Karta graficzna uniemożliwia podkręcanie procesora

(Mateuszkiler2) #1

Witam,

Zaczne od początku. Przed świętami posiadałem taki sprzęt:

Nazwa płyty głównej: Gigabyte GA-945PL-S3P

Typ procesora: Intel Core 2 Duo E4500 (Podkręcony z 2.2Ghz na 2.75Ghz bez zmiany napięcia, stabilny)

Pamięć RAM: 2x 1GB DDR2 667mhz (powiem strzeże, no name)

Karto video: Palit nVidia GeForce 7300GT GDDR3 256mb

Dysk twardy: SAMSUNG HD321KJ (320 GB, 7200 RPM, SATA-II)

Monitor: AOC Spectrum 7Vlr(A)/7Vlr(A)+ [17" CRT]

Zasilacz: ModeCom MC-400 400W

Na święta zrobiłem sobie prezent w postaci karty graficznej MSI nVidia GeForce 9600GT 512mb OC i gry GTA IV na PC. Zamontowałem bez problemów kartę. Instaluje stery, wszystko przebiega bezproblemowo. Problem pojawił się gry chciałem uruchomić jakaś grę. Każda gra, CoD4, Crysis, CS 1.6, FIFA 09 doslownie każda zacinała się podczas wczytania mapy (a czasami po jej wczytaniu). Pojawiały się rózne blędy w grafice i piksele na pół ekranu (dosłownie). Cały czas próbowałem cos z tym zrobić, bezskutecznie. Aż w końcu pomyślałem = zresetuje BIOS. I tak zrobiłem. Wszystko wróciło do normy. Próbowałem ponownie podkrecić procesor, nic z tego - wrócił dawny koszmar. Niewiem co może być tego przyczyną. Dodam jeszcze, żę próbowalem zmiejszać szybkość (mhz) pamięci tak, żeby nie przekroczyć 667mhz. Obojętnie jak podkęce występują te pierdoły :frowning: Niewiem co robić. Bardzo zależy mi na podkreceniu procesora (np. do GTA IV) Wiem, że sprzęt nie jest najlepszy do O/C, ale przedtem jakoś miałem podkręcone i wszystko działało. Z góry dzięki za każdą sugestię/poradę

Pozdrawiam

--vienio--

P.S. Dodam, że nie mam kasy na wymianę podzespołów komputera.

(Cesc 93pl) #2

A ta karta jak jest chłodzona :?: Pasywnie :?:

(Mateuszkiler2) #3

Karta ma wentylator http://www.info-mods.com/images/liens/m ... 897904.jpg Czytałem, że to chłodzenie jest najlepsze wśród GF9600GT.

(Inferno Pl) #4

Dodatkowe zasilanie do karty wpięte? Problem występuje tylko jeśli podkręcisz procek?

(Cesc 93pl) #5

Może to jest wadliwy egzemplarz karty :?:

Ja mam GF7600GT Gigabyte i niby producent mówi, że mogę pamięć podkręcić do 1,8 GHz, a mam 700 MHz i o 10 podnieść nie mogę.

(Mateuszkiler2) #6

Tak jak napisałem, problem występuje tylko jak podkręcam procesor, ale zauważyłem, że im mniej podkręce tym mniej się zacina np. na 2.5Ghz mogłem już zagrać chwilę w CS 1.6 a na 2.75Ghz nawet menu się nie uruchomiło. Zasilanie oczywiście podpięte, w wadliwy produkt raczej nie licze, bo co ma piernik do wiatraka? Słyszałem coś o timingach i podnoszeniu napięcia ale nie znam się na tym...

P.S. Dodam, że zawiesza się gra, nie cały system. Grę mogę wyłączyć poprzez CTRL + ALT + DEL Albo ALT + F4 lub jakoś przez windowsa.

(Inferno Pl) #7

Producenci mają to do siebie, że nigdy nie piszą "możesz podkręcić nasz produkt do XXX (tutaj wartość)" lol. Chyba sprzedawca Ci takich filmów na wkręcał?

A swoją drogą to przy taktowaniu pamięci karty jeśli to ddr 700mhz (taktowanie rzeczywiste) mnożysz to przez 2 co daje 1,4ghz (taktowanie efektywne) - radzę się douczyć jeśli chcemy udzielać rad kolego...

Edit: Muszę o to zapytać: masz pewność, że procesor był 100% stabilny ze starą grafiką? Czym go testowałeś? Daj standardowe zegary i podnoś je powoli, testując przez dłuższy czas Orthosem albo nawet 3dMarkiem. Sprawdź też pamięci mem-testem - obstawiałbym je do wymiany (w końcu 667mhz no i no-name, idealne do oc to one nie są), jeśli są ok to przestaw dzielnik pamięci nawet na 1 i wtedy próbuj kręcić.

Edit2: Zainstaluj jeszcze najnowsze sterowniki do grafiki, odinstaluj stare, reboot, wyczyść pozostałości CCleaner'em i wtedy instaluj.

(Mateuszkiler2) #8

Robiłem to po kilka razy i dupa :frowning:

A procek był w 100% stabilny. Ponad poł roku miałem tak i wszystko chodziło. Co to jest dzielnik pamięci?

(Inferno Pl) #9

http://forum.idg.pl/plyty_glowne-f105-d ... 12438.html

(Mateuszkiler2) #10

Witam,

Pojawił się nowy problem. Gdy chcę uruchomić jakąś aplikację (gta iv, cod, a nawet xfire) to komputer zacina się na ok 5-7sek po czym wydaje z obudowy takie "pip" (jak się włącza komputer to tak pika) i zacina się dosłownie. Nie można nawet ruszyć myszką! Niewiem co robić. Czy może to być wina ramu? Mam trochę funduszy na RAM więc jak możecie to podajcie jakieś tanie a dobre. Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

P.S. Chcę kupić 2x 1GB i 667mhz (moja płyta główna nie obsluguje więcej) Myślałem nad http://www.agito.pl/ddr-2/goodram-ddr2- ... 36147.html lub http://www.agito.pl/ddr-2/kingston-ddr2 ... 36247.html

(Yamaha503) #11

Reset BIOSu?

(Mateuszkiler2) #12

Format komputera rozwiązał wszystkie moje problemy :slight_smile: Dzięki za pomoc!