Karta WiFi, która działałaby pod Linuksem

(xtracom) #1

Witam! :slight_smile:

Nie tak dawno zakupiłem sobie kartę WiFi pod USB - D-Link DWA-140. Posiadam 2 systemy operacyjne - Windows XP Professional oraz Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon). Na płycie dostarczonej wraz z kartą były oczywiście sterowniki pod Windowsa i pod tym system karta działa bardzo dobrze, jednakże mimo iż przed zakupem znalazłem w internecie informacje, że karta bardzo ładnie spisuje się pod systemem Linux, nie dałem rady w żaden sposób jej skonfigurować :?

Mam możliwość odsprzedać tą kartę znajomemu i zakupić nową, chociaż szkoda mi jej trochę - zrobię to w ostateczności. Mam, więc do was gorącą prośbę, abyście podpowiedzieli mi w jaki sposób ustawić moją kartę pod Linuksem, lub jeśli wy również nie wiecie jak to zrobić, proszę o propozycję nowej karty, o podobnej szybkości i wydajności, która chodziłaby sprawnie zarówno pod XP, jak i Ubuntu.

Z góry dziękuję za angażowanie się w mój problem! :wink:

I zrozumcie, że nie idę na łatwiznę - naprawdę próbowałem.. :frowning:

(Soren) #2

Polecam kartę TP-Linka model TL-WIN550G / 551G oparty na chipsecie atherosa. Działa pod sterownikiem madwifi który ubuntu sam instaluje. Konfiguracja tej sieciówki w ubuntu to max 3 minuty. Cena ~50zl. Kup lepiej na allegro bo w sklepach normalnych raczej żadko sie trafia ten producent/model.

(Fisiu) #3

xtracom , nie wiemy co to za karta dokładnie. Potrzeba nam info z

lsusb

i

lscpi

Jednak wydaje mi się, że karta pójdzie tylko na ndiswrapper i sterowniku pod Win, który zresztą masz na dołączonej płycie CD.

(Technik Elektro) #4

facet, właściwie każdka karta wifi może hulać na linuxie dzięki :

http://ndiswrapper.sourceforge.net/joomla/

i emulacji sterownika łindołsowego.

(xtracom) #5

Powiem Ci tyle: jesteś wielki! :smiley: :smiley: :smiley:

Na początku miałem problemy - zainstalowałem 'ndisgtk' oraz 'ndiswrapper' z menadżera pakietów, za pomocą 'ndisgtk' emulowałem windowsowy sterownik i sieć nadal nie działała. Zirytowany doinstalowałem mnóstwo innych pakietów, jednak okazało się, że to nie potrzebne.. Wystarczyło, że usunąłem network-manager. Aż dziw, że mogłem mieć z tym tyle problemów. Mam u Ciebie dług :stuck_out_tongue:

(Kostrzewa83) #6

tak glupio zapytam co ma networkmanager do ndiswrappera?

(matiit) #7

Ja myślę że networkmanager mógł coś ustawiać (jakiś interfejs)i ndiswrapper zgłupiał. Pewnie wystarczyło wyłączyć NM.