Karty graficzny geforce - kilka pytań

czy w laptopach są montowane karty graficzne geforce ??

jeśli tak

to pytanie do użytkowników linux

czy wszystkie modele kart geforce są dostępne z otwartymi sterownikami, a nie np tak jak w przypadku serii xXXXX od ATi z zamkniętymi sterownikami :slight_smile:

kornica

Przecież i tak instalujesz zamknięte sterowniki żeby mieć 3d

na stacjonarnym komputerze tak

ale zamierzam kupić używanego laptopa i wolałbym żeby miał kartę graficzną geforce, która działa w oparciu o otwarte sterowniki, czyli chyba lepsze, ponieważ obsługują akcelerację 3D i rozszerzenie composite, którego wymaga np beryl

mam nadzieję, że nie pomyliłem się w niczym, jeżeli tak, to proszę żeby mnie poprawić :lol:

kornica

nO WIĘC CIĘ POPRAWIĘ.

Beryl działa na kartach GeForce z zamkniętymi sterownikami (i w przypadku Nvidii otwarte są dużo słabsze)

wiesz takie moje przekonanie się wzieło, bo u mnie na zamkniętych sterownikach fglrx nie wiem czemu (mam oczywiście radka x1300), ale są cały czas problemy z berylem, a jeżeli nie z nim samym to jak wspominałem w innym temacie z emeraldem, lub (na razie zauważyłem tylko to) z mplayerem, a znów pod kaffeine nie mam takich problemów, jak w przypadku mplayera, kiedy w nim wywalało mnie po załączeniu pliku wideo do ekranu logowania, a na innym kodeku, obraz był albo zamazany, albo nie można go było powiększyć :frowning:

poza tym, mam pytanie, kiedy miałem beryla, to zauważyłem, że nie chodził wcale, aż do momentu kiedy włączałem domyślne efekty pulpitu feisty, ale w sumie teraz to nie jestem pewien czy to chodziły te efekty domyślne czy beryl.

moje pytanie, jak zrobić, żeby beryl chodził mimo wyłączonych efektów domyślnych (przyda mi się na przyszłość)


inaczej zadam pytanie

beryl aby działał poprawnie potrzebuje aiglx, które dostarcza akcelerację 3D i compositing dla kart Nvidia, czyli też Geforce (poprawić jeśli się mylę). Co oznacza, że jak kupię laptopa z kartą Geforca, to bez żadnych problemów zainstaluje beryla na serwerze XGL

lub znowu inaczej z jaką kartą szukać laptopa, żeby zainstalować po niego takie sterowniki, z którymi nie ma problemów z berylem

i czy jest jeden rodzaj sterowników dla kart nvidia czy dwa, jak dwa to jakie

reszta pytań później

Karta nvidia + zamknięte sterowniki + AIGLX (compositing) = Beryl

Na kartach nvidii nie musisz kombinować z XGL’em

no to bardzo dobrze

ale teraz się dowiedziałem, że karty nvidii są instalowana na laptopach multimedialnych (czyli trochę drogich pewnie), a co może być w takim laptopie jakiego ja poszukuję do przeglądania neta, pisania dokumentów itd, no i czasami włączyć jakiś film, lub posłuchać muzyki

karty intela :smiley: bardzo dobre wspolpracuja z linuksem i praktycznie od zera masz akceleracje 3d :smiley: polecam na laptopa z linuksem wlasnie najbardziej karte zintegrowaną intela. Beryl powinien ruszyc bez problemów skoro aero chodzi na tych nowszych, ale jeszcze doczytaj.

po dłuższych bojach, zdecydowałem że prawdopodobnie wezmę laptopa

Dell Latitude D600, na którym będzie oczywiście ubuntu 7.04.

reszta lepszych jest poza moim zasięgiem, a tańsze są już zwyczajne za słabe, lub takiej samej mocy i nawet droższe niż Dell, dlatego biorę tego.

Config lapka:

procek >> Intel Pentium M 1,4 GHz, 1024 KB L2

grafika >> ATI RADEON 9000 32MB własna pamięć

pamięć >> DDRAM 266 Mhz 512 MB

dźwięk >> SIGMATEL 9750

sieć >> Gigabite Ethernet 10/100/1000 Mbps LAN

wireless >> Gigabite 802,11 G

porty wyjścia/wejście >> 2x USB 2.0

LPT

VGA

COM

Audio (line in/out, mic)

S-Video

IrDa

RJ-11

RJ-45

280-stykowe gniazdo dla replikatora portów

Matryca: 14,1'' XGA 1024 x 768

myślę, że tyle starczy, jak coś link do opisu z neta >> http://www.laptops.pl/opis.php?tow_id=68&kat_id=&jezyk_id=1na stronie

https://wiki.ubuntu.com/LaptopTestingTeam/DellLatitudeD600

czytałem, że pod 7.04 problem będzie tylko z rodzielczością, ale sterowniki są otwarte, więc po ich zainstalowaniu powinienem mieć prawidłową rozdzielczość

ale teraz kilka pytań >>

  1. otwarte sterowniki to nie są sterowniki fglrx ??

  2. czy będą jakieś problemy z rozszerzeniem composite, czyli berylem na otwartych sterownikach, lub problemy z berylem i innymi aplikacjami działającymi na tej samej sesji (beryl nie jest najważniejszy zaznaczam)

  3. czy z wifi będą problemy, myślę że nie, tak bynajmniej pisało na stronie LaptopTesting

reszta pytań później

Nie fglrx to są zamknięte

Beryl będzie działał.

Z berylem mi nie działało limewire

Tego już nie wiem :slight_smile:

Ale na pewno google wie :slight_smile:

chociaż wiem jakich grafik od ATI szukać, jeżeli już mam brać to, ale laptop nawet jak na używany jest drogi chyba — 1400 zł :confused: i jeszcze klawiatura zagraniczna, bo sprzęt sprowadzany :lol:

trzeba będzie allegro przeszukać i na giełde komputerową się przejechać