Kartonikowe bilety w PKP

Szukając dzisiaj w szufladzie jakiś ■■■■■ół, znalazłem dziwny bilet PKP

post-52596-0-08447600-1403698305_thumb.p

Kiedy PKP stosowało takie “oryginalne” bilety?

Do końca lat 90. na pewno. Potem PKP odkryło komputer.

Lata 60 - 80.

 

komposter.jpg

Tak wyglądała szafka z biletami bo każda stacja miała swój bilet.

A to żeliwne ustrojstwo służyło do odbijania daty sprzedaży biletu.

Ktoś w nim wówczas mieszkający jechał w tym okresie pociągiem?

blok ma 28 lat

No to o lata 80. zahacza.

A na górze nie masz przypadkiem odbitej daty?

Na zdjęciu coś widać, ale za słabo żeby odczytać.

Na początku lat 90. na pewno takie bilety jeszcze były, bo sama je pamiętam.

U konduktora na pewno były.

Całkiem możliwe  że na  mniejszych  stacjach, bo na  większych  były  takie  długie stoły z prowadnicą (ale one też chyba  drukowały  na czystych kartonikach), a dopiero potem  wprowadzono terminale z drukarkami igłowymi.

 

Konduktor to wypisywał bilety  na  blankietach przez kalkę :wink:

Możliwe. Słabo pamiętam tamte czasy :wink:

Blankiety u konduktorów były jeszcze całkiem niedawno. W kasach też ponoć jeszcze niedawno się zdarzało, że jak zabrakło prądu, wypisywali bilety ręcznie na blankietach. O: http://radom.gazeta.pl/radom/1,35219,12760107,Awaria_w_kasach_na_dworcu_PKP__Bilety_recznie_pisane.html

W latach 90 na pewno były jeszcze stosowane bilety kartonikowe, często za dzieciaka jeździłem pociągami, to miałem sporo takich kartoników. Myślę, że przed 2000 skończyła się era kartoników.

 

Dokładnie. Nie wiem czy wszędzie, ale teraz mają terminale. Obecnie rzadko jeżdżę pociągami to się tak nie orientuję.

Edit:

Jednak dobrze pamiętałem, że koło 2000 roku wycofali te bilety :arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bilet_Edmondsona

Właśnie często podróżowałem do Gdyni i był taki okres, że kartoniki były jeszcze w kasie, ale wydawano już bilety drukowane :wink:

Tak, masz rację. Teraz konduktorzy mają terminale i wszystko idzie z tych terminali. Czy mają blankiety - nie wiem, ale raczej nie, bo od momentu gdy Przewozy Regionalne przestały wydawać Sieciowy Rozkład Jazdy Pociągów (przez jeden sezon nie było go wcale - i miało już go nie być, potem został wydany przez PKP Polskie Linie Kolejowe, ale tylko w wersji elektronicznej, w formie PDF-ów do ściągnięcia), bilet na blankiecie - czy to u konduktora, czy w kasie - ciężko w ogóle wypisać. Skądś trzeba wziąć odległości między stacjami, a źródłem tej informacji był właśnie SRJP.