Kasowanie pliku

Mam pytanie.

Idzie skasować plik przez Dosa tak jak sie formatuje dysk twardy???

Wchodzisz w DOSie do katalogu w gdzie znajduje się plik który chcesz usunąć i wpisujesz: del [nazwa pliku]

Zerkknij se tutaj http://www.kosmo1.kgb.pl/dos.html

dobra przeczytałem tam że są dwa do wyboru:

DEL – kasowanie wyspecyfikowanego zbioru lub zbiorów

DELTREE – kasowanie katalogu wraz z jego podkatalogami

i które mam wybrać jeżeli chce skasować jeden plik?

I w jaki sposób wpisać to polecenie w dosie?

Jeśli chcesz jeden konkretny plik to START > Uruchom > wpisujesz: ‘cmd’ lub ‘command’ i naciskasz Enter > del [nazwa pliku]

Polecenie deltree stosujesz gdy chcesz usunąć cały katalog (cały folder) z plikami znajdującymi się w nim

Np. jeśli ja chciałbym usunąć plik dokument.txt znajdujący się na dysku C: w katalogu smir to wygląda to tak:

http://img483.imageshack.us/my.php?image=cmd5rt.jpg

Jeżeli jeden plik to DEL, a jeżeli cały katalog to DELTREE

Mam pytanie co do komend w DOS’ie. Jak wejsc do katalogu który skalda sie z dwu czlonowej nazwy.na konkretnym przykladzie: chce wejsc w “Moje dokumenty”. Wpisuje komende “cd…” aż nie dojde do dysku C: , potem wpisuje “cd Moje dokumenty” i tu mam text:

“za dużo parametrów -Dokumenty”

Długie nazwy w DOS są skracane do 8 znaków wg starej zasady 8 dla nazwy 3 dla rozszerzenia.

8 znaków tyczy i nazwy katalogów i nazwy plików.

Dla Moje dokumenty nazwa pod DOS jest: MOJEDO~1 czyli sześć pierwszych zanków - tylda (~) i liczba 1

:okulary:

Jest jeszcze taki mały zonk, nie wiem czemu tylda(~) nie działa mi w wierszu poleceń DOS ?

Działa zapewne.

Shift+tylda i pyknij spację :slight_smile:

:okulary:

No i chodzi malina :wink:

Dzięki

DELETEDR - Najlepszy program do usuwania różnych plików, np wirusów, których nasz antywirus nie mógł wyczyścić…

Złączono Posta : 11.11.2005 (Pią) 0:04

CDN tego progarmiki DELETEDR, oto jego zalety

Program usuwa pliki, które nie dają się łatwo poddać procedurze kasowania. Narzędzie jest szczególnie przydatne przy pozbywaniu się pozostałości po wirusach, trojanach, uszkodzonych danych, a nawet takich plików jak index.dat (przechowujący historię przeglądarki internetowej).

Aplikacja oferuje trzy alternatywne metody kasowania: dwie pierwsze polegają na zmianie nazwy pliku, natomiast trzecia zakłada usunięcie pliku w czasie następnego uruchomienia systemu. Dzięki temu możemy wyrzucić z dysku nawet takie dane, które są normalnie używane przez system.

Obsługa programu jest bardzo prosta: wystarczy wskazać ścieżkę pliku lub po prostu przeciągnąć plik do programu np. z Windows Explorera.

dajesz go w cudzysłów taka sytułacja dzieje sie w systemach NT:

beztytuu6hs.jpg