Kiepskie chłodzenie? Ryzykować podkręcanie procesora?

(Maxbike) #1

Witam

Zasatanawiam się nad podkręceniem procesora i zacząłem od sprawdzenia temperatury jaką mam teraz.

Konfiguracja:

Intel Core 2 Duo E6400 2,13GHz

• płyta Gigabyte 965P-S3

• 2 x 2 GB RAM A-Data Vitesta

• Segate 320GB 16MB cache

• Gigabyte Radeon HD 4850

• zasilacz CHIEFTEC CFT-600

Sprawdzałem temperaturę SpeedFanem, który pokazuje mi TEMP1 (to chyba będzie procesor), TEMP 2, TEMP3, HD (pewnie dysk), CORE 0 i CORE 1

Bez obciążenia temperatury: TEMP1 36, TEMP 2 32, TEMP 3 -2, HD 44, CORE 0 59, CORE 1 62. - TEMP 1 to chyba procesor, nie wiem co to będzie TEMP 2 ?? TEMP 3 ujemne nawet nie biorę pod uwagę i najbardziej martwią mnie rdzenie CORE 0 i 1...

Z obciążeniem (ORTHOS), procesor wskazuje 100% RAM 75%

TEMP1 38, TEMP 2 50, TEMP 3 -2, HD 43, CORE 0 71, CORE 1 71. I tu zastanawia mnie znowu co to moze być TEMP 2 bo wynik znacznie wzrósł... No i te Core wysokie temperatry mają....

Obroty dla wiatraków pokazuje tylko FAN1 - i rosną w miarę im cieplej, bez obciążenia ok. 500RPM, z obciążeniem ok 1500 RPM. Chłodzenie oczywiście standard.

Przeczytałem w artykule o podkręcaniu, że przy osiąganiu temperatur w okolicach 70 stopni należy sprawdzić pastę między rdzeniem w radiatorem.

Napiszcie co o tym myślicie, teraz waham sie czy podkręcać... a przydałoby się bo w grach procesor ma ciągle około 100% użycia i nie daje rady.

(Alzajac1) #2

sprwdz temp w programie everest ultimate a nie speedfanie.

zakładka komputer -> czujnik

daj screena najlepiej

(system) #3

Everest kłamie. Mi pokazywał temp procka 46*C a bios pokazuję 34*C

(Alzajac1) #4

ehh mi speedfan pokazywał temp dysku 227*C...

wg mnie najbardziej wiarygodne odczyty daje właśnie everest dlatego o nim powiedziałem jak chce mieć 100% to niech zmierzy je termometrem :stuck_out_tongue:

(Maxbike) #5

Próbowałem w Everest, ale w tej zakłądce o której mówisz pokazuje mi tylko temperaturę dysku i nic więcej... Sprawdzałem jeszcze temperaturę OCCT i pokazuje to samo. W Biosie temperatura ok. 36 - 37 stopni. Martwi mnie temperatura tych rdzeni...

(neo10) #6

Spróbuj jeszcze tym programem: http://www.alcpu.com/CoreTemp/ według moich obserwacji pokazuje równie wiarygodne dane co everest ;]

A ogólnie to może warto po prostu zainwestować w dobre chłodzenie ;] bo procek niezły do podkręcania ;]

(Maxbike) #7

Poprzednie Core Temp nie chciało u mnie ruszyć, ale to poszło i pokazuje idealnie takie same wyniki jak SpeedFan.

Po 15 minutach działania komputera, bez obciążenia oba wskazują temperaturę rdzeni 55 i 54 stopnie, czy to dobra wartość jak na pracę bez obciążenia?

Druga rzecz to Core Temp we Frequency ciągle zmienia wartość 1600,00 na 2133,33, czy to oby normalne? I dwie wartościi przeskakują, raz ta jest, a raz ta.

Ustawiłem w BIOSie seryjny wiatraczek na maxa czyli 2045 obrotów i w czasie obciążenia temperatury spadły bo jest to 65 i 65 stopnie, a przypomnę kiedy obrotami steruje płyta nawet przy 70 stopniach wiatraczek kręcił się tylko 1500 obrotów. Skąd taka różnica? Czy automatyczne dobieranie obrotów działa źle pozwalając na temperaturę 70 stopni czy to całkiem coś normalnego? Nie wiem czy zostawić wiatrak procesora na MAX czy spowrotem przestawić na AUTO?