Karta Wi-Fi do laptopa na miniPCI

Witam

Jestem zmuszony zakupić do swojego laptopa (firma Aristo) kartę bezprzewodową Wi-Fi.

Przeglądając internet, widzę, że jest raczej niewielki takich kart. Wyczytałem, iż są dwa typy kart miniPCI: mały i większe (A i B). Według danych od producenta potrzebuję karty mniejszych rozmiarów.

W związku z tym mam pytanie jaką kartę kupić (producent powiedział mi, abym nie kupował kart firmy INTEL).

Jaką firmę wybrać i parametry.

Muszę przyznać, że nie znam się na tego typu kartach, moja wiedza na temat Wi-Fi jest niewielka. Potrzebuję karty o możliwie dużym zasięgu, porządnej i bezproblemowej. Słyszałem także że do niektórych kart można podłączyć dwie anteny (albo źle słyszałem). W laptopie mam wbudowaną jedną antenę. Czy możliwość podpięcia drugiej anteny bardzo rozszerza możliwości karty?

Kolejna sprawa to gigaherce, którymi chwalą się producenci. Widziałem różne wartości np. 2,5 itp. Kompletnie nie wiem czemu one służą. Będę wdzięczny za opisanie w kilku zdaniach.

Jeżeli istnieje jakikolwiek poradnik w tej dziedzinie, proszę o link. Googlując niestety nie natrafiłem na nic ciekawego.

Qrzysio musisz podać konfiguracje swojego laptopa. jeżeli chodzi o karty wifi Intela są to jedne z lepszych rozwiązań dla laptopów opartych o układy intela, i nie chodzi tu tylko o procka ale również o chipset płyty głównej.

Jeżeli chodzi o inne karty to szukaj tych opartych o chipset Atheros, najgorszym rozwiązaniem będą karty oparte o układy Ralinka - są kiepskie

Podsumując masz laptopa z układami intela (procesor i płyta główna) wybierasz karte intela lub ewentualnie karte z układem Atheros, masz laptopa opartego na amd tylko Atheros

Laptop jest marki Aristo. Dla niektórych może nowa nazwa, dla mnie dość już znana. Konfiguracja INTELowska, Celeronik w środku.

Producent jednak w rozmowie ze mną powiedział, żebym nie wkładał do niego kart INTELa. Poinformował mnie, że w w laptopach tej firmy wkładane są karty MSI lub Gigabyte’a.

coś kiepski doradca z Aristo ci popadł

Z tych dwóch kart wybierz gigabyte (chipset Atheros lub Broadcom), choć pierwszy raz spotykam sie żeby do rozwiązań intela nie polecać kart Wifi intela.

Jeżeli chodzi o firmie MSI ma kiepskie karty wifi.

Podałbyś coś więcej o tym lapku, bo możesz mieć takiego zonga że nie założysz karty wifi intela bo twój sprzęt jej nie obsługuje i wtedy helpdesk aristo ma racje.

Postaram ci sie zaraz podać jakieś karty do twojego sprzętu

z kartami intela jest dziwnie, bo np do mojego starego HP nie dało się nic włożyć, poza kartami intela używanymi wcześniej w jakimś innym sprzęcie HP.

poza intelem (polecam pro/wireless 2915ABG do celerona M pasuje jak ulał - obsługa 802.11 a/b/g, dobrze rozpracowany sterownik - ważne przy zastosowaniach mniej standardowych. 3945 daje to samo, ale używa innego sterownika, 4965 ma dodatkowo obsługę 802.11n, ale do tego wypada chyba mieć jedną antenę więcej).

karty na miniPCI (chyba wszystkie, nie spotkałem innej) pozwalają na podłączenie dwóch anten - pierwszej i pomocniczej. jeśli laptop ma wbudowane anteny, to tak samo będziesz miał przy slocie miniPCI sprowadzone dwa kabelki. jedna antena jest po lewej stronie matrycy lcd, druga po prawej stronie. ewentualnie za pomocą przejściówki uF (mikroF) <-> SMA-RP lub N można podłączyć zewnętrzną antenę.

poza intelami z doświadczenia mogę polecić atherosa AR5005G, bardzo ładnie łapie sieci nawet przy słabym zasięgu.

najlepiej zrób tak, żebyś kupił kartę “z montażem”, tzn przychodzisz z laptopem do sklepu, oni Ci wkładają kartę, sprawdzają czy działa z laptopem i jeśli jest okej, to płacisz i karta jest Twoja, jeśli nie działa, to sprawdzacie inną kartę. kosztuje to 10-20 zł więcej, ale masz pewność, że karta działa.

Trochę o moim sprzęcie:

Celeron M 430 (1,73GHz)

752 MB RAM (16 MB wydzielone na grafikę)

Grafika zintegrowana

Dysk 40 GB

matryca 15,4

Płyta główna: INTEL GTL+ (Notebook MAM2080)

Czy istnieje np. możliwość aby do mojego laptopa pasowała karta od laptopa DELLa? Jak sądzicie?

Poza tym czy ktoś może napisać mi kilka zdań o tym:

teoretycznie powinna pasować każda karta. może nie pasować tylko wtedy, jeśli aristo prowadzi jakąś dziwną politykę sprzętową.

dlaczego od razu chwalą, piszą tylko co karta obsługuje :wink:

standard 802.11b to 2,4GHz, max 11Mbps

standard 802.11g to 2,4GHz, max 54Mbps

standard 802.11a to 5GHz, max 54Mbps

w prakytce do 99% przypadków wystarczy Ci karta z obsługą b/g, bo bezprzewodowe sieci lokalne z 802.11a są mało rozpowszechnione, pasmo 5GHz wykorzystuje się na razie głównie do budowania “szkieletu” sieci ze względu na większą pojemność (liczbę kanałów) i właśnie mniejsze rozpowszechnienie w zastosowaniach domowych (mniej zakłóceń).

tym niemniej różnica cenowa prawie żadna, ja bym kupił a/b/g na Twoim miejscu.

Dzięki za wyjaśnienie. A jak te standardy mają się do zasięgu/mocy? Na pewno są wydajniejsze i gorsze. Jaki jest tego wyznacznik? Czym się kierować przy wyborze?

zasada zawsze była taka sama - im mniejsza prędkość, tym większy zasięg.

co chcesz osiągnąć tą kartą WiFi?

jak kupisz kartę z maksymalną mocą transferu 20dBm (100mW), to będziesz miał najlepszy legalnie dostępny towar w europie.

do tego możesz porównywać czułości poszczególnych kart - im niższa tym lepiej.

ale ogólnie karta to karta, resztę się osiąga dodatkowymi antenami.

wykaż trochę zainteresowania tematem i użyj google, ja znalazłem 3 wortale (w tym dwa fora o WiFi), gdzie łopatologicznie jest opisane wszystko o co jak na razie się pytałeś.

Podaj choć jeden link. Wiem o istnieniu kilku stron, ale nie znalazłem żadnych łopatologicznych poradników.

google?

wififorum?

itp itd.