Kilka banalnych pytań

Witam!

Dopiero co zainstalowałem Kubuntu 6.06 i mam trzy pytania:

1: Istalowałem z Kubuntu z AlternateCD ustawiłem podczas instalacji wybrałem język systemu polski, a po instalacji wszystko mam po angielsku

2: Przy uruchamianiu komputera powinnem ujrzeć ekran wyboru sysytemu: Windows i Linux, tak sie nie dzieje, odrazu zostaje włączony Linux

3: Podczas instalacji odłączyłem kabel sieciowy a teraz nie wiem jak połączyc się z internetem.

Prosze o szybką pomoc.

PS: pytania LAIKA jeśli chodzi o Linux

Bo

Polskie pakiety jezykowe podczas instalacji są pobierane z sieci.

A my nie wiemy jak łączysz siez netem. Czy wszystkie ustawienia pobierasz z serwera DHCP, czy musisz je ręcznie wpisać?

W linuxie chyba nie ma potrzeby odłączanie kabla, ale nie jestem pewien.

Tutaj masz cos na temat odzyskiwania GRUB’a

A co do 1 pytania to pakiety jezykowe sa pobierane chyba z neta w czasie instalki…

Ja w kazdym razie pakiet PL musiałem doinstalowac juz po zainstalowaniu Linuxa poniewaz z netem łacze sie przez modem USB :slight_smile:

Wręcz jest to niewskazane. Podczas instalacji w większości wypadków jest wykrywana i konfigurowana sieć.

No i to nie Windows. Wirusów nie ma co się obawiać.

areh , no tak, ale nie byłem pewien dlatego, że jak wyzej napisałem ja mam modem USB i Neo, więc niestety tego zwierza linux nie konfiguruje automatycznie podczas instalacji, tylko wszystko trzeba samemu :(:frowning:

Ale on chyba nie zapisal gruba w mbr (dobrze mówie?) i dlatego uruchamia sie tylko linux - jak zle mowie to mnie poprawcie.

no właśnie, podsumowując to moja wina i musze resinstalowac linuksa (bo po angielsku nic sie nie doczytam), a podczas isntalki odłączyłem kabel po śłyszałem że podczas isntalki windowsa wchozi mnóstwo syfu, to ja tłumok pomyśląlem na tej samej zasadzie z linuksem :oops:

Woocash304 , tak jak napisał areh , w linuxie nie ma obawy o wirusy :slight_smile:

ok, to ide robic reinstalke :frowning: , a jeszcze jedno: reinstalke tak jak na windzie, tzn.: zostawiam linuksa, bootuje plytke i dalej tak jak zwykle??

zrob najlepiej tak - plytka windowsa usun partycje linuksowe, zostawiajac pusta przestrzeń, i wyjdz z instalatora naciskajac f3, pozniej mozesz normalnie instalowac kubuntu.

ok, big dzieki za info :slight_smile: , to ja ide, aha: partycje linuksowe wszystkie?? swap, /???

Woocash304 , Tak wszystkie.

no wszystkie oprócz partycji ntfs, w instalatorze windows beda sie wyswietlac jako unknown.

Nic nie usuwaj. Podczas instalacji zaznaczysz partycje na których chcesz instalować Linuksa i zaznaczysz zeby je sformatował.

Tak będzie najszybciej.

Mozna i tak jak napisał areh , lecz ja zawsze uzywam metody usera knapik i jest szybko :slight_smile:

A poza tym przy “moim” sposobie mamy pewnosc ze z mbr wszystko bedzie wporządku. Prawda?

siemka, to ja juz na Kubuntu, z netem i po polsku, wielkie dzieki za pomoc jestescie spoko

Nie ma to najmniejszego znaczenia.

Witam. Mam nadzieję że nie zniechęcisz się początkowymi problemami (bo będą na 100%) i zostaniesz przy Linuksie.