Kieszeń cd podłaczona pod usb

(Him Shadow) #1

ostatnio zepsuła mi się kieszeń cd od kompa i kupiłem nową, ale mój komputer ma jakieś inne podłączenia, nie takie standardowe na sata, postanowiłem podłączyć więc kieszeń do kompa za pomocą kabla sata-usb, podłączylem zailanie i niby wszystko ok ale komputer nie czyta kieszeni, prolem w tym że potrzebuje kieszeni żeby zainstalować windowsa bo mam dysk po formacie. prosze o pomoc

(darek0107) #2

Jak nie ma sata to ma IDE. Zła kupiłeś. Ale Co to jest kieszeń CD - to znaczy że kupiłeś sobie kieszeń do dysków twardych i wtykasz tam i wyjmujesz napęd CD. To jakiś nowy wynalazek. Dlaczego nie możesz mieć napędu na stałe zamontowanego w komputerze. A tak naprawdę to nigdzie nie znalazłem aby ktoś oferował kieszenie do napędów CD !. A jak nawet zdobyłeś taką kieszeń i podłączyłeś ją kablem SATA-USB to jak podpiąłeś zasilanie ? A do zainstalowania windowsa potrzebny jest napęd (lub można zainstalować z PENDRIVE) - kieszeń do tego celu jest zbędna. Napędów CD już w sprzedaży nie ma, są tylko DVD.

(SilberPunkt) #3

Jeśli kupowałeś napęd w normalnym sklepie to poproś o wymianę napędu na starego typu ATA. Będzie trochę droższy. Jeśli dostałeś paragon to będziesz musiał go zwrócić i dostaniesz nowy - na napęd ATA.

:roll:

(Him Shadow) #4

darek0107 mam wrażenie, że ze mnie kpisz, prosze o wyrozumiałość bo nie znam się tak bardzo na tych urządzeniach. Miałem oczywiście na mysli to że stary napęd mi się zepsuł i kupiłem nowy, tak DVD. napisze mniej wiecej o co chodzi jeszcze raz.

• w płycie głównej mam wejścia na kable SATA, nie ma IDE. (nie wiem czy mam racje, SATA to te nieco krótsze/mniejsze od wejścia IDE tak?)

• dysk np. podłaczony jest kablem ATA i kablem zasilajacym

• naped CD/DVD ma wejście na kabel zasilający i kabel IDE <---- dlatego własnie podłączyłem go do komputera za pomocą kabla IDE-USB, ponieważ nie mam w płycie głównej wejścia na kabel IDE.

niestety w ten sposób komputer nie czyta napedu, nie mam wiec możliwości zainstalowania Windowsa...

(darek0107) #5

Jeżeli na płycie głównej masz wyjście SATA to po co kupiłeś napęd IDE który jest droższy od napędu z SATA. Wymień na taki jak trzeba i będzie OK. Jeżeli podłączyłeś go pod USB a nie masz systemy to musisz ustawić w biosie BOOTOwanie z USB bo inaczej go nie zobaczy. Ale prościej chyba kupić właściwy napęd. Poza tym w pirwszym poście to całkiem pokręciłaś. Nie ma innych podłączeń niż SATA i IDE, chyba że masz komputer z epoki "dinozaurów" i masz złącze 24 pinowe ale to jest chyba niemożliwe.

Pozdrawiam Darek.

No i jeszcze tak IDE to kaka taśma http://pl.wikipedia.org/wiki/ATA_%28technologia%29 + zasilanie (duża wtyczka z 4 kablami) a SATA to takie dwie wtyczki http://pl.wikipedia.org/wiki/Serial_ATA w tym jedna od zasilania