Karta sieciowa umożliwiająca odświeżanie ip zewnętrznego

Witam, zastanawia mnie jedna rzecz, a chyba nie ma lepszego miejsca niż tutejsze forum żeby spytać. Jak to jest, że na niektórych komputerach gdy się rozłączy i połączy z siecią, to dostaje się nowe ip, i można je też zmieniać programami typu “ip switcher”, a ja u siebie gdy rozłączę i połączę się z siecią, wciąż mam te samo ip, programy do zmiany ip też nie działają, a nowe ip (mam dynamiczne) przyznane jest dopiero po restarcie routera. Czy to zależy od karty sieciowej ? W takim razie jakiej szukać, żeby można było zmieniać ip bez restartu routera ? Czy może nie można być połączonym przez router, a potrzebny jest zwykły modem ? Potrafi ktoś odpowiedzieć ? Z góry dzięki za rozwianie wątpliwości :slight_smile:

Mówiąc sieć masz na myśli LAN czy internet? :slight_smile:

Ogólnie adresy IP są przydzielane automatycznie przez router, jednak w systemie, we właściwościach połączenia jest możliwość nadpisania tych ustawień i podanie stałego adresu. Jeśli chodzi ci o IP wewnątrz sieci domowej/firmowej to należałoby sprawdzić ustawienia routera, czy dla twojej karty sieciowej nie ma jakiegoś odgórnego adresu IP, oraz ustawienia połączenia w twoim systemie.

Jeśli chodzi o adres IP internetowy, to tutaj nie masz zbyt dużo możliwości. To jest kwestia dostawcy internetu, jaki adres ci przydzieli. Dynamiczny adres oznacza iż za każdym razem jest on nowy, ale dla nowego połączenia. Musiałbyś skontaktować się z dostawcą i wypytać o możliwość samodzielnej zmiany IP. Niektórzy dadzą się może namówić na ustalenie np. zakresu IP, częstotliowści jego zmiany itp.

Ale są programy typu “ip switcher”, czyli wnioskuję że muszę mieć połączenie np. przez prosty modem ? Bo chodzi mi oczywiście o ip zewnętrzne, które się zmienia np. przy restarcie routera :slight_smile:

Edit: Teraz myślę, że chyba jednak to jest kwestia programu który po prostu się loguje na routerze i z poziomu pc wymusza jego restart, a nie karty sieciowej.

mcaffey , zapoznaj się, proszę, z tym tematem, a następnie - korzystając z przycisku zmien.gif

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie routera, modemu ;). Router odpowiada za “tłumaczenie” i przesył połączeń z sieci domowej do modemu, który kontaktuje sie z internetem. Resetując router zmieniasz ustawienia IP w swojej sieci. Resetując modem nawiązujesz nowe połączenie z dostawcą, który to przydziela ci nowy adres. Tak jak powiedziałeś - lepiej by było mieć bezpośrednie połączenie z modemem, łatwiejsza droga.

Przeniesione z działu Hardware, Sterowniki.

Dzieje się u Ciebie tak, dlatego że to router dostaje publiczny adres IP, a nie karta sieciowa, dlatego po restarcie routera masz nowe IP, gdybyś podłączył kabel sieciowy bezpośrednio do karty sieciowej, wtedy miałbyś IP publiczne, lub gdybyś możliwość wyłączenia NAT w routerze, ale wówczas tylko jeden host może korzystać z internetu, bo dostajesz tylko jeden adres IP. Na 99,99% jesteś za NATem i karta sieciowa dostaje IP prywatne, które zmienia się najczęściej, gdy dany adres jest zajęty, DHCP przeważnie przypisuje ten sam adres, bo host prosi o ostatnio używany przez niego adres, jeśli jest wolny, dostaje go, jeśli nie, dostaje inny.

Jeśli routerem można zarządzać przez telnet, to w większości przypadków wystarczy prosty skrypt, aby zrestartować router :wink:

Dziękuję za szczegółowe wytłumaczenie, już wszystko rozumiem :slight_smile: Temat uważam za wyjaśniony, można zamknąć :slight_smile:

Czy można taki sposób wyłączyć serwer DHCP w routerze a potem wpisać ręcznie na karty sieciowej ip publiczny jeśli mamy od isp kliku ip publicznie?