Karta grafiki do zestawu

To bzdura wynikająca z niewiedzy piszącego.

Być może zaraz po premierze tak było, ale ja o tym nie słyszałem.

Na sterownikach ATI od wersji 7.2 nie ma takiego problemu, bo z tymi sterownikami startowałem na tej karcie.

Obecnie są 8.2, przynajmniej tak mi się wydaje, bo od 3 tygodni nie byłem na stronie ATI/AMD.

UWAGA: Stare testy mogą nie odzwierciedlać pełnego potencjału kart, często nowe sterowniki, szczególnie w przypadku ATI, potrafią przyspieszyć niektóre gry od 10-50%, obecnie mamy 10x nowsze niż w chwilę po premierze, gdy odbywały się testy porównawcze.

no właśnie to był test z 2006 roku :mrgreen: dlatego zapytałem się co o tym myslicie :slight_smile:

Więc przekonaliście mnie, że warto wydać Troche więcej na tego Radeona. Z tego co czytałem ten też ma wspomaganie filmów w hd, choć nie będzie mi to na razie potrzebne przy monitorku kineskopowym 17’

Możliwość CrossFire jest bardzo fajna na przyszłość, gdy uzbieram więcej kaski na płytkę główna, procka na socket 775 (lub nowszy - zobaczymy) i przerzucę się wreszcie na DDR2 :mrgreen:

Jeszcze jedno małe pytanko: czy mój złom nie będzie blokował możliwości karty lub odwrotnie?? Dodam, że mam pamięci DDR bez dwójki :wink:

Karta nie będzie blokować możliwości Twojego komputera, natomiast Twój komputer nie będzie w stanie w 100% wykorzystać możliwości tej karty.

To nie znaczy, że warto zaoszczędzić 30,- zł i kupić 3-4x słabszą kartę. Przynajmnniej w 75% ją wykorzysta.

Typ pamięci RAM na płycie głównej nie ma nic wspólnego z pamięcią RAM karty graficznej.

Oczywiście DDR są wolniejsze od DDR2, ale nie zawsze. Mając płytę główną wyposażoną w kontroler dwukanałowy (DualChannel) i obsadzając ją parą kości DDR 400 z CL2 uzyszkasz efektywnie 800 z CL2, Mając np. jednokanałowo obsadzoną pamięc DDR2 800 z CL5 (typowa wartość), lub nawet CL4 masz o ponad 50% wolniejszą pamięć.

Niestety często się zdarza, że użytkownicy komputera nawet nie wiedzą, co to jest DualChannel albo wiedzą, ale mają kasy na 1GB i kupują w jednej kości, żeby móc kiedyś dołożyć. Efekt jest taki, że pamięć pracuje na jednym kanale z CL4 albo 5, a gdy już mają kasę na kolejny moduł, to okazuje się, że ma inne parametry, a takiego samego już nie można kupić :slight_smile:

mam Kingstona w jednej kości, bo zostało mi jedno gniazdo. Kostka jest prawie nowa ( :!: 2 miesiące :!: ) na pudełku jest 400Mhz i CL3, więc chyba dobrze :mrgreen: Problem był tylko z ceną: 1GB DDR2 - 67 zł, a DDR… 182zł !!

druga jest trochę starsza i nie wiem na jakich parametrach, a nie chce mi się instalować EVERESTA :smiley: :smiley:

Hmm… Gorszej nie ma co kupować, bo trzeba myśleć przyszłościowo! W przyszłości CrossFire bedzie bardziej opłacalny, niż wywalanie karty (jakbym kupił gorszą) i założenie nowej - lepszej np. GeForce 8800GTX

Mam druga maszynę - do grania miodzio :mrgreen: - w podpisie jest konfiguracja.

Niestety, tak wyglądają obecnie ceny pamięci DDR i DDR2.

Uważam, że w przypadku Twojego komputera rozsądnym rozwiązaniem jest zakup jedynie karty graficznej.

W pozostałe elementy nie warto wkładać pieniążków.

Dodatkowe 1GB Kingston ok. 120,- zł (może nawet więcej), wymiana procka na np. P4 3GHz z HT ok. 120,- zł, jesli ma być z pewnego źródła.

Teraz nowa płyta pod DDR2 ok 200,- zł, procek DualCore E2160 ok. 180,- zł., 2GB RAM GEIL ULTRA DDR2 800 z CL4-4-4-12 ok. 120,- zł. I masz całkiem nowy komputer o wydajności większej niż P4 4GHZ z HT, gdyby taki był :slight_smile: w dodatku pobierający połowę tego prądu w dodatku z możliwością bezproblemowego podkręcenia od min. 25% bez kombinowania z napięciami.

Ja nawet nie wiedziałem że mam taki sprzęt!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Tylko, że proc to coś mi siada, nawet przy: firefox, gg, WMP i Kasperky’m 6.0 :twisted:

Ramu nie warto moim zdaniem dokupować, bo jest dużo wolnej pamięci przy max. obciążeniu procka i do tego jak kupię grafę to zwolni mi się te 256Mb :wink:

Co jest stare to na pewno HDD 40GB i troszkę nowszy zasilacz 300W (stary padł jak grałem w warcrafta3 w burzę :mrgreen: )

Znów mnie ktoś namawia na podkręcanie… ale ja sie nie znam 8) kiedyś próbowałem z Radeonem 9200SE 128 i zaczęły mi się “czerwienić” piksele na monitorze :mrgreen: Więcej nie próbowałem… A może ktoś pomoże :?: :slight_smile:

Jśli zależy Ci żeby zacząć grać na tym staruszku, to kup tylko kartę i zbięraj na nowy sprzęt.

W ten poza kartą nie warto wkładać złamanego grosza - poważnie.

Jak zaczniesz tak dokładać, to w końcu wyjdzie tyle, ile kosztują nowe bebechy na cały nowy komputer.

Nic oprócz karty nie planuję tam dodać :!: bo też uważąm, że na dłuższą metę nie ma sensu… kupie sobie rower :mrgreen:

Ram był dokupiony z innego powodu… Otóż jak kupowałem tą płytkę główną (P4VM900) nie wiedziałem, że (w sklepie mówili że rewelacyjna) karta Via Delta Chrome zabiera sobie pamięć z RAMu :-x

Później jeszcze wynikło że w serwisie nie docisnęli mi jednej kostki 256, a z drugiej karta wzięła 64, to zostało mi 192 :!:

Mógłby ktoś podpowiedzieć jak podkręcić tego CELERONA??

Tego Celerona nie da się podkręcić o więcej niż 10%, ale już przy podkręceniu o 5% może przestać działać zintegrowana z płytą główną karta dźwiękowa albo zacznie strasznie zniekształcać dźwięk, więc nie warto.

A podkręcić możesz wyłącznie przez ręczną zmianę szybkości taktowania FSB ze 100MHz na np. 105-110MHz i to wszystko :expressionless:

oki 8)

Przypomniała mi się ważna sprawa :expressionless:

Więc moja płyta główna jest mała (chyba micro-AXT) i między radiatorem chipsetu a gniazdem PCI-E jest mało miejsca. Nie wiem czy wystarczająco na duży radiator karty MSI rx1650xt. Nie mogę nigdzie w internecie znaleźć wymiarów tej karty MSI :evil: Dodam, że radiator na chipsecie jest dość wyskoki :expressionless:

Dołączam zdjęcie AsRock P4VM900:

p4vm900-sata2.gif

W takim razie musisz szukać wersji z radiatorem z drugiej strony, robi ją HiS

http://allegro.pl/show_item.php?item=317825238

Ja dokładnie takiego HiS-a kupiłem synowi, bo miałem ten sam problem techniczny do rozwiązania :slight_smile:

Ew. jakiejś ze śmigiełkiem. Ja jednak, preferuję ciszę w otoczeniu.

No z tym już nie powinno byc podobnego problemu :slight_smile: Komputer i tak jest głośny, nawet bardzo, więc pasywne chłodzenie będzie lepsze.

Radiator jest tez duży, więc może sie nie przegrzeje. Z taką małą płytą same problemy :expressionless:

Patrzyłem testy w grach - wypada nieco lepiej od MSI, ale z tego co wyczytałem to kosztem ceny :expressionless: Trochę jeszcze czasu minie zanim ją kupię, więc cena jeszcze może spaść. Zobaczymy!

Dzięki za zainteresowanie tematem :!: :wink:

Przy okazji: HiS nie przegrzeje się. Mój Syn potrafi grać kilka godzin w wymagające gry i wszystko jest OK.

Niestety karty HiS nie można już kupić na allegro :evil: i tylko sporadycznie występuje w sklepach! Poza tym cena jest dość wysoka. Nie mam dodatkowej kasy, a rodzice mi nie dadzą :frowning: Dlatego postanowiłem ciąć koszty i kupić Asus EAX1650XT.

Niestety dużym minusem jest głośne chłodzenie :|, ale czego się nie robi by mieć dobry sprzęt :mrgreen: