Karta graficzna do starszego komputera

(LORDEK) #21

Dzisiaj tylko dwa w cenie do 500 zł - są jeszcze aukcje. W tej cenie karty szybko schodzą. Do 550 zł jest masa opcji. Obserwuje karty, bo chcę kupić komuś coś z rodziny i tak wypatruję okazji. RX w cenie poniżej 500 zł nie jest rzadkim widokiem.

(MrLukaszo) #22

Jeśli kupuję u osoby z dużą ilością pozytywnych opinii to może to być karta po kopaniu?
I jeszcze jedno, ilu wtyczek zasilania te karty potrzebują?

(LORDEK) #23

Zasada jest taka, że jak ktoś sprzedaje kilka takich kart, nawet w rożnych wersjach i od różnych producentów to mogą być z koparki.

W tej aukcji masz rok rękojmi:

A karty potrzebują 1x8 pin. Wyjątkami mogą być karty mocno fabrycznie podkręcone, ale chyba takowych nie było. Zauważysz to na zdjęciach.

(MrLukaszo) #24

Zasilacz ma 1x6. Boję się podpinać tą kartę pod ten zasilacz, kolega którego wysłałeś ofertę, ma pełno RX’ów w ofercie.

(LORDEK) #25

Potrzebowałbyś adaptera albo z 2x6 pin do 8pin, albo 2xMolex do 1x8 Pin.

Ale ten ze wspomnianej aukcji daje 1 rok rękojmi. Karta przepracowała w koparce trochę, ale gaming powinna tym bardziej przeżyć. W koparkach karty padają nawet po miesiącu jak mają defekty, a jak pracowały minimum pół roku to jest to solidna jednostka. - non-omen większość koparkowiczów obniża zegary i napięcia dla lepszego współczynnika wydobywanie/pobór mocy.

(panicagaming) #26

Pewnie lepiej z Molex, co do sprzedawcy to wątpię by miał koparkę z 38 kart rożnych rodzajów.

(LORDEK) #27

Może być pośrednikiem, albo skupował karty z koparek. Jednakże cena bardzo jest kusząca.

(MrLukaszo) #28

W jakiej grze nie wyciągne?

(panicagaming) #29

Hmm, chyba powinno jednak hulać nawet te 60FPS we wszystkim jak pooglądałem więcej filmików na YT. Myślałem o BF5.

(marcin20000) #30

Jeżeli chcesz kupić dobrą kartę, to rozważ zakup jakiegokolwiek i5, ważne żeby miał 4 jajca :wink:
Twój procek jest dość słaby i potencjalnie może być ogranicznikiem, koszt “dobrego” procka to…od 100 do 200 zł;)

(MrLukaszo) #31

Raczej zdecyduję się na tego RX 570 co proponowałeś, minimalna moc zasilacza to 450, ten Modecom Mc może i ma 530 Watów, ale na lini 12v tylko 390W, grafika korzysta głównie właśnie z tej linii.

(panicagaming) #32

Powiem Ci, że nie jestem pewny co do tego zasilacza, bo taki RX potrafi chwilowo pobrać do 300W, ale nie wiem jak to jest gdy ustawienia grafiki nie będą bardzo wysokie, czy też potrafi dużo pobrać, czy wtedy więcej odpoczywa.

(MrLukaszo) #33

A taki GTX 960 bierze 190W, to jest prawda, czy jest to kłamstwem?

(marcin20000) #34

Prawda, nie zawsze, nie wszystkie modele ale tak podają. Zestawy testowe wyciągają na nim ok 310przy czym procek z 60-70 płyta i reszta z 50 i się zgadza;)

(MrLukaszo) #35

Więc zasilacz utrzyma tego GTX’a, albo RX’a?

(marcin20000) #36

procek 65 reszta 50 karta 190, do karty pewnie zewnętrzna wtyczka pójdzie. Przy nowym, dobrym zasilaczu bym nie oponował. , ale Ty dziadka chcesz dość mocno dociążyć, a to trochę loteria :wink:

(MrLukaszo) #37

Obecnie w nim jest Gtx 650, który bierze tyle samo co Gtx 960. Wytrzymuje całkowite obciążenie.

(LORDEK) #38

Wut? Niby gdzie? Nie uprawiajcie tu jakiegoś komputerowego urban legend, bo potem ludzie boją się komputery składać… Tak samo jak ktoś napisał kiedyś, że do i5 7400 i GTX 1050 potrzeba zasilacza 500W, bo czasem zassie ponad 400… Jak masz porządny zasilacz, a nie dziadowy chiński no-name to wystarczy spokojnie wziąć o ok 100W większy zasilacz od teoretycznej maksymalnej mocy zestawu - względy OC i ewentualnego dołożenia jakichś części.

Zgodzę się tylko z tym, że obecny zasilacz nadaje się do wymiany. Słaba linia 12V, a będzie na niej dostawać po tyłku. Poza tym słabe zabezpieczenia. Dzielone linie 12V też są kiepskim pomysłem, bo przy kartach zasilanych z pomocą 1x8 pin może walić restartami pod dużym obciążeniem - dlatego ja musiałem zasilacz wymieniać po zakupie RX 480.

(MrLukaszo) #39

A do tego Gtx’a wystarczy? Obecnie w komputerze jest Gtx 650, który potrrzebuje tyle samo prądu i nic się nie dzieje, jedynie przy obciążeniu OCCT trochę wentylator zasilacza daje się we znaki.

(LORDEK) #40

Modecom Carbon nie jest najgorszym zasilaczem tego producenta i jeżeli 530 nie jest tylko na papierze to wystarczy - potrzeba ok 350W do zasilenia całego komputera z RX 570.