KateOS nie widzi Windowsa XP podczas instalacji

(system) #1

witam

problem się powtarza ale nic ,jakoś niezbyt mi pomogły wcześniejsze rady problem polega na tym iż:

przy instalacji kateos nie znajduje mi wcześniej zainstalowanego xp , Linux działa ... xp już nie ;/ jakiś czas temu miałam już xp i kateos na jednym kompie i wszystko było ok ... a teraz jak próbuje zrobić to samo już nie wychodzi ...i wlanie nie wiem gdzie jest błąd

(bułczarz) #2

Rozumiem że linux nie widzi xp tylko podczas instalacji, więc nie dodaje go do gruba a poźniej już jest ok - partycje windowsową widać i można ją zamontować.

Nie znam tej dystrybucji, ale ogólnie próbowałbym tak:

zajrzałbym w /boot/grub/menu.lst i dopisał

title windows xp

root (hd/sdx,y)

makeactive

chainloader +1

gdzie hd lub sd - rodzaj dysku, x numer dysku, y numer partycji

(system) #3

potem też nie widzi...nie wiem gdzie jest błąd bo w sumie jakiś powód musi być ze kiedyś widział xp a teraz nie widzi ... może coś źle zrobiłam z partycjami i ich dzieleniem ? jak to powinno wyglądać ? xp -swap-linux ?

i która jest primary?

(bułczarz) #4

Jeżeli nie widać partycji windowsowej to najprawdpopodobniej jej już nie ma - tzn. została usunięta przy instalacji Kate i masz w tej chwili tylko linuksowy ext3 i swap. Jeżeli tak jest, to pozostaje reinstalka - najlepiej obu systemów.

1 odpalasz z płyty instalacyjnej xp, usuwasz wszyskie partycje, tworzysz nową partycję dla windowsa (primary, ntfs, powiedzmy 30%-70% dysku wedle potrzeb i uznania ) i instalujesz na niej xp.

2 odpalasz komp z płyty instalacyjnej kate. Na niepodzielonej cześci dysku tworzysz głowną partycję ext3 (prawie cała reszta dysku) oraz swap (powiedzmy ze 2 gb). Ortodoksi robią jeszcze oddzielną partycję /home dla ustawień i dokumentów, ale nie jest to konieczne.

Nie znam dokładnie instalatora tej dystrybucji ale jeżeli jest tam opcja automatycznego tworzenia partycji to nie wybierasz wariantu użycia całego dysku (bo znowu usunie partycje z xp-kiem), ale wariant użycia wolnej, niepopartycjonowanej jego części. Instalujesz

I wszystko powinno hulać, ewentualnie trzeba bedzie dopisać xp w menu.lst gruba.

(system) #5

wielkie dzięki ... jutro przetestuje i dam znac