Karta rozszerzeń USB 2.0 - czy to ta karta?


(Admin1) #1

Cześć Wam,

Jest taka sprawa, mam komputer stacjonarny no i jest to starszy komp, bo ma porty USB 1.1 i gdy wepnę modem czy pendrive'a w obojętnie który port (bo mam ich 4) to w rogu ekranu wyskakuje mi komunikat że "to urządzenie może działać szybciej, jeśli podłączę je do portu USB 2.0" w tym rzecz, że nie mam takowego portu, no i stąd moje pytanie: czy to jest ta karta rozszerzeń która udostępni mi USB 2.0 tzn. Będę po wpięciu tej karty miał w kompie te szybsze porty ? http://togro.pl/p3411,kontroler-pci-do- ... trzny.html


(Veers) #2

Tak.


(Pablo_Wawa) #3

Jeśli nie zamierzasz w najbliższym czasie zmieniać komputera, to możesz też pomyśleć o takim kontrolerze: http://www.morele.net/kontroler-4world-4x-usb-2-0-2x-sata-1x-ide-na-pci-04613-148331/, zawierającym złącza dla SATA I (jedno wewnętrzne, drugie zewnętrzne, ale można wyciąć szczelinę i wpuścić kabelek do wnętrza). Wtedy będziesz mógł dodatkowo sobie podłączyć jakiś duży dysk SATA (np. 500 GB) - bo takie dyski są szybkie oraz tanie. Pamiętaj tylko, że normalnie nie wystartujesz systemu z dysku podpiętego do takiego kontrolera (żeby się to dało zrobić, wymagane jest wgranie specjalnego modułu do BIOSu płyty głównej - mam tak właśnie zrobione u siebie).


(Admin1) #4

No jak narazię to nic nie idzie w kierunku żebym miał nowy komputer, więc narazię dokupił bym właśnie tę kartę i wtedy modem czy adapter Bluetooth będzie szybciej chodził. A co do SATA to niee tam, nie potrzebne mi to bynajmniej narazię:) ale dzięki za info:)

A więc to jest ta, wepnę ją w płytę główną i będę miał USB 2.0 które jest wymagane aby szybciej chodził modem czy inne urządzenie USB ?


(Rovou5hou) #5

“Starszy” to może być 5-letni, Ty piszesz o zabytku. Pewnie płyta ma 10+ lat?

Szczerze? W tej sytuacji szkoda kasy. Porty będziesz miał szybsze, ale komputer będzie mulił tak samo. Adapter BT nie będzie chodził szybciej, bo w takich struclach nie ogranicza go transfer (chyba, że używasz super nowinek pokroju BT v3.0) tylko moc przerobowa CPU. Karty rozszerzeń z portami USB są fajne, ale jedynie wtedy gdy potrzeba pełnowartościowych, zasilanych, dodatkowych portów do w miarę współczesnego sprzętu. Pomijam rzadką sytuację typu stary, dedykowany PC do specjalistycznych zastosowań.


(Pablo_Wawa) #6

Nie zgodzę się z opinią mescalero. Komputer może i stary (i wolny), ale różnicę między USB 1.1 a 2.0 odczujesz na pewno (transfer teoretycznie wzrośnie z 12 Mbps do 480 Mbps), bo może i tych 60 MB/s nie osiągniesz, ale na pewno będzie to z 10-30 razy więcej niż 1,5 MB/s w USB 1.1 (mówię np. o pendrive).


(Jaro070) #7

Tylko pamiętaj żeby kupić kontroler na chipie NEC, a nie VIA.


(Admin1) #8

No to ta którą podałem w linku jest odpowiednia ?


(Pablo_Wawa) #9

Jak widać na (powiększonym) zdjęciu, tam jest układ VIA.

Ja też mam kartę na VIA i nie mam z nią problemów. Dlaczego sugerujesz Jaro070 , żeby unikać kart na VIA?


(Veers) #10

Ja tam powiem tak: NEC, VIA czy inne firma - nie ma większego znaczenia - ważniejsze by PRODUCENT karty nie był firmą-krzak która wypuści produkt, a sterowniki niech sobie użytkownik sam napisze (najlepiej).


(Jaro070) #11

@Pablo_Wawa

Sam jakiś czas temu kupowałem kontroler USB na PCi i szukając informacji o nich często trafiałem na problemy ze sterownikami do chipów VIA.


(Admin1) #12

Doobra tam, aby działała;P

Skoro będę miał USB 2.0 to modem od internetu już będzie szybciej przesyłał dane i przyśpieszy to ogólnie działanie neta ?


(Veers) #13

Tak, ale nie liczyłbym na rewolucję.


(Rovou5hou) #14

Pewnie zauważyłeś, że pytający nie wspomniał nawet słowem o pendrajwach? On ma nadzieję, że USB 2.0 High Speed w magiczny sposób “odmuli” mu jego dinozaura. Przyspieszy dongle BT, modem 3G czyli sprzęty na ogół mało lub wcale zyskujące na takiej modernizacji. Nie jestem przeciwnikiem wiekowego sprzętu, po prostu już to przerabiałem w praktyce. Czasem zamiast dokupywać spojlery do malucha lepiej go wymienić na coś odrobinę świeższego i bardziej dynamicznego. W końcu chodzi o bardzo ważne rzeczy: nerwy i komfort użytkownika.

A co do transferów z i do urządzeń typu “mass storage” to podpisuję się obiema rękami, różnica będzie dramatyczna. Tyle, że pytający nic o nich nie nadmieniał.


(Admin1) #15

No to przyśpieszy to przesyłanie danych (modem, pendrive, bluetooth) czy nie będzie “żadnego” odczucia ?:slight_smile:


(Pablo_Wawa) #16

Modemy GSM działają z prędkością 3,6 lub 7,2 Mbps (jest to prędkość modem - komputer, bo oczywiście szybkość internetu będzie mniejsza), a zatem USB 1.1 ze swoimi 12 Mbps nie jest ograniczeniem w transmisji, czyli tu nie zauważysz raczej przyspieszenia.

Bluetooth do wersji 2.0 ma transfer max 3,1 Mbps, czyli będzie analogicznie jak powyżej.

Wersja BT 3.0 może już działać z prędkością do 24 Mbps, ale na bliskie odległości.

Podsumowując: dla modemu GSM oraz nadajnika BT nie zaobserwujesz raczej przyspieszenia szybkości (no chyba, że hub USB z powodu podpięcia wolnej klawiatury lub myszki przełączy się w tryb Low Speed, czyli 1,5 Mbps). Dla pendrive oraz zewnętrznych dysków twardych na USB przyspieszenie będzie mocno zauważalne.


(Veers) #17

“Odczucia” mają to do siebie, że są mocno nieopisywalne. Przykład: znam osoby, które odczuwają różnicę między pamięciami działającymi w trybie SC / DC. Ba ! Znam też przypadek kiedy klient po wymianie klawiatury stwierdził że cytuję: " windows dostał kopa że hej!" …


(Admin1) #18

Aha…

Czyli to raczej nic nie przyśpieszy:/ to w takim razie nie ma co kupować… Hmm a wie ktoś czy da się kupić kontroler USB 3.0 na PCI ?:smiley:


(Veers) #19

Da się kupić - odpowiedź na pytanie zasadnicze pozostanie bez zmian.


(Admin1) #20

Aha…

No to sam już teraz nie wiem:-/