Karta graficzna nVidii na Linuksa (około 250zł)

Witam.

Mój sprzęt:

Procesor: Athlon XP 2000+

Karta graficzna: Radeon 9550

RAM: 2x 512 DDR

Płyta główna: N2U400-A nForce2

Zasilacz: 350 W

Monitor: AccuSync LCD72vm

Temat trochę związany z Linuksem, ale tylko trochę…

Więc tak, jestem nieszczęśliwym posiadaczem Radeona 9550. Było by pięknie, gdyby ATI lepiej wspierało użytkowników Linuksa. Jestem zmuszony do używania otwartych sterowników, więc wydajność karty jest słaba. O zamkniętych ani myślę…

Z pół roku temu, siedząc sobie przy kompie, coś “dziwnego” poczułem. Cóż, Radeonek mój się palił :wink: Poszedłem do serwisu i mówią mi, że będą problemy z akceleracją 3D (serwis ten raczej dobrej opinii nie ma), natomiast w serwisie gdzie kupowałem tę kartę powiedzieli mi, że wszystko jest ok, że wystarczy wiatraczek wymienić. No i zatrzymałem tą nieszczęsną kartę.

Jednak, tak się teraz zastanawiam, chyba w tym pierwszym mieli rację. Dlaczego? Dla przykładu, koledze który ma Radeona 8500 (jakoś tak) działa pięknie beryl, nic się nie zarywa. A u mnie? szkoda gadać… W innych aplikacjach wydajność jest bardzo mała. Możliwe, że to wina konfiguracji xorga, ale tak czy siak, zdecydowałem się na nvidie.

Problem w tym, że nie siedzę raczej w Hardware, więc za bardzo się nie orientuję w kartach nvidii (w Radeonach to się orientuję, w końcu sam ją mam…). Kasy mam tak około 250 zł. To nie ma być super odlot karta do gier, bo tego nie potrzebuję. Chcę tylko jednej rzeczy: bardzo dobrej wydajności w aplikacjach typu beryl. Warunek musi być, żeby zamknięte sterowniki nvidi wspierały tę kartę ( http://www.nvidia.pl/page/drivers.html ). Karta ma współpracować z Linuksem (Debian Sid). Oczywiście żeby działało OpenGL i AIGLX. To drugie to chyba sterowniki nvidii dostarczają?

Tak jak mówiłem mam 250zł + może jakoś sprzedam tego Radeona. Szukałem na allegro cen Radeona 9550 i średnio to kosztuje 110zł. hmm, to za ile bym mógł sprzedać tą moją kartę? Ma około roku. Stan dobry (jeśli wierzyć, że nie jest uszkodzona).

Tak szukam, jaką by tu kartę wziąć, jednak no, nie wiem. Nie znam się na kartach nvidii i za bardzo się nie orientuję, które w tej cenie będą dobre. Pewnie, na allegro szukam, jednak nie wiem. A szukajka na forum chyba mnie nie lubi (czyta: raz szuka, raz nie).

Na allegro nie chcę kupować, kupię tam gdzie zawsze (czyta: kupuję w sklepie znajomego). Wystarczy mi model karty i cena, dalej to już osobiście gdzieś tam kupię.

Znalazłem taką kartę: http://allegro.pl/item168169943_geforce … 0mhz_.html ale mówię, nie znam się na nvidi, więc za bardzo nie wiem, czy dobra, czy nie.

No i czy zasilacz dobry? hmm, komputer mam zamiar trochę zmodernizować, ale nie na razie. Na razie to chcę tylko tę kartę kupić. Mam więcej kasy (600zł), ale na razie karta graficzna. W najbliższym czasie coś się pewnie zarobi i wtedy pomyślę nad nowym procesorem i płytą główną.

Z góry bardzo dziękuję za jakiekolwiek podpowiedzi.

Pozdrawiam.