Kilka linuxów na jednej partycji

  1. Czy jest możliwe zainstalowane kilku np. 4 wersji na jednej partycji ( każdy bo miał po 10 GB , dysk 40 GB - czy wystarczy 10 GB ?? )

  2. Które 4 z tych wybrać chodzi mi o to aby miały w sobie jakieś róznice potrzebuję tego do nauki obsługi linuxa i chciał bym po trochu porównywać je ale też żeby móc patrzeć jakie są w nich zmiany.

Ubuntu

Mandriva

Fedora

SUSE

Debian

Aurox

/ Wszystkie w wersji PL /

Pozdrawiam i Dzięki.

Poleciłbym

Ubuntu, Fedore Debiana i SUSE :slight_smile:

Ciekawe co testować ?

Hmmm… nie polecił bym.

Dość wolna.

Nic szczególnego, aby go wyróżniało

Debian jest warty polecenia.

Dodaj Slackware.

Ja jak instalowałem slackware to angielskim się tak przejmowałem, ale teraz to właściwie go nie widać.

Na jednej partycji raczej technicznie niemożliwe (trzeba by mocno kombinować), ale co szkodzi założyć dla każdego osobną partycję? Swap i /home mogą mieć wspólne. 10GB powinno spokojnie wystarczyć

W ten sposób niczego się nie nauczysz. :slight_smile:

Zmiany nie są jakieś kolosalne (nie chodzi mi o inne ikonki :smiley: ) i będziesz musiał trochę poużywać Linuksa, żeby się zorientować, na czym one tak naprawdę polegają (np. inny system skryptów startowych, architektura kompilacji, domyślne ustawienia bezpieczeństwa, itpd.).

Do nauki najlepszy jest chyba Slackware - warunek konieczny jest taki, że nie można być analfabetą i trzeba umieć samemu szukać informacji. :slight_smile:

No niestety nie zgodze się że w ten sposób się nie nauczę bo przy większym kontakcie z większa liczbą wersji bedzie łatwiej. Niestety co do Slackware raczej nie spróbuję z nim a to z prostych 2 powodów:

A chyba spróbuję z:

  1. Mandriva

  2. SUSE

  3. PLD

  4. Aurox

Powodzenia! Będziesz go potrzebować. :diabel: