Karta graficzna

(Bobeeq) #1

Witam.

Mam takich kilka zapytań odnośnie karty. Niestety na sprzęcie słabo się znam. Więc;

Chciałbym sobie zakupić jakąś lepszą lepszą karte niż mam (bo mam Riva TNT2 M64 32MB ).

No i teraz pytania:

Nie znam się na tym PCI, PCI-E i AGP. Mniej więcej o co chodzi i jak sprawdzić?

Jak sprawdzić swoją płytę główną i jak się dowiedzieć czy karta pasuje pod tą płytę?

Jak odpowiecie na te pytania to wszystko posprawdzam, podam wam a wy mi coś doradzicie :wink:.

(Sawyer47) #2

do sprawdzania co w PC piszczy jest program Everest HOME Edition

Ale ta karta którą masz jest chyba pod AGP, a lepszej karty pod to złącze raczej nie dostaniesz... czyli jeżeli chcesz wymienic karte pociąga to za sobą zmianę płyty głównej, jak zmiana płyty to i zmiana procesora i pamięci... czyli prawie cały komp. Tak słabych kompów (tzn stwierdzam po karcie ;]) nie opłaca, a również nie da sie upgradeować, raczej..

(Bobeeq) #3

Z tego Everest Home wynika, że mam Płytę główną Soltek SL-75DRV5.

Więc co z tymi AGP i PCI? Muszę wszystko wymieniać, żeby kupić nowszą kartę graficzną? :?

(JNJN) #4

Masz AGP x 4 - to kup sobie coś z ATI 9500,9550.

Lub coś lepszego - zależy ile chcesz wydać kasy.

Płyta:

http://www.tomshardware.pl/technews/20020118.html

(Airborn) #5

nr47 trochę przesadza, musisz poprostu przy wyborze karty patrzeć by obsługiwała ono AGP x4, gdyż jest na maksymalna wartość dla Twojej płyty pozostaje pytanie ile chcesz przeznaczyć na kartę

(Bobeeq) #6

Czyli naprzykład coś takiego?

Polećcie coś tylko niedrogiego i dość wydajnego :wink:. Bo jak mówiłem na hardware się nie znam :wink:.

(Błażej) #7

Ile możesz przeznaczyć na tą karte :!:

Dla jednych niedrogo to 200 a dla innych 1000zł

(:: MARIO ::) #8

bobasek_89 karta spoko :slight_smile:

(Bobeeq) #9

No myślę coś około 150-200zł. 250 to max (jak rodzice dołożą :wink:).

A ta karta co wcześniej podałem (link)

Jest pod AGP x4? Bo jakoś wyczytać nie mogę.

@Edit: Aha i jeśli karta jest pod AGP x4, a moja płyta główna też ma wejście AGP x4 to mam 100% pewności, że karta będzie współpracować, czy może to zależeć od czegoś jeszcze? :roll:

(Sawyer47) #10

Jeżeli płytka ma AGPx4 i karta jest AGPx4 lub x8 to spoko, ale przeszkodą może być zasilacz. Tak właściwie dopóki nie wsadzisz nowego sprzętu do kompa i go nie przetestujesz nie możesz mieć 100% pewności, że zasilacz wytrzyma. Podaj jakiego masz kompa, ale wszystko (bo wszystko ciągnie prąd) oraz jaki masz zasilacz.

(Bobeeq) #11

Czyli pod AGP x4 w płycie głównej mogę podłączyć kartę AGP x4 i AGP x8? Spoko. :slight_smile:

To wszystko co mam w kompie można sprawdzić w Everest Home?

Nie wiem jaki mam zasilacz. Gdzie to sprawdzić? Czy to chodzi o Volty? Jeśli tak to mam 230 Volt.

A w kompie mam;

Procek - AMD Duron 1200 ,

Kartę sieciową - Realtek RTL8139 PCI Fast Ethernet Adapter [A/B/C]

HDD - Drive #1 - WDC WD800JB-00JJC0 (74 GB) (takie coś :P)

CD-ROM - Creative CD5233E

DVD-RW - Lite-On DVDRW SOHW-1653S

Stacja dyskietek :wink:

Pamięć Operacyjna - 256 DDR RAM (właściwie gdzie sprawdzić RAM`y?)

O to chodziło? Jak tak to dobrze, jak nie to zmuła :?.

@edit: Aha i jak wy sprawdziliście, że płyta obsługuje AGP x4? Zależy mi, żeby wiedzieć gdzie to się sprawdza.

(Sawyer47) #12

Tu chodzi o moc - Waty, nie napięcie :stuck_out_tongue:

Twoja płyta obsługuje AGP x4 (tzn wpisałem nazwę w Google i z tego co wyczytałem to obsługuje). Nie mam Everesta, ale w nim powinno być wszystko, więc obsługiwana szyna AGP też.

(Airborn) #13

jak każdy zasilacz w Polsce :wink: jest to napięcie zasilające, a ważna jest moc, tę sprawdzisz na zasilaczu, podawana będzie w Watach [W] liczy się równierz firma zasilacza, gdyż niektóre są bardziej wydajne inne mniej...

albo nazwę płyty głównej w google i szukasz innego linku

(Bobeeq) #14

No nareszcie się dowiedziałem jaki mam zasilacz :D:

EC MODEL:200XA1/250XA1.

Ale ile to ma wat? Wy pewnie wiecie :P.

No to pod to wszystko jaką kartę do 200zł doradzacie? :roll:

(Tommekx) #15

A nie ma na naklejce napisane max output lub coś podobnego?