Kilka małych problemów przy migracji z XP na openSUSE

Obok XP zainstalowałem sobie openSUSE z KDE. I jest kilka drobnych usterek, które mi przeszkadzają ( a właściwie mojej rodzince, która tez korzysta z komputera; ja jakoś bym z tym żył). Są to rzeczy, które mogą Wam wydać się dość dziwne, ale cóż.

  1. Używam raz XP, raz suska. Chciałbym, żeby zakładki FF i inne ustawienia tego programu były wspólne, tzn. np. jak dodam zakładkę czy plugin w XP, by był on także w Linuksie bez konieczności np. importowania zakładek.

  2. Dokumenty OO stworzone w XP w Linuksie są oznaczone “tylko do odczytu”. Jak tego uniknąć?

  3. W Windzie przytrzymując rolkę mogłem swobodnie przewijać stronę. W susku tego nie ma

  4. W FF na Linuksie jest inaczej ustawiony widok (tzn. wszystko jest mniejsze, a mimo to oznaczone jako 100%). Nie chce mi się na każdej stronie www zmieniać widoku, chciałbym ustawić to na stałe.

z tego co wiem to nie da się zrobić nic z Twoim problemem ponieważ są to oddzielne systemy jak i firefox jest inaczej zbudowany na xp jak i na linuxa, co do wielkości na pewno zamiana rozdzielczości pod suse rozwiąze ten problem

pozdrawiam

Wszystkie towje problemiki da się rozwiązać.

  1. Utwórz sobie profil Firefoxa na partycji FAT32 (lub NTFS, jeśli masz ustawiony zapis/odczyt). Możesz to zrobić pod Windowsem poprzez

    Uruchom: firefox.exe -ProfileManager

Następnie wskaż pod linuxem ten katalog profilu i będzie śmigać.

! Zwróć uwagę na to, że niektóre wtyczki są dedykowane tylko pod konkretny system.

  1. Tego problemu nie miałem, ale gdzies już o tym kiedyś czytałem. Poszukaj w googlach. Ewentualnie może być tak, że nie masz zainstalowanego pakietu ntfs, który umozliwia zapis/odczyt i masz tylko możliwość odczytu. Spróbuj skopiować plik na partycję linuksową. Jeśli odpalisz z niej i wszystko będzie ok, to znaczy, że musisz przeformatować partycję windowsową na fat32 lub doinstalować pakiet do obsługi ntfs (nazwy nie pamiętam).

  2. Mowa o rolce myszki? Jak w nią klikniesz to powinien pojawić się kursor z czterema strzałkami i powinna strona się przesuwać wraz z kursorem. U mnie tak to działa.

  3. Szukaj w opcjach. Jak nic nie znajdzesz, to zapraszam na www.forum.suse.pl

3: about:config general.autoScroll;true

  1. Poustawiaj tak samo ustawienia czcionek/

Zmiana rozdzielczości zmieniła tylko okna programów, a nie tekst. Czcinki tez nic nie dały.

Pojawił się też jeszcze jeden problem: otóż Flash Player jest zainstalowany, ale nie działa w FF. Co ciekawe działa pod Operą.

whereis firefox

Podajesz do file odpowiedź z “/bin/” w nazwie:

file <ścieżka_do_firefoksa>

To samo robisz teraz z Operą.

Nazwa paczki do obsługi NTFS powinna się nazywać NTFS-3g.

Co to da?

A w jaki sposób przenosisz dokument OO z Microsoft Windows? chmod rozwiąże sprawę…