Karta graficzna w laptopie a wydajność w grach

Witam. Chciałbym was zapytać jak wygląda porównanie osiągów kart graficznych tych dla laptopów z tymi dla blaszaków. Niedawno kupiłem sobie laptopa takiego jak tym linku http://www.techplanet.pl/index.php?gk=0&&k=4&&id=20062&&v=zo&&ord=nazwa&&f=more. Dużo o nim wcześniej czytałem i zawsze podkreślane było to, że dzięki karcie GF 9600M GT 512 MB pamięci na DDR3 jest to laptop bardzo dobry do gier. Ale na kilku grach w które grałem, nie zawsze prowadzić swobodną rozgrywkę. W Call of duty 4 można grać śmiało bez zacinki, na niezłych detalach, ale ostatnio próbowałem grać w Colina macrae dirt, który ma takie oto wymagania http://pccentre.pl/news/show/Demo_Colin_McRae:_DIRT/id=16274 i powiem tak, że póki jadę sam, to na detalach low wyciągam te 25 fps (mierzone programem fraps), ale gdy jedzie się z przeciwnikami to mam 7fps i wiadomo, że jechać się nie da. A przecież mój sprzęt przewyższa zdecydowanie wymagania minimalne, a niemal spełnia zalecane. Niemal, bo procesor jest trochę słabszy. I tu też moja wątpliwość, że może to nie wina karty a procesora? Gdzieś czytałem że ludzie wyłączają windows aero (używam visty 64 bit). Dla pewnego testu zainstalowałem sobie już starą grę, którą odkopałem z moich zbiorów czyli Worms world party. Rozgrywka jest płynna, ale fraps pokazuje cały czas około 30 fps, a czytałem gdzie, że żeby skutecznie grać w colina trzeba mieć około 45 fps. Czy jak na taka starą i chyba niewymagającą grę jaką są wormsy 30 fps to nie jest mało?

Sterowniki mam zainstalowane i dlatego tu piszę, bo myślałem, że na takim sprzęcie będę sobie mógł pograć w nowsze tytuły. Z góry dziękuję, za jakieś komentarze.

W sumie to nikt mi nie odpowiedział, ale dopisze coś jeszcze, może ktoś odpowie. Zainstalowałem sobie na tym laptopie najnowsze sterowniki i wspomniane wormsy narzazie nie działają. Tzn. niby działają, ale nie ma obrazu. Podobno na viście trzeba obniżyć rozdziałkę do najniższej i będzie działać - muszę to jeszcze sprawdzić. Ale na testach frapsem nie zyskałem nawet jednego fps`a. Natomiast te same wormsy na blaszaku, który jest dużo słabszy niż laptop (AMD Athlon 1,86 GHz, Radeon X700pro 256 MB, 1 GB ramu, windows XP SP2) szły cały czas mając 60 fps. Nie wiem, może moje wyobrażenia o tym laptopie były zbyt wysokie, ale coś mi się chce wierzyć, że jest aż taka różnica. Czy możliwe że to przez system 64 bitowy? Ponoć wszystko miało dobrze chodzić. Czy ktoś może napisać coś na ten temat? Byłbym wdzięczny.

Moze jest limit max fpsow i gdzies mozesz zmienic, tylko dlaczego na lapie masz 30 a na blaszaku 60?

Właśnie nie wiem. W sumie nie jest to duży problem, bo te 30 wystarczają zupełnie do płynnej rozgrywki, jednak trochę mnie to zastanowiło.

laptop ogólnie jest dobry z tym, że nie wykorzystasz w pełni możliwości 9600gt ponieważ procesor ma za niskie taktowanie. Ale te gry raczej powinny chodzić u ciebie znacznie lepiej. Zainstaluj wszystko od nowa i zainstaluj najnowsze sterowniki ze stron producenta. Do tego sprawdź w managerze uradzeń czy na pewno masz takie podzespoły jakie są napisane w aukcji. Możesz do tego użyć też programu Everest.

Pisząc wszystko od nowa, masz na myśli reinstalkę całego systemu?

tak jest. ale sprawdz jeszcze tym programem najpierw co masz:)