie wykorzysta w pełni jej mozliwosci a wydajność bedzie na poziomie karty średniego szczebla za 300-400 zł ?

Moim zdaniem strata kasy , chyba ze w najblizszym czasie planowana jest wymiana innych podzespołów :slight_smile:

(Shurikenpl) #16

Witam,

Mam właściwie takie samo pytanie jak autor tematu(ten sam budzet), natomiast mój sprzęt to:

C2Quad Q6600 2,4GHz

Intel Frostburg DG33FB

8GB RAM DDR2 667

Z góry dzięki za pomoc

EDIT:

Dodam, że zastanawiam się nad MSI GTX560 Ti 1GB GDDR5 TWINFROZR II

(Kplodygowice1) #17

mosterdzieju bambustysiac mniemam,że masz jakieś dowody potwierdzające Twoje wywody,że procek c2d e6320 spowalnia radeona 6870?

czy tylko powtarzasz obiegowe opinie, których się nasłuchałeś i naczytałeś i bezkrytycznie uznałeś za prawdziwe?

zwracam uwagę,że do płynnej animacji w grach komputerowych, podobnie przy odtwarzaniu filmów wystarcza 25 fps/s....a za całkowicie zadawalające 30 fps/s....gry internetowe to inna historia

3dm06 dla tego przykładu mosterdzieju bambustysiac jest ustawiony domyślnie właśnie na 30fps/s....pewnie twórcy tego programu uznali,że to wystarcza....ale jak czytam to Ty nie jesteś z tego zadowolony,więc jakoś napisz do nich może co? na pewno zrobią jakiś benchmark pod Twoje ukochane starocie, tak dla dajmy na to Twojej satysfakcji,dla jaj albo krotochwili.....

i jeszcze jedno w sprawie twz.testów procesora

w konfiguracjach z różnymi procesorami radeon 6970 w tym samym teście da różne wyniki...to oczywiste

ale jeżeli w konfiguracji z c2d e6320 da powiedzmy, dla przykładu w teście procesora 2500pkt a w teście z q9400 da 4000 pkt to czy to znaczy,że ta różnica 1500pkt. jest tak kolosalna,że następuje tak znaczny spadek wydajności na lini cpu/gpu,że jest on widoczny i jak ma być widoczny? chyba tylko w takich testach

nawet procesory serii "i" to tylko druga generacja procesorów c2d....więc ile mają być "wydajniejsze"? 1 000 000%?

i nie odpowiedziałeś mi co to jest ta "epicka produkcja"? :frowning:

(Starlet333) #18

Jak się zatrzymało edukacje na poziomie 3-4 klasy podstawówki to się nie wie co to jest "epicka"... To znaczy że jest wspaniała, najlepsza (ew. jedna z najlepszych), jedyna w swoim rodzaju itd.

(sla17) #19

Zapraszam do lektury:

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=10510

(sadaj72) #20

Nie skomentuję tego... bo w 30fps chodzi tiberian wars i wiem jak to wygląda.

Procesor nie spowolni karty! jeżeli karta dostanie dane do przetworzenia którymi będzie się zajmował tylko i wyłącznie gpu to jej wydajność będzie taka jak deklaruje producent... ale w grach liczy się też cpu, na cpu zwykle liczona jest fizyka, kolizje, być może streaming modeli i tekstur itd. Jasne że e6320 poradzi sobie sprawnie z wieloma grami, ale np. z gta4 czy assassins creed 2 już nie będzie tak dobrze.

Dlatego zakup takiej karty nie koniecznie ma sens, bo co z tego że karta bardzo dobra, jak cpu nie nadąża z doczytywaniem modeli czy liczeniem fizyki?