Karta Graficzna zintegrowana z Płytą Główną-nowa karta

Mam Płyę Główną: Gigabyte GA-M68SM-S2 (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN, IEEE-1394) i kartę graficzną: NVIDIA GeForce 7025 / NVIDIA nForce 630a. Czy mogę dokupić i zamontować nową(mocniejszą) kartę graficzną na tej płycie głównej? I drugie pytanie: jak zareaguje komputer na takie połączenie?

Tak na złączu PCI-E 16x

Wystarczy że jako “primary adapters” w biosie ustawisz PCI-E

Jak najbardziej możesz kupi nową. Po włożeniu jej do slotu PCI-E x16 podpinasz do niej kabel od monitora, włączasz kompa, a płyta główna sama automatycznie wykryje nową i wyłączy tą zintegrowaną kartę graficzną:-D

Z podłączeniem i konfiguracją nie powinieneś mieć żadnego problemu a dodatkowym plusem tego rozwiązania powinieneś mieć (przynajmniej tak było w moim przypadku) dodatkowe 256mb ramu grafy . Ja na swojej płycie miałem zintegrowaną GF 6100 i po dołożeniu GF 8600 gt z 256ram system widzi ją jako 512 mb ram :slight_smile:

to może mi jeszcze poradzicie jaką kupić tak żeby nowe gry chodziły mi na przyzwoitej rozdzielczości i szczegółach

Dodane 09.03.2009 (Pn) 17:22

czyli kupując kartę np. 512 MB w rzeczywistości ,miałbym 768 MB. to coś jak SLI?

a ile masz kasy

około 500 ale w razie potrzeby może 1000

To przy takiej sumie nie ma sobie co zawracać kartami które biorą pamięć na tekstury z pamięci ram.

Proponuje przejść do konkretnych modeli Radeon 4850, 4870.

Nie zupełnie mnie zrozumiałeś PaPuX ta dodatkowe 256 mb nie bierze z systemowej pamięci ale z pamięci grafiki zintegrowanej :slight_smile:

http://www.inwazjapc.pl/index.php?main_ … s_id=47588

http://www.inwazjapc.pl/index.php?main_ … s_id=48610

Słuchaj. Wypowiadam się co do tematu.

Karta GF 6100 jest zintegrowaną jednostką która ma 2 potokowe przetwarzanie o znikomej wydatności.

Jednostka ta w dalszym ciągu korzysta z pamięci systemowej którą przydzielasz w biosie.

Karta (a raczej mostek północny) nie posiada zintegrowanej pamięci własnej! !!

Albo twoja znajomość jest znikoma albo polegasz na odczycie pamięci w systemie.

Osobiście posiadam Radeon 4850 512MB ram a karta wykrywana jest jako 1GB.

Podaj najlepiej jakiego masz kompa (zasilacz, procka, ile ram) a potem ci powiemy jaką karte kupić.

zasiłkę mam Tracer 4life 400 ale już kupiłem PENTAGRAM Silent Force 460W, procesor DualCore AMD Athlon 64 X2, 2500 MHz (12.5 x 200) 4800+, pamięć 3,5 GB Kingston 667MHz(3x1GB, 1x512MB), płytę główną Gigabyte GA-M68SM-S2 ze zintegrowaną grafiką NVidia GeForce7025/nForce 650a.

W sumie to kartę już zamówiłem i czekam na odbiór ale jestem ciekaw Waszych propozycji.

No to nic powyżej Radeon 4850 nie warto bo:

Zasilacz nie uciągnie.

Proc nie uciągnie

Pamięć nie uciągnie.

Zresztą już do Radka 4850 potrzeba ok 3GHz procesor.

tzn. że ten Pentagram co go kupiłem jest za słaby?

Procesor też?

Bardzo ciekawe szczególnie że nie ma widocznej różnicy w wydajności między 667MHz a 800MHz, jedynie w benchmarkach widać różnicę.

Pentagram nie jest za słaby, pociągnie ten zestaw z Radkiem 4850 i to z zapasem mocy.

Spokojnie wszystko powinno pójść, tylko niektórzy mają manię wielkości - do karty potrzeba każdemu 3-4GHz procesor, 4GB RAM i 500W+ zasilacz.

Dam przykład.

Karta Radeon hd4850 jest bardzo wydajną jednostką i jest to najszybszy GPU jaki powstał na dzień dzisiejszy w ATI

Karta HD4850 potrzebuje zasilacz ok. 450W z dodatkowym 6pin wtykiem zasilania 75W.

Karta HD4850 potrzebuje zasilacz ok. 560W z dwoma dodatkowymi wtykami 6pin zasilania.

Jeśli zasilacz będzie za słaby ujrzysz podczas startu kompa napis:

YOU HAVE NOT CONNECTED THE POWER CABLE TO YOUR VIDEO CARD.PLEASE REFER TO THE ‘GETTING STARTED GUIDE’ FOR PROPER HARDWARE INSTALLATION.

Albo komputer będzie się zawieszał lub restartował przy dużym obciążeniu.

Co do procesora.

Aby radeon HD4850 pracował na pełnej swojej mocy potrzebuje procesor dwurdzeniowy ok 3GHz.

Aby radeon HD4870 pracował na pełnej swojej mocy potrzebuje procesor trzyrdzeniowy ok 3GHz.

Jeśli procesor będzie słabszy to nie będzie nadążał dostarczać informacji do karty graficznej przez co karta będzie pracować na np:60% swojej mocy a procesor na 100%.

Oczywiście mówię tu o najbardziej wymagających tytułach czyli przyszłościowo.

Prędkość działać jest oczywiście różna na różnych tytułach i strasze gry będą chodzić bardzo szybko a nowsze będą lubić przyciąć nawet do 19fps. Cały czas mówię o rozdzielczości powyżej 1280x1024.

Takie mam doświadczenie z kartami z serii 4800 i tyle ci mogę powiedzieć.

To już wiadomo od dawna

Co z tego że producent podaje takie wymagania jak zestaw z Quadem Q9650 i tą kartą nie pobierze więcej niż 300W, każdy kto się zna Ci to powie, potwierdzają to też testy.

tu jeden z takich testów

http://pclab.pl/art35346-10.html

Scorpio dyskusja nie toczy się między nami.

Proszę odpowiadać na pytania założyciela tematu.

On sam wyciągnie wnioski z porad podanych przez użytkowników forum.

Dziękuje.