KDE4 jako domyślne środowisko w dystrybucjach (ankieta)

Witam. Fakt, że większość nowych wersji linuksa domyślnie instaluje KDE4 zaczyna mnie powoli wkurzać. Według mnie KDE4 jest beznadziejne, wygląda okropnie i do dziś nie usunięto wielu błędów. Wiem, że wiele osób nadal woli stabilne i ładne KDE3. Dlatego właśnie zrobiłem tą ankietę. Chcę się dowiedzieć ile osób oprócz mnie uważa KDE4 za syf. Zapraszam do głosowania.

KDE 4 też mnie czasem denerwuje. Dla przykładu motyw o3 nie obsługuje suwaków do zmiany rozmiarów paska. Gdzieś mi ta funkcjonalność znikła na moim profilu, ale nie bardzo zastanawiałem się czemu. Po pewnym czasie założyłem sobie konto testowe, by sprawdzić domyślną konfigurację KDE4 na moim systemie(mogłem w sumie pozmieniać nazwy z katalogami konfiguracji, ale pomyślałem, że tak będzie lepiej). Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy(poza domyślnym wyglądem), to dostępność suwaków do kontroli rozmiaru paska. Później jednak z powrotem zmieniłem styl na o3 i byłem zdenerwowany. Dopiero potem zgadłem, co może być przyczyną. Marysia zdaje się też nie obsługiwać elementów do kontroli rozmiaru paska(poza wysokością).

Ogólne wrażenia jednak są dobre. Wraz z kolejnymi aktualizacjami czasami dolphin zaczynał mulić przy włączonej osłudze semantycznego biurka(Nepomuk), ale po ostatniej aktualizacji chodzi bardzo szybko. Kolejną denerwującą mnie rzeczą jest chyba(może to planowana funkcjonalność) błąd w konquerorze przy dzieleniu widoku. Inną sprawą jest brak działającego filtra widoku w konquerorze(w Folder View o dziwo działa). Nie mogę też wyszukiwać plików po tagach w krunner.

Ogólnie jednak KDE4 robi na mnie dobre wrażenie. Gdyby Lancelot był bardziej responsywny, to bym nie używał KickOff-a. Brakuje mi jednak paru funkcji. Przykładem jest kliknięcie na podgląd w Dolphinie, co powinno pokazywać go w powiększenie. Dwuklik powinen otwierać plik w jakiejś przeglądarce. Inną coraz bardziej denerwującą sprawą jest chęć uczynienia z Dolphina drugiego Konqueror-a. W tej chwili dobrze się zachowuje, a program jest w porządku, ale chęć wprowadzenia osadzenia przeglądarki obrazów w miejscu, gdzie powinny się wyświetlać pliki nie podoba mi się. Innym złym pomysłem jest chęć dodania dymków po najechaniu myszką na plik(mam nadzieję, że domyślnie będzie to wyłączone). Od tego jest prawy panel! Tak czy owak, to nie korzystam z domyślnego wyglądu. Dla mnie ważniejszym jest możliwość szybkiego dopieszczenia swojego pulpitu niż wciskanie wybajerzonego wyglądu na siłę każdemu. Akurat wygląd KDE4 jest trochę ascetyczny, ale tak wg. mnie powinnien wyglądać domyślny pulpit.

Ja na co dzień używam Gnome i jest to moje podstawowe środowisko aczkolwiek KDE4 mam tez zainstalowane i mu się przeglądam. Jak tylko nabierze pełnej funkcjonalności to zamierzam go używać jako podstawowe środowisko, może od wersji 4.2. Jeśli chodzi o wygląd to wole KDE a jeśli chodzi o funkcjonalność to wybieram narazie Gnome.

Każdy zapewne ma swoje przyzwyczajenia, każdy i tak wybierze to co mu najbardziej odpowiada. Co do KDE4 - w sumie jest ono na początku “swojego rozwoju” i nie wszystko może działać tak jak należy. Im więcej osób będzie z niego korzystać i zgłaszać znalezione bugi tym szybciej osiągnie ono pełną funkcjonalność.

ja lubię kde 4 ;] w przeciwieństwie do gnome 2.24 (korzystam z 2.22) w którym pojawiły się dodatki które mi się nie spodobały… osobiście korzystam z wielu rozwiązań ;] nie tylko kde 4 ;] teraz jestem na kde 4 kilka dni temu fluxbox z kilkoma dodatkami wcześniej gnome 2.22 itd… co do menedżerów logowania to tutaj poleciłbym mimo wszystko GDM’a ;] potrafi się dobrze skomunikować zarówno z kde jak i gnome ;] a w przypadku KDM’a obok gnome przy np. wyłączaniu komputera najpierw trzeba się wylogować a potem w kdm’ie jest opcja wyłączania ;] czyli jeżeli korzystamy z wielu rozwiązań najlepiej mieć GDM’a ;] takie jest moje zdanie ;]

Z chęcią się przerzucę ale dopiero po wydaniu 4.2 bądź 4.3 bo obecna wersja 4.1 ma zbyt duże braki i niedociągnięcia :slight_smile:

nigdy nie przejdę na KDE4 pełno nie dociągnięć Najlepsze KDE 3.5

z czasem one zostaną wyeliminowane, to chyba logiczne nie :slight_smile:

Ja właśnie przed chwilą zainstalowałem kde w ubuntu. Do tej pory brzydziłem się KDE zarówno starym jak i nowym. Teraz mam mieszane uczucia, niby nowe KDE ładnie wygląda, dużo ładniejszej jest niż z serii 3.5 lecz dużo wody w wiśle przepłynie zanim będzie to na tyle stabilne i funkcjonalne aby użytkować to na codzień, wszędzie coś nie działa, coś się krzaczy, czegoś brak. Tego się nie da używać. A menu startowe to po prostu szczyt głupoty, tego kto to wymyślił powinni powiesić wiadomo za co, to ma być użyteczne i funkcjonalne?

GNOME natomiast już mi się znudziło, też ma swoje niedoróbki, ale takie są uroki wolnego oprogramowania, wszystko jest wiecznie w wersji beta. Kretyństwem jak dla mnie jest wydawanie na przymus noweych wersji i okrzykanie ich wersją stable zawierającą setki irytujących błędów.