Karta radeon9200se + uruchomienie beryla (Mandriva Xtreme)

Witam. Mam system Mandriva Xtreme. Problem dotyczy beryla. Otóż w firmowych sterownikach ATI radeon 9200se moge ustawić opcje efektów 3D na windowsie, ale na linuxie tej opcji nie moge zanaczyć gdyż system infomuje, że ta karta nie obsługuje efektów 3D. Więc co moge zrobić, abym miała efekt kostki (sześciana) itd.?? Wiem, że ten system obsługuje karty ATI i, że podczas instalacji miałam do wybory różne typy radeona. Tyle tylko, że miały dziwne (jak dla mnie) nazwy i teraz nie wiem czy poprawnie wybrałam podczas instalacji typ tego radeona. W czasie instalacji wybrałam tryb domyśłny jeśli chodzi o karte graficzną. Jak jesteście wstanie pomóc, to chętnie się do wiem, jak można ten problem rozwiązać. Pozdrawiam :slight_smile:

Ja, kiedy jeszcze korzystałem z Mandrivy, używałem sterowników o nazwie radeon fglrx i beryl śmigał mi bez żadnego ale :slight_smile: A mam identyczną kartę :slight_smile:

Poszukaj na liście radeon fglrx i te sterowniki zainstaluj, myślę że powinno rozwiązać problem :slight_smile:

Pozdrawiam!

Z tego co pamiętam, domyśłnie właśnie wybrał tę kartę ( radeon fglrx ) i beryla nie można urchomić. Więc nie wiem co mam zrobić?? Może wybrać inny typ karty?? hmmm… :slight_smile:

Skoro wybrał domyślnie to raczej jest to. A że mam taką samą kartę to u mnie też domyślnie wybierał fglrx ale nie miałem z odpaleniem beryla żadnych problemów. W sumie jak dla mnie wersja xtreme jest jakaś niedograna i straszny w niej bałagan, bo np. u kolesia na laptopie jak instalowałem xtreme to wystąpił błąd z xorg i masa innych błędów a jak zainstalowałem mu darmową wersję mandrivy to nie było żadnych problemów, więc wydaje mi się, że to wina raczej xtreme niż karty dlatego spróbuj na darmowej mandrivie odaplić, ale zanim z tym zaczniesz kombinować wpisz w konsoli

beryl-manager

i się zobaczy co mu nie pasi :slight_smile:

Pozdrawiam!

Kurcze roobal (nie chciałam tego mówić, żeby użytkownicy mandrivy się nie obraźli), ale co do tej wersji masz rację. Tak samo się poczułam, że nawet windows jest bardziej zorganizowany, albo ubuntu. W poście na inny temat, właśnie pisałam, że jak na 200 zł to miałabym wątpliwości czy kupić. Płytkę pożyczyłam od kolegii, żeby zobaczyć czy warto wydać taką kasę. Niestety z bólem serca (bo strasznie mi się podoba tzn pulpit itd), nie zrobiłabym tego. Pomimo, że ubuntu jest brzydkie (trzebabyło go urządzić po swojemu), to jednak jest bardziej zgrane, poukładane i mniej chyba jest takich dziwnych błędów. Zresztą jestem początkująca, więc jeszcze nie wiele wiem nt. linuxa, ale to są moje pierwsze odczucia. Tylko co mi da beryl-manager, tzn. będe mogła tam coś zmienić czy ustawić karte graficzną pod beryla?? Pozdrawiam :slight_smile:

Widziałem i napisałem Ci w tym temacie odpowiedź :slight_smile:

Na pierwszy rzut oka jest brzydkie, ale wizualnie niczym sie nie różni od KDE, zresztą sama zobacz. Dla mnie Gnome to takie brzydkie kaczątko z którego wyrósł u mnie piękny łabądź, którego możesz tu zobaczyć :slight_smile: A ubuntu przekonałem się, że jest bardziej zgrane choć jeszcze nie dokońca, jeszcze ma wiele błędów ale system mi się bardzo spodobał :slight_smile:

Beryl manager jak sama nazwa wskzuje zarządza całym berylem, to w nim ustawiasz wszystkie efekty, czas ich działania itd. A chciałem żebyś uruchomiła beryl-manager w konsoli, gdyż konsola poda konkrety i jeśli nie ja to ktoś bardziej doświadczony napewno by w tej sprawie coś doradził :slight_smile:

Nie martw się ja na początku też byłem zagubiony w linuksie, spodobał mi się od razu po instalacji ale miałem czasami wrażenie, że ciasno się w nim czuję ale teraz nie mógłbym żyć bez pingwina :slight_smile:

Pozdrawiam!

Spróbuj zainstalować Envy. :slight_smile: Ten program wyszukuje i pobiera dobre sterowniki do kart. Miałem Mandrive PWP+ i przerzuciłem się na ubuntu 7.04, a dziś zainstaluje 7.05. Ubuntu jest niby brzydkie, ale można to w prosty sposób zmienić:

  1. zmieniasz tapete

2.ustawiasz przezroczysty pasek

3 zmienisz ikonki

4 uruchamiasz emerald i berya

No i Ubuntu od razu wygląda lepiej :smiley:

Ubuntu jest bardziej stabilniejsze i co za uwarzyłem to ubuntu lepiej czyta partycje NTFS. Mandriva niczym nie zachwyca i jest droga. Od mandrivy już nie tykam komercyjnych systemów. Za bardzo z windowsem mi się kojarzą :lol: Spróbuj zainstalować Ubuntu to na pewno nie będziesz miała z nim problemów. Ja też jestem nowym użytkownikiem bo linuksa na stałem mam od 2 miesięcy. Na mandrivie miałem problem z neo, a na ubuntu mam neoubuntu i wszystko śmiga. Jak Envy i twoje kombinowanie nie pomoże to zostaje pomoc techniczna. Ale to niestety kosztuje, oczywiście jak wszystko w mandrivie :lol:

Co do tej Mandrirvy, to ją już wywaliłam z dysku :confused: Przeszłam teraz ubuntu :slight_smile: Za wszystkie posty dotycząće Mandrivy bardzoooooo dziękuje. Pozdrawiam Miłóśników Linuxa :smiley: