Kilka partycji podstawowych w Windows 7

Witam,

Dlaczego podczas instalacji systemu Windows 7 kreator partycji tworzy kilka partycji podstawowych oraz System Reserved?

Wydaje mi się, że raczej powinno się tworzyć jedną partycję podstawową a resztę partycji jako dyski logiczne na jednej partycji rozszerzonej?

Podobną sytuację zauważyłem podczas instalacji systemu Vista.

Jak to jest z tworzeniem partycji w tych systemach operacyjnych, dlaczego Microsoft tak namieszał?

Vista i 7 nie lubią się z partycjami rozszerzonymi. Jest problem ze startem systemu z takiej partycji, pewnie dlatego MS zmienił sposób partycjonowania dysku.

Widzę, że trudno uzyskać tutaj sensowną odpowiedź na moje pytanie. Rozumiem, że jest niedziela nie ma tyle osób na forum itp.

Ponadto uważam, że jak nie ma się nic konkretnego do napisania to lepiej nie pisać. Może zostałem źle zrozumiany, postaram się sprecyzować moje pytanie. Otóż dysponowałem czystym dyskiem twardym. Podczas instalacji systemu uruchomiłem kreator partycji Windows 7.

Wybrałem opcję stworzenia partycji podstawowej. Partycja została utworzona, ale kreator utworzył jeszcze samemu partycję System Reserved.

Chciałem jak to mam w zwyczaju utworzyć partycję rozszerzoną a na niej dyski logiczne. Niestety kreator tworzył tylko partycje podstawowe.

Podobnie sytuacja miała się z kreatorem w Windows Vista. I tutaj pojawiło się moje pytanie, dlaczego od Visty tak kreator działa?

Wiem, że są specjalne programy do tworzenia partycji, ale mnie nurtuje dlaczego Windows Vista i 7 tak tworzą partycje.

Jak ja instalowałem, nie pamiętam już czy Vistę czy siódemkę, to automatycznie utworzyła dwie partycje, jedna z nich wyglądała na plik wymiany.

Ale teraz siedzę na siódemce, natomiast partycje utworzyłem instalatorem Windowsa XP (program diskpart), więc nie pamiętam szczegółów.

Vista Business i 7 Professional mają coś takiego jak “poprzednie wersje” plików i dokumentów użytkownika. Coś kojarzę, że by ta funkcja działała, trzeba dwóch partycji lub dysków, na drugiej system składuje kopie zapasowe.

Więc partycja główna, na kopie i plik wymiany to trzy partycje. Może instalator chciał być mądrzejszy od użytkownika i sobie potworzył.

Dlaczego dzisiaj wszyscy mówią od rzeczy?

ŻADEN SYSTEM MS NIE TWORZY AUTOMATYCZNIE PARTYCJI!

NA PRZYWRACANIE SYSTEMU, POPRZEDNIE WERSJE ITD. NIE POTRZEBA DODATKOWEJ PARTYCJI!

ŻADEN SYSTEM MS NIE TWORZY PARTYCJI SYSTEM RESERVED! CHCECIE TO POSZUKACJE SCREENÓW Z INSTALACJI LUB POĆWICZCIE NA VPC!

Dlaczego krzyczysz, nie potrafisz pisać normalnie?

Jakby mi kreator tworzenia partycji, który został uruchomiony podczas instalacji Windows 7 nie utworzył partycji System Reserved to bym nie pisał.

Niestety, ale ty mówisz od rzeczy, Seven tworzy Partycję ukrytą wielkości 100MB na przywracanie systemu. Nie krzycz (duże litery), to nie sprawi, że nagle będziesz miał rację.

Faktycznie MaRa, to co piszesz niestety nie pokrywa się z rzeczywistością. Plik wymiany w windowsach to ciągle plik, a nie partycja. “Poprzednie wersje” też korzystają z partycji systemowej.

Co do tej drugiej magicznie utworzonej partycji to jest to prawdopodobnie partycja recovery, która była wcześniej niewidoczna w systemie.

Mam co prawda W7 RC, ale partycji System Reserved się nie doszukałem, a instalowałem 7 kilkanaście razy.

Tak wyglądają partycje:

87dbb81cff2c5435m.jpg

Wersja którą posiadam to Windows 7 Enterprise 90-day Trial

A jak wytłumaczysz 8MB wymuszonego nieprzydzielonego obszaru podczas dzielenia dysku na partycje w instalatorze XP?

Pozdrawiam!

W7 tworzy przy instalacji partycję system reserved, ale na niej są pliki bootloadera oraz ewentualnie BitLockera, nie żadne poprzednie wersje (bo te są przechowywane na tym dysku na którym powinny być) ani nie swap.

Musze się wtrącić, a nie chciałem.(Edit - Golden Finger) Jakbyś chociaż raz siedział i instalował Windows 7 na dysku (świeżym) nigdy nie partycjonowanym, to przy próbie partycjonowania go (przed instalacja) przy pomocy programu partycjonującego zawartego w instalacji Windows 7 to byś zobaczył że system Windows7 tworzy sobie poza partycją stworzoną przez użytkownika, partycję nazwaną System Reserved która ma bodajże z tego co pamiętam 100 MB i nie da się jej skasować.

Jak instalowałem Win7 u siebie na kompie i miałem już wcześniej podzielony dysk na partycje to Windows 7 nie tworzył mi żadnych partycji, bo i ja tylko robiłem instalację już na aktualną stworzoną partycję, ale kiedy składałem kompa kumplowi, i zakupiliśmy do tego nowy dysk 500 GB to przy tworzeniu partycji przy pomocy właśnie tego programu na płytce z Win7 poza partycją “Na system” Win7 stworzył sobie samoistnie wspomnianą wyżej partycje (System Reserved).

To tyle ile chciałem dodać od siebie.

PS: Swoją drogą zdziwiłem się że Seven tworzy sobie coś takiego, ale jak się potem okazało jest to całkiem normalny zabieg przy tej edycji Windowsa, takie małe coś czego wcześniej nie było a w 7 już jest.

Ja powiem tak. Ponieważ ja na co dzień korzystam z Linuksa i mam już utworzoną tablicę partycji, miałem również przygotowaną z poziomu Linuksa partycję dla Windows 7 (piszę tu o wersji beta, RC1 i RTM Trial) i gdy instalowałem Windows 7 na tej stworzonej wcześniej partycji to system nie tworzył żadnej partycji SYSTEM RESERVED, ponieważ nie miał nawet takiej możliwości, ponieważ na dysku miałem 4 partycje podstawowe (jedna partycja rozszerzona i 3 partycje podstawowe) a ta partycja tworzona jest jako podstawowa a nawet, jeśli miała by być logiczną to też by się nie udało, bo nie było na rozszerzonej już dla niej miejsca. Widocznie w przypadku gotowej tablicy partycji system nie tworzy partycji SYSTEM RESERVED ale tworzy ją na dysku niepodzielonym na partycje. Gdy instalowałem WIndowsa 7 Home Premium na laptopie z partycji ukrytej na dysku, to system tworzył dodatkowo tą partycję o wielkości właśnie 100MB.

Ale nie musisz obrażać przy okazji innych, Ty raczej nie chciałbyś być obrzucony takimi epitetami [-X

Pozdrawiam!

W żadnym wypadku nie należy w ten sposób pisać, jesteś na forum od kilku lat i powinieneś wiedzieć, dlatego też jest warn